• Arama

2017’de Kaçırılmaması Gereken 15 Moda Sergisi

Balenciaga’dan Dior’a 2017’nin en iyi 15 moda sergisi...

 

Diana: Her Fashion Story

1-Diana

 

1981 yılından beri dünyayı büyüleyen Prenses Diana, yardım kuruluşlarına desteği kadar kıyafet seçimleri ile de basında yer alarak, moda dünyasında etkili oldu. Ölümünün yirminci yılında, prensesin anısına açılacak sergi, bir zamanlar yaşadığı Kensington Sarayı’nda 24 Şubat’ta başlayacak.

 

Balenciaga, L’œuvre au Noir

2-Balenciaga

 

Palais Galliera bünyesinde yer alan Musée Bourdelle’de Balenciaga, “L'ouvre au Noir” sergisi 8 Mart tarihinde açılacak. Sergide Cristobal Balenciaga’nın siyah rengine olan tutkusu ve bu rengi kullanarak yarattığı kıyafetlerde kullandığı üstün işçilik detayları görülebilecek.

 

Undressed: A Brief History of Underwear

3-Undressed

 

Londra’daki Victoria & Albert Müzesi’nde iç giyim tarihine odaklanmış sergi 200’den fazla teşhir ile iç girimin tarih boyunca değişimi ve gelişimi görülebilir. 18. yüzyıla ait özel dikim korselerden Stella McCartney, Rigby & Peller ve Paul Smith gibi çağdaş modacılara kadar geniş bir zamana yayılan sergi aynı zamanda iç ve dış giyimin bağlantısını da irdeliyor. 12 Mart’a kadar vakit kaldığını hatırlalım!

 

House Style: Five Centuries of Fashion at Chatsworth

4-HouseOfStyle

 

Ünlü Devonshire Düşesleri'nin tarih boyunca giydikleri kıyafetler ve Chatsworth Sarayı’nın dekoruna adanmış sergi, 25 Mart tarihinde sarayda açılacak. Halka nadiren açılan sarayda gerçekleşecek sergi için günümüzdeki Dük’ün editörlüğünü yaptığı sergi kitabının da yayınlanacağı sergiye rekor sayıda ziyaretçi bekleniyor.

 

Hubert De Givenchy - To Audrey with Love

5-Hubert-De-Givenchy-To-Audrey-with-Love

 

Hollanda’ki Gemeentemuseum’de “Hubert de Givenchy – To Audrey With Love” sergisi 26 Mart tarihine kadar görülebilir. Küratörlüğünü bizzat Givenchy’nin yaptığı sergi ziyaretçilere 1952 yılından kendisini emekli ettiği 1995'e kadar en sevdiği tasarımlardan oluşuyor. Ayrıca ikonik yıldız Audrey Hepburn ile arkadaşlığı ve sanatçının giydiği kostümler, çizimleri, fotoğraflar ve filmlerden kareler de mevcut.

The Hermès Years

6-Hermes

 

Antwerp’te bulunan MoMu Müzesinde açılacak sergi, Belçikalı tasarımcı Martin Margiela’nın köklü Fransız markasının kreatif direktörlüğünü yaptığı 1997 – 2993 yılları arasına odaklanmış. 31 Mart günü açılacak ve ilk defa sergilenecek olan kıyafet ve aksesuarlar modanın iki ucunda yer alan isimlerin iş birliğine odaklanacak.

 

Judith Leiber - Crafting a New York Story

7-Judith-Leber

 

4 Nisan tarihinde New York MAD Müzesi'nde açılacak sergi, gece çantasının kraliçesi olarak tanınan Judith Leiber’ın tasarımlarına adanmış. Şık, ışıltılı ve heykelsi görünümleri ile apayrı bir yere sahip çantalara odaklanan sergide, filmlerde kullanılan örnekler de görülebilecek.

 

Dalida: Sa Garde-Robe de la Ville a la Scene

8-Dalida

 

Dönemin disko ikonu Dalida’nın kıyafetlerine adanmış sergi, Paris Palais Galliera’da 27 Nisan tarihinde açılacak. Dalida: Şehirden Sahneye Gardırobu” sergisinde sanatçıyı giydiren tüm büyük modaevlerinin kıyafetleri ile dönemi için hayret veren tüm sahne kıyafetleri görülebilecek.

 

Marilyn - I Wanna Be Loved By You

9-Marilyn

 

Aix-En-Provence’ta bulunan Hôtel de Caumont Sanat Merkezi’ndeki “Marilyn – I Wanna Be Loved By You” sergisi aktrisin fotoğraflarını çeken André de Dienes, Milton Greene, Philippe Halsmann, Eve Arnold, Cecil Beaton, Sam Shaw, Ed Feingersh, George Barris ve Bert Stern’ın karelerinden oluşuyor. 60 fotoğraf ile ilk pin-up modeli olduğu günlerden efsaneye dönüşmesine odaklanan sergi 1 Mayıs tarihine kadar görülebilir.

 

Rei Kawakubo/Comme des Garçons

10-rei-K-Met

 

Her yıl düzenlenen Metropolitan Müzesi Kostüm Enstitüsü sergisi bu yıl Rei Kawakubo / Comme des Garçons’a adanıyor. 4 Mayıs günü geleneksel balo ile açılacak sergi Kawakubo’nun sınırlar içindeki boşluğa merakına odaklanmış. 120 kadın giyiminden oluşacak sergi 1981 yılındaki ilk Paris defilesi ile başlayarak tematik olarak düzenlenecek. “Göz hizası” olacak sergi, büyük heyecan ile bekleniyor.

 

The World of Anna Sui

11-World-of-Anna-Sui

 

Londra’daki Fashion & Textile Müzesi’nde açılacak “The World of Anna Sui” Amerika’nın ikonik tasarımcısına adanmış. İmzası sayılan romantik rock &roll tarzı modacının 1991 yılında başlayan yükselişinden günümüze kadarki serüvenine arşivden seçilmiş 100 kıyafet ile odaklanıyor. İngiltere’de gerçekleşen ilk Amerikalı tasarımcı sergisi de olan seçki Sörfçüler, Okul Kızları, Hippiler ve Mods & Punks gibi bölümlere ayrılmış. 26 Mayıs’ta açılacak sergi, Ekim ayına kadar görülebilir.

Balenciaga: Shaping Fashion

12-Balenciaga

 

27 Mayıs’ta Victoria & Albert Müzesi’nde açılacak Balenciaga: Shaping Fashion sergisi İngiltere’de Cristobal Balenciaga’ya adanmış ilk sergi olma özelliğine de sahip.  Açılış günü olarak seçilen tarih aynı zamanda tasarımcının San Sebastián’da yüz yıl önce açtığı ilk mağazanın açıldığı ve seksen yıl önce de Paris salonunu açtığı gün olarak özellikle belirlenmiş. Sergi el işçiliği ile ünlü markanın detaylarına odaklanırken kendisini takip eden modacıları da nasıl etkilediğini de sunuyor. 100 kıyafet ile 20 şapkaya ilave daha önce hiç görülmeyen eskizleri, film, fotoğrafları ve kumaş örneklerinin de görüleceği sergi Şubat 2018 ‘e kadar açık olacak.

 

Iris van Herpen: Transforming Fashion

13

 

Hollandalı moda tasarımcı Iris van Herpen, hassas ve titiz el sanatlarını, yaratıcı teknolojik çözümler ve fütüristik estetikle buluşturuyor. Carnegie Museum of Art’ta 1 Mayıs’a kadar devam edecek “Iris van Herpen: Transforming Fashion" sergisi, tasarımcının yedi yıllık haute couture kariyerinden 15 tasarımını büyüleyici bir ortamda sunuyor.

 

The House of Dior: 70 Years of Haute Couture

14-Dior

 

Melbourne, Avustralya’daki National Gallery’de açılacak House of Dior: Seventy Years of Haute Couture sergisi markanın 70 yılını kutluyor. Retrospektif sergide 1947 ve 2017 yılları arasından seçilmiş 140 kıyafet ile markanın tasarımlarını yapan ve tarihine yön veren Christian Dior, Yves Saint Laurent, Marc Bohan, Gianfranco Ferré, John Galliano, Raf Simons ve Maria Grazia Chiuri dönemlerinden kesitler sunuyor. 27 Ağustos’ta açılacak sergi Kasım ayına kadar görülebilir.

 

Mariano Fortuny

15-Fortuny

 

Mucit, fotoğrafçı ve tasarımcı Fortuny’ye adanmış sergi, Paris Palais Galliera’da sonbaharda açılacak. Venedik’teki müzesinde görülen kısıtlı sayıdaki kıyafetler de dahil, dönemi için çok öncü sayılan tasarımları ve gizemini koruyan formülü ile hala kopyalanamayan plise tekniği ile ürettiği kumaşlarında sergileneceği duyuruldu.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.