• Arama

Moda Fotoğrafına Farklı Bakış: Peter Lindbergh

Ünlü moda fotoğrafçısı Peter Lindbergh’in ‘A Different Vision on Fashion Photography’ sergisi, 12 Şubat tarihine kadar Rotterdam’daki Kunsthal’da görülebilir.

 

1

 

Sanatçının kırk yıllık kariyerinden seçilmiş 220 kare, Lindbergh’in odaklandığı siyah beyaz fotoğrafçılığın moda sektörüne verdiği yöne dikkat çekiyor.

 

2b

 

Sergide daha önce hiç görülmemiş notlar, story board'lar, dekorlar, polaroid denemeler ve negatifler sunularak, fotoğrafçılığın ve moda çekimlerinin arka planını gözler önüne seriyor. Sergi için özel olarak basılmış dev boyutlu kareler, daha önce dergi sayfalarında görülmüş fotoğraflarda gözden kaçmış detayları yakalama fırsatı veriyor.

 

3

Retrospektif sergi niteliği taşıyan seçkide, kronolojik sıralama yerine, anlatılan hikaye öne çıkartılarak, izleyicilere Peter Lindbergh’in gözünden kendi iç dünyası gösterilmesi hedeflenmiş.

 

4

 

‘A Different Vision on Fashion Photography’ sergisinde, 1978 yılından günümüze kadar çekilmiş çok yönlü fotoğraflar dokuz tema üzerinde gruplandırılmış: Süper Modeller, Tasarımcılar, Çağın Ruhu, Dans, Karanlık Oda, Bilinmeyen, Sinema Yıldızları ve İkonlar.

 

5

 

Müze müdürü Emily Ansenk “Günümüzde, farklı sosyal medya sayfalarında yayınlanan milyonlarca fotoğraf altında ezildiğimiz günlerde, farklı boylardaki siyah beyaz fotoğrafların da sanat eseri olabileceğini hatırlatmak istedik” diyor.

 

6

Eski filmlerden ve tarihte yer almış güçlü kadınlardan ilham alan Lindbergh’in kareleri tutukluk göstermeyen zarif karakterleri ile ayırt edilebilir. Peter Lindbergh sergi röportajında “Günümüz fotoğrafçılarının bir sorumluluğu var: kadınları, çocukları ve herkesi mükemmeliyetçi ve gençlik peşinde koşma endişesinden kurtarmalılar” diyerek, fotoğraf karelerindeki doğallığı özetliyor.

 

2a

 

Taschen tarafından yayınlanan sergi kitabının kapağında, daha önce İtalyan Vogue dergisinde yayınlanan ve Gagosian Gallery’de sergilenmiş Kate Moss portresi kullanılmış.

 

7  

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.