• Arama

Elton John’un Fotoğraf Koleksiyonu Tate Modern’de

Londra Tate Modern’de başlayan “The Radical Eye: Sir Elton John” sergisi, Elton John’un geniş fotoğraf koleksiyonundan dönemsel bir seçki sunuyor.

 

 

Koleksiyonda bulunan yedi bin kare arasından yapılan seçki, 1920 ile 1950 arasında çekilen fotoğraflara odaklanıyor. İlk defa bir arada sergilenen Man Ray portreleri, Elton John tarafından 25 yılda toplanmış ve aralarında Matisse, Picasso ve Brenton fotoğrafları da bulunuyor. Bazı fotoğraflar ilk defa negatifleri ile beraber sergilendiğinden, çok ayrıcalıklı bir sunum görülebilir.

 

1-portreler

 

Yetmiş sanatçının eserleri ve 150’den fazla vintage baskının bulunduğu sergide, 1917 tarihli André Kertész’in çektiği “Su Altı Yüzücüsü” eseri minicik ölçülerine rağmen 20. yüzyıl sanatına olan etkisi ile büyük önem taşıyor.

 

2-underwater-swimmer

 

Yedi farklı temaya bölünerek sergilenen koleksiyonda hareket ve ışığa odaklanan eserler, dönemlerinin kısıtlı imkanlarına rağmen modern fotoğrafçılığın öncülüğünü yaparak günümüz sanatçılarına kılavuz olmuş.

 

3-haraket  

Hayatına yeni yön verdiği 1991 yılında fotoğraf sanatı ile tanışan Elton John’un gençliğinde odasını süsleyen Man Ray’in “Glass Tears” (1932) posterinin yerini artık 1993 yılında müzayededen yüz bin pound vererek aldığı bu ünlü fotoğrafın orijinali bulunuyor. Sadece altı orijinal baskısı olan fotoğrafa ödediği fiyat için bir an delirdiğini düşünen Elton John, birkaç yıl sonra diğer bir baskısı bir milyon dolara satıldığında ne kadar doğru karar verdiğini anlamış.

 

4-glasstears

 

Hayatının bu dönemine kadar Irving Penn ve Richard Avedon gibi tanınmış fotoğrafçılara poz vermesine rağmen bu sanat ile ilgilenmeyen Elton John, kendi değimi ile “gözü açılıp görmeye başladıktan sonra” Francis Bacon, Patrick Proctor ve Magrittes eserleri dışındaki tüm koleksiyonunu satarak, sadece erken dönem fotoğrafa odaklanmış.

 

5-poz-vermek

 

Çerçevelerinde ışıltılı olmasını isteyen Elton John, fotoğrafında sanat olduğunu geniş kitlelere göstermek için Tate Modern’de sergiyi düzenlemeyi kabul etmiş. Bazı tarihi kişilerin farklı sanatçılar tarafından çekilmiş portrelerinin de bulunduğu sergi farklı açılardan da incelenebilir.

 

7-portre

 

Ayrıca iki bin kare ile dünyadaki en kapsamlı 11 Eylül saldırısı fotoğraf koleksiyonuna sahip olan Elton John,  Richard Drew’ın çektiği “Düşen Adam” karesi için “Olabilecek en güçlü, iç burkan fotoğraf. Binanın yarısı karanlık, diğeri ise aydınlık, ortada ise düşen adam. Fotoğrafın sessiz gücü” diyor.

 

8-dusen-adam

Konu portre olduğunda, kameranın fırçadan daha iyi olduğunu düşünen Elton John, Dorothea Lange’in objektifinden 1936 tarihli “Migrant Mother” karesine dikkat çekiyor ve Büyük Buhran döneminde çekilen bu portredeki ifade ve gerçekçiliğin, hiçbir ressam tarafından tüm gerçekçiliği ile yakalanamayacağını düşünüyor.

 

9-migrant-mother

 

Fotoğraf çılgınlığı yaşanan günümüzde ise kendi hayatını kurtarmak için dahi olsa fotoğraf çekemediğini söyleyen Elton John’un müthiş koleksiyonunu 7 Mayıs tarihine kadar görmek mümkün. Müze tarafından yayınlanan sergi kitabında tüm eserlere ilave açıklayıcı bilgiler de bulunabilir.

 

10-book

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.