• Arama

Picasso ve Rivera: Zaman İçinde Sohbetler Sergisi

"Picasso ve Rivera: Zaman İçinde Sohbetler" sergisi, Los Angeles’in en büyük ve önemli çağdaş sanat müzelerinden Los Angeles County Museum of Art (LACMA)’da 4 Aralık’ta açıldı ve 7 Mayıs 2017 tarihine kadar görülebilir.   20. yüzyılın en önemli sanatçısı Pablo Picasso ile aynı dönemin önemli Meksikalı ressamlarından Diego Rivera’nın eserlerine adanmış sergi, bu iki ismin sanatını farklı açıdan göstermeyi hedefliyor.

 

1

 

Dev kişilikleri, çarpışan egoları ile rakip olan sanatçıların hırsla yapılmış eserlerinden oluşan seçki, Avrupa ve Latin Amerika’da başlayan modernizm akımına farklı kıtaların en önemli iki isminin köklerinden ilham alarak ürettikleri sanatlarına odaklanıyor.

 

2

 

LACMA’daki sergi, benzer eğitim almalarına ve kübizme olan yatırımlarına rağmen, iki sanatçının ait oldukları coğrafyalar olan Akdeniz ve Amerika kıtasının Colombus tarafından keşfinden önceki halinden beslenerek izledikleri yaratıcı yörünge ile 1920’lerden 1950’lere kadar tarihi köklerine geri dönüşlerini vurguluyor.

 

3

Sergi koleksiyonunda bulunan 150 tablo, litografi, baskı ve suluboyaları birbirleri ile diyalog halinde sergilenirken, eserleri destekleyecek antik objeler ve heykellere de yer veren Picasso and Rivera: Conversations Across Time sergisi, izleyicilere hem Picasso ve Rivera’nın sanatlarını karşılaştırarak hem de antik çağa ait nesneleri bir arada göstererek daha iyi anlatılması hedeflenmiş.

 

4

 

Sergide, her iki sanatçının kullandıkları formlar, yapılar ve etkilendikleri mitler ile, birbirleri de dahil olmak üzere diğer sanatçıları da hala nasıl tesir altında bıraktıkları da gözler önüne seriliyor.

 

5

 

Diego Rivera, farklı şehirlerde resmettiği duvar resimleri ile, filmlere ve tiyatro oyunlarına konu olan sanatçı eşi Freida Kahlo üzerindeki etkisi de dahil, George Braque gibi farklı ressamların eserleri üzerinde oluşturduğu değişim, serginin önemli bakış açılarından birisi olarak sayılıyor.

 

6

Sert köşeli kübizmden eş zamanlı olarak daha yumuşak formlu ‘bozulmuş’ şekillere geçişlerinden, günümüz dijital sanatında kullanılan piksel eserlerine kadar her iki sanatçının etkilerini hala gözlemeyebiliyoruz.

 

7

 

İyi sanatın zaman ve mesafeleri aşarak yaşadıkları dünyayı, sıradan insanları ve her türlü sanatçıyı etkileyerek sonsuz döngü yarattığını gözler önüne seren Picasso and Rivera: Conversations Across Time sergisi ayrıca sadece sanat ile değil edebiyat ve mutfakta da olan etkileşimleri ve yansımaları da mercek altına alarak, sanatın farklı mecralara yayılmasını da özetliyor.

 

8

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.