• Arama

Rik Wouters’ın Tabloları Belçikalı Tasarımcılara İlham Oldu

Belçika’nın Anvers şehrinde yer alan MoMu Müzesi’nde açılan Rik Wouters & The Private Utopia sergisi, 26 Şubat 2017 tarihine kadar görülebilir. Sergiye ev sahipliği yapan MoMu, Belçika Güzel Sanatlar Kraliyet Müzesi ile iş birliği yaparak ünlü ressam Rik Wouters’ın eserlerini, yüzüncü ölüm yıldönümünde, ressamdan ilham alan Belçikalı tasarımcıların kıyafetleriyle bir araya getirerek sergiliyor.

 

2

 

MoMu, Belçikalı ressam Rik Wouters’in tablolarındaki evcimen sıcaklığı ve eşi Nel ile kendi deyimi ile yaşadığı mukaddes samimiyeti serginin ana teması olarak almış.

 

1

Post empresyonist teknikleri olan ağır fırça darbeleri ve tamamlanmamış tarzda resim yapan tek Belçikalı sanatçı olan Rik Wouters, basit, günlük evcimen konulara odaklanmış. Tekniğin yalınlığı ve konunun sıcaklığının birleşmesi ile ortaya çıkan dinamik tabloların ve heykellerin yansıttığı renklerdeki mutlu ışık, sanatçının eşine duyduğu sevgiyi gözler önüne seriyor.

 

3

 

Belçikalı sanatçı ve tasarımcılar Ann Demeulemeester, Dries Van Noten, Veronique Branquinho, Martin Margiela, Dirk Van Saene, Bruno Pieters, Christian Wijnants, Walter Van Beirendonck, Jan-Jan Van Essche, Anne Kurris’in yorumları tablolar ile beraber sergilenerek ilham kaynağı ve güncel tasarımlar yan yana getirilmiş.

 

4

 

Sergide yer alan tasarımcıların bazıları kumaş ve tekniklere odaklanırken diğerleri moda sektörünün hızlı temposuna karşı durmayı seçtikleri özgün konumları ile katılıyorlar.

 

5

 

Sergide renkler ve formlara da ayrı yer verilirken, tablo gibi sunulan çocuk kıyafetleri ve spor ayakkabılar ise dikkat çekici.

 

6

Sergi salonlarında, sanatçının tabloları büyütülmüş olarak sadece duvarlara değil, yere de resmedildiğinden, ziyaretçiler kendilerini ressamın evindeki veya tablolarındaki figürler gibi hissedebilir.

 

7

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.