• Arama

Çağ Açan Tasarımlar Sergisi: Paris Refashioned, 1957-1968 

"Paris Refashioned, 1957-1968" sergisi, giyim tarihinin en büyüleyici olduğu kadar çağ açan dönemi sayılan 1957 – 1968 yılları arasına odaklanıyor. 10 Şubat günü açılacak sergi, Nisan başına kadar New York, Fashion Institute of Technology Müzesi’nde görülebilir.

 

1-couture-ve-basin

 

Sergi, haute couture baskısından hazır giyime geçişi gözler önüne seriyor. Bu değişim moda tarihinin hafızasında Londra olarak yer etmiş olsa da Paris’in gözden kaçırılan büyük etkisini hatırlatmayı amaçlıyor. Fransız modasındaki değişimi ile eş zamanlı olarak dönem basınının modaya bakışı ve etkileri de sergileniyor.

 

2-trapez-elbise

 

Giriş bölümünde yer alan 30 haute couture kıyafet ve aksesuar, 1957 ile 1960 yıllarına ait ve dönemin moda evini andıracak şekilde sergileniyor.  1957 yılında sadece yirmi bir yaşında olan Yves Saint Laurent, ünlü modaevi Christian Dior’un kreatif direktörlüğüne getirildikten sonraki ilk defilede A-hatlı “trapez” elbiseyi sunarak giyimi daha rahat ve daha genç bir çizgiye iterek tüm moda dünyasını etkileyen yeni bir sayfa açtı.

 

3-potreler

 

1963 tarihine gelindiğinde, kendilerini “stilist” olarak tanımlayan genç Fransız tasarımcı grubu, ülkelerinde olduğu kadar dünyayı da etkilediler. Anlık ve günlük tasarımları, dönemin moda hakimlerinden olan Catherine Deneuve, Laren Bacall ve Brigitte Bardot gibileri tarafından sahiplenilerek daha detaycı ve el işçiliği gerektiren tasarımcıları da değişime mecbur kıldılar.

 

4-belle-du-jour-film

1968 yılına gelindiğinde, aralarında Saint Laurent, Pierre Cardin ve André Courrèges’in de bulunduğu modacılar, couture koleksiyonlarına ilave pret-a-porter kıyafetlerini sunmaya başladılar. Yves Saint Laurent’in hazır giyim markası olan Rive Gauche’un ilk tasarımlarından olan yün kollu plastik palto da sergide yer alıyor. Tüm kostümleri Saint Laurent tarafından yapılan 1967 tarihli Belle de Jour filminde Catherine Deneuve bu paltonun siyahı ile hatırlanabilir.

 

5-pierre-cardin

 

Dior’un asistanlığını yapan Pierre Cardin, kendi markasını kurduktan sonra 1950’lerin sonunda yarattığı işlemeli gece elbiselerinden birisi de sergide yer alıyor. Couture çalışmalarından çok kısa bir zamanda Cardin’e büyük şöhret kazandıran yalın, geometrik çağdaş tasarımlarına geçtikten sonraki ilk koleksiyonu “Cosmos” uzay yolculuklarından ilham alarak tasarlanmış ve moda dünyasının unutulmaz isimleri arasında yer almasını sağlamıştır.

 

6-balenciaga-baby-doll

 

Günümüzde Audrey Hepburn için yaptığı tasarımlar ile hatırlanan Hubert de Givenchy kendi markasını kurmadan önce Cristóbal Balenciaga için yaptığı kıyafetler arasında yer alan dantel “baby doll” elbisesi, rahat elbiselerin öncüsü olarak sergide yer alıyor.

 

7-courreges

 

Serginin büyük bir kısmı, döneminin butiklerine benzetilerek, 1960’ların dinamik tasarımlarına adanmış. André Courrèges’ın temiz ve öncü düşüncelerinin ürünü olan tasarımları arasında 1961 defilesinden parçalar ile, NASA’nın aya gitmesinden ilham alarak yarattığı “Space” koleksiyonundan örnekler arasında kült olmuş beyaz botlar da görülüyor.

8-paco-rabanne

 

“Ütülemek için çekiç gerekir” denen tasarımları ile bilinen Paco Rabanne, 1966 yılındaki defilesinin adını “Çağdaş Malzemeler ile Giyilemez 12 Elbise” koyarak bu yalın hatlı akıma yeni bir soluk getirdi.

 

9-chloe-KL

 

Gaby Aghion tarafından 1952 yılında kurulan Chloé ise, lüks hazır giyimi Fransa ile tanıştıran marka olarak biliniyor. 1964-1984 yılları arasında markanın tasarımcısı olan ve günümüzün tartışmasın moda kralına dönüşen Karl Lagerfeld’in uzun, el boyaması “Astoria” elbisesi de sergileniyor.

 

10-kitap

 

Cardin, Courrèges ve Saint Laurent'in öncülüğünü yaptığı akım, günümüz tasarımcılarını hala etkiliyor. Hatta Chanel’in 2017 ilkbahar / yaz koleksiyonunu tasarlayan Karl Lagerfeld bizzat yaşadığı bu dönemden ilham aldığı da gözlemlenebilir. Yale Üniversitesi yayınlarının baharda çıkartacağı sergi kitabı ise referans envanteri niteliği taşıyor.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.