2017 BRAFA Antika ve Sanat Fuarı

Brüksel’de 21 – 29 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek BRAFA antika ve sanat fuarının bu yıl olağanüstü geçmesi bekleniyor. 22 ülkeden katılan 133 galeri çok geniş zamana yayılmış dönemlerden oluşan envanterlerindeki en iyi eserleri sunacak.

 

 

1956 yılından beri gerçekleşen fuarda bu yıl sanatın “creme de la creme” parçaları sunulacağından, rekor ziyaretçi sayıları bekliyor. Dünyanın en eski sanat fuarında sunulan parçalar antik dönemden çağdaş sanata kadar oldukça eklektik bir koleksiyon oluşturuyor. Fuar, Brüksel’de Willebroek Kanalı'nda yer alan endüstriyel mimari harikalarından Tour & Taxis binasında, Kraliçe Paola himayesinde gerçekleşiyor.

 

1-Bina

 

Bu yıl fuarda yer alacak mücevherler arasında öne çıkan parçalar arasında artık bulunmayan Seylan safiri yüzük, Van Cleef & Arpels imzalı 1960’lardan bilezik ve sarı ve beyaz pırlantalı gerdanlık bulunuyor.

 

2-Mücevher

 

Çin antika ve porselenlerine odaklanan galerilerde satışa sunulacak “blue – blanc” parçalar arasında bulunan Tang, Qing, Kangxi ve Ming Hanedanları dönemine ait tasarımlar, Çinli koleksiyonerlerin büyük ilgisi bekleniyor.

 

3-Çin

 

Müzelerde görülen ressamlar arasında yer alan Marc Chagall, Marx Ernst, Edgar Degas, Le Corbusier, Georges Braques gibi tanınmış sanatçıların eserlerinin, daha fuar açılmadan satılacağı da söylentiler arasında.

 

4-Müzelerde

Fuarda yer alacak gümüş ve bronz parçalar, antik Mezopotamya’dan art deco döneme kadar çok geniş bir zaman dilimine yayılmış eserlerden oluşacağı için her zevke uygun bir örnek bulmak mümkün olacak. Antik Yunan ve Roma dönemlerine ait heykeller ve bunlardan esinlenerek yapılan çağdaş sanat örnekleri de fuarda görülebilecek.

 

5-Gümüş-Bronz-Heykel

 

Mobilyalar arasında marküteri tekniğinin en nadide çalışmaları arasında sayılan 1620 tarihli Boulle çalışma masasından, Memphis ekolü rengarenk kitaplığa kadar çok farklı dönem ve tarzda yapan ustaları tarafından imzalı parçalar bulunuyor.

 

6-Mobilya

 

1980’lerde New York’ta sivrilerek grafiti tarzları ile çağdaş sanata yeni bir soluk getiren Keith Haring ve Jean-Michel Basquiat’ın çocuksu görünümlü eserleri de ilk satılacak eserler arasında sayılıyor.

 

7-1980ler

 

Desenler ve karakalemler arasında 17. yüzyıl Hollanda ekolünden çizimlerden, pop art’ın babası olarak adlandırılan Andy Warhol’ün eserlerine kadar geniş seçki de görülebilecek.

 

8-Desenler

2014 yılında Chanel vitrinleri için yaptığı tel ve gölgesi çalışmaları ile geniş kitleler tarafından görülen Fred Eerdekens’in “Satisfied That The World is Finite” duvar rölyefi ile Burhan Doğançay’ın eserlerine benzerlik gösteren Asger Jorn’un kolaj tablosu ve DuBuffet’nin tablo heykeli sergilenecek.

 

9-Golge-BD  

 

1599 tarihli el yazması kitaplardan Belçikalı ünlü çizer Hergé’nin özgün çizgi roman çalışmalarına kadar kütüphanelerini zenginleştirmek isteyen koleksiyonerlerin aradıklarını bulacakları geniş bir seçki bulunabilecek.

 

10-Kitap

 

Hollanda ekolünün altın çağından tablolardan çağdaş sanata kadar çok farklı dönemlere ait tablolarda görülebilecek. Ayrıca el dokuması halılar arasında yer alacak 1880 tarihli Sivas, türünün en iyi korunmuş örneklerinden sayılıyor.

 

  

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular