Paris’e Yeni Parfüm Müzesi: Grand Musée du Parfum

Aralık 2016’da açılan Grand Musée du Parfum, Champs-Elysées Etoile’e sadece 500 metre mesafede bulunan 73 Rue de Faubourg Saint Honoré’de bulunuyor. Bir zamanlar Christian Lacroix’nın merkezi olan müzede parfümün tarihi, sanatsal, duygusal ve kültürel etkilerine odaklanan müze çok algılı sunuma odaklanmış. Le Bristol otelinin karşısında bulunan konak, tamamen restore edilerek, kokular aracılığı ile duygu ve hatıraların canlandırılmasına ilave, parfümlerin nasıl yaratıldığı da ziyaretçilere gösteriliyor. Parfümün Fransız yaşam biçimi olduğundan yola çıkarak başta Guerlain, Hermès ve Cartier’nin olduğu tüm parfüm şirketlerinin ortak çabası ile yaratılan müze, Paris’te kokuya adanmış bir merkezin eksikliğini gidermek üzere açıldı.

 

1-building

 

Ziyaretçilerin parfüm ile ilgili tüm sorularına cevap vermek üzere kurgulanan sergi, “bakmak”tan ziyade, koklamak, dokunmak ve deneyimlemek üzere hazırlanmış. Üç ayrı güzergâh sunan sergi, parfümün orijini ve evrimi ile başlıyor, içerik ve kimya ile devam ederek parfüm yaratıcılığı ile sonlanıyor.

 

2-inside

 

Parfüm tarihi bölümü, baştan çıkaranlar, kutsal kokular, meraklı dolabı, çağdaş uçuş olmak üzere ayrılmış. Ziyaretçiler Mısır firavunlarının kullandığı “Kyphi”yi koklayabilir, ayrıca tarihte kokuya dayalı olaylar ve efsaneleri öğrenerek müthiş bir parfüm serüveninin içinde gezebilir. Tarih boyunca parfüm kullanımının nasıl değiştiğine ilave, günümüz çağdaş parfümlerin kökleri de gözlemlenebilir.

 

3-history

 

İkinci bölüm, öğrenmeye, oynamaya ve keşfe adanarak, parfümün duygular üzerindeki gücüne odaklanıyor. Teşhirler, görsel olduğu kadar koku hafızasına hitap ederek, müzenin hedefi olan ihmal edilmiş olan koku duyusunu gündeme getiriyor.

 

4-learning

Gezinin son bölümü parfümöre, ham maddelerine ve sanatına adanarak ziyaretçilerin koku kütüphanesi içinde yol almaları sağlıyor. Büroya benzer laboratuvar masasında yüzlerce seçenek arasından karıştırılarak yaratılan parfüm katmanları görülebilir.

 

5-lab

 

Cleopatra ve Catherine de Médicis gibi tarihte önemli yeri olan kişilerin parfüm sanatını kullanarak güçlerini nasıl arttırdıklarının sergilendiği bölüm ve moda markalarının parfümleri ve hikayeleri ise ayrıca merak uyandıran bölümler arasında sayılabilir.

 

6-moda

 

Yazın ayrı keyif verecek ve özel etkinlikler düzenlenecek cafe ve bahçesi ile kokuya adanmış hediyelik eşya mağazası da bulunan müze, Paris’e yepyeni bir hava katacağa benziyor.

 

7-shop

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular