Çocuklara Özel Londra

Çocuklarınız ile farklı bir Londra gezisi için, OGGUSTO olarak derlediğimiz çocuklara özel alternatifler…  

 

İngiltere Merkez Bankası Müzesi

İngiltere Merkez Bankası Müzesi eğlenceli programları ile çocuklara paranın değerini öğretiyor. Antik çağdan günümüze olan altın külçeler sergileniyor ve çocukların dokunmalarına izin veriliyor. 1694 yılından günümüze kadar olan hikayelerin arasında eski müşterilerinden George Washington, Marlborough Düşesinin evrakları gösteriliyor, metal paradan kağıt paraya geçiş anlatılıyor.

 

1-bank-of-england

 

The Geffrye, Ev Müzesi

Londra’nın en şirin müzelerinden olan Geffrye Müzesi'nde, 1600 yılından günümüze değişen evler sergileniyor. Özellikle oturma odasına odaklanan müze, kronolojik olarak 400 yılda değişen ev ve şehir hayatını, bunlar ile beraber toplumun değişen tercihlerini gözler önüne seriyor.

 

2-geffrye

 

Londra Toplu Taşıma Müzesi

Covent Garden içindeki müzede, şehir tarihinde kullanılmış tüm toplu taşıma araçlarını görmek, binmek ve hatta kullanmak mümkün. Arasında ünlü kırmızı otobüsün ve buharla çalışan ilk metro vagonunun da olduğu sergide interaktif araçlar ve nesneler ile oynamak da mümkün.

 

3-londra-toplu

Londra Müzesi

Şehrin tarihine yolculuk yaparak Trafalgar Meydanı’nda aslanların gezdiği, Roma İmparatorluğunun parçası olduğu ve Orta Çağ döneminden günümüze değişen Londra gözlemlenebilir. Ayrıca hafta arasında küçük çocuklar için düzenlenen etkinlikler de var. Victoria dönemi Londra sokaklarında yürüyebilir, eski atlı arabalar ile kraliyet faytonları incelenebilir. Yeni açılan bölümde ise Sherlock Holmes’a dönüşerek detektif olmanın heyecanını yaşamak mümkün.

 

4-museum-of-london

 

Londra Liman Müzesi

Thames Nehrinin eski limanın tarihine odaklanmış müze 200 yıllık bir bina içinde. 19. yüzyıla ait Sailortown’da yürümek çok heyecan verebilir ve Mudparks oyun alanı ise hiç beklenmedik bir Londra izlenimi bırakabilir. Bu eğlenceli atmosferde şehrin ticaret, göç geçmişi, sergilenen geniş koleksiyonu ile üzerinde güneş batmayan imparatorluğun nasıl oluştuğu öğretiliyor.

 

5-docklands

 

Ulusal Denizcilik Müzesi

Dünyanın en büyük denizcilik müzesinde obje, harita ve keşifler ile ilgili sergilenen binlerce eser arasında, Amiral Nelson’a ait eşyalar da var. AHOY! bölümünde, 7 yaş altı çocuklara yönelik aktiviteler yaratılmış, daha büyükler ise All Hands’de bir gemiyi limana yanaştırmak ile görevlendiriliyorlar. Aktiviteye katılan çocukları beklerken, müze içindeki Neptune Café, Museum Café veya zarif Brasserie’de çay içmek mümkün.

 

6-ulusal-denizcilik

Bilim Müzesi

Avrupa’nın en ziyaret edilen müzeleri arasında olan bu eğlenceli olduğu kadar öğretici yerde, roketlerin tarihini öğrenmek için 3D film seyretmenin yansıra bizzat bir füzeyi uzaya göndermenin heyecanını tatmak mümkün. Sergilenen binlerce eşya arasında en popüler olan Apollo 10'un kapsülü ve Stephenson’ın roketi var. İnteraktif sergilerde, bilim adamı olabilir, 3D ve 4D teknolojileri ile Red Arrows’lar ile uçmak mümkün.

 

7-science-museum

 

Sherlock Holmes Müzesi

Sir Arthur Conan Doyle’ın yarattığı hayal kahramanının evi, kitaptaki adresinde ünlü dedektife adanmış bir müze. Baker Street, 221b adresindeki müzeyi, Doktor Watson eşliğinde gezmek, dedektifin Viktoryen evini, laboratuvarını incelemek, ünlü şapkası ve pipolarını yerinde görmek mümkün. Hayal kahramanın yaşadığı dönemin ustalıkla yaratıldığı bu müzenin mağazasında dedektifin yer aldığı maceralara adanmış hediyelikler bulunabilir.

 

8-sherlock-holmes

 

HMS Belfast Savaş Gemisi Müzesi

Dokuz katının tamamı ziyarete açık ve İkinci Dünya Savaşı ve Kore Savaşında aktif görev yapmış tek gemi olan HMS Belfast,  Thames Nehri'nde demirli olarak ziyarete açık. Kaptan köşkünden kazan dairesine kadar gezmek, hatta operasyon odasında düşen bir uçağın kurtarılmasına destek olmak mümkün. Ayrıca üst güverteden inanılmaz Londra manzarası da görülmeğe değer. Bir zamanlar 900 denizcinin evi olan bu dev gemiyi gezerken torpido odalarına uğramayı da unutmamak gerek. Yorulan ziyaretçiler, denizcilerin yataklarına uzanıp dinlenebilir de!

 

9-hms-belfast

 

Harry Potter Shop at Platform 9¾

Filmi sevenlerin mutlaka uğraması gereken mağaza Ollivander'ın sihirli asa dükkanının eşi. Hogwarts okul formaları, battaniyeler, hediyelik eşyalar, sihirli fincanlar ve filmlerde görülen pek çok obje bulunabilir. Ayrıca içeride bavullar ile duvardan geçerken fotoğraf çektirebilir ve Harry, Hermione, Ron hatta Voldemort’a bile rastlayabilirsiniz!

 

10-harry-potter

 

Hamleys

1760 yılından beri açık olan mağaza, Londra’nın en eski ve en sevilen oyuncakçısı. Yedi kata yayılmış mağazada her yaştan çocuğa hitap edecek gelenekselden ultra moderne envai çeşit oyuncak bulmak mümkün.

 

11-hamleys

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.