• Arama

2016 Los Angeles Otomobil Fuarı’nın Yıldızları

Amerika ve otomobil fuarı denildiğinde yaklaşık 100 yıldır akıllara gelen Detroit Otomobil Fuarı yani NAIAS olurdu. Ekonomik zorluklar yaşayan Detriot şehri, ülkenin değişen otomotiv sektörünün de yansıması olarak yorumlanabilecek bir bayrak değişimiyle yerini Los Angeles’a bırakıyor. Özellikle son 5 yıldır Los Angeles sadece Kuzey Amerikalı üreticilerin değil Avrupalı ve Uzakdoğulu üreticilerin de büyük sırlarını açıkladığı yer oluyor. Bakalım bu yılın yıldızları kimler olmuş?

 

Rezvani Beast Alpha

Süperspor otomobillerde, hele ki butik bir üreticinin elinden çıkmışsa, mantık aramak yersiz bir davranıştır. Kaliforniyalı Rezvani’nin Beast Alpha’sında da durum aynen böyle. “Sadece bir tane Alpha” olabilir sloganıyla tanıtılan bu çılgın otomobil 200.000 dolarlık bir fiyat etiketine sahip.

 

rezvani-beast-alpha-2111-1000x562

 

Lotus şasisi üzerinden yükselen Beast Alpha’da 2.4 litrelik Honda imzalı motor, turbo beslemenin de katkısıyla 500 HP güç üretiyor. 884 kilogram ağırlığıyla tüy sıklet olan otomobilin statik konumdan 100 km/s’ye ulaşması ise sadece 3.2 saniye sürüyor. Aynen babası gibi bir jet pilotu olmak isteyen, markanın kurucusu Ferris Rezvani, bu otomobilleri üreterek tutkusunu gidermek istiyor. Beast Alpha’nın en çılgın yönlerinden biri ise öne doğru açılan kapıları. Pratiklik ya da fonksiyonellik anlamında hiçbir avantajı bulunmayan bu kapıların bir benzeri daha olmamasından kaynaklı çok havalı göründüğü kesin.  

 

Alfa Romeo Stelvio

İtalyan Alfa Romeo, bünyesinde yer aldığı FIAT’ın Chrysler evliliğini sonuna kadar kullanmak istiyor. Artık her mahallede onlarcasına denk geldiğimiz SUV pazarına Stelvio ile katılan Alfa Romeo, Los Angeles’ta bu modelin dünya lansmanını gerçekleştirdi. Quadrifoglio Verde (QV) yani “Dört Yapraklı Yonca” versiyonu da gösterilen bu ilk Alfa SUV’si, iddiaya göre “Yeşil Cehennem” olarak bilinen ve performans otomobilleri arasında adeta bir unvan maçına dönen tur zamanı kapışmasında 7 dakika 59 saniyelik değere imza atarak Porsche Cayenne Turbo S’i ardında bırakabiliyor.

 

alfa-romeo-stelvio-qv-4

 

Ferrari’nin geliştirdiği 2.9 litrelik çift turbo beslemeli V6 motoru 510 HP güç ve 600 Nm tork üreten Alfa Romeo Stelvio QV, 3.8 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlıyor ve 285 km/s maksimum hıza ulaşıyor. “Bana bu kadar güçlü bir SUV gerekmez” diyorsanız, yine turbo beslemeli olan 2.0 litrelik iki farklı Stelvio modelinden birini tercih edebileceksiniz. Ne zaman mı? Haziran-Temmuz 2017 gibi Türkiye’de olacak.

 

alfa-romeo-stelvio-qv-2

 

Cadillac CT6 PHEV

Şarj edilebilen hibrid bir otomobili Cadillac’tan beklemek bundan 10 sene önce şaka gibi algılansa da, günümüzde bu karşı konulamaz bir gerçek oluyor. Üstelik Amerika’daki satış fiyatı 75 bin dolarlık CT6 üzerinde bu rüya yollara çıkıyor.

 

cadillac-ct6-plug-in-hybrid

 

Toyota ve Lexus’un yıllardır gelişimini sürdürdüğü hibrid otomobillere karşı durmaya çalışacak olan Cadillac CT6 PHEV’nin kalbini, 2.0 litrelik turbo beslemeli benzinli bir motor ve elektrikli bir diğer motor oluşturuyor. Sadece elektrikli olarak 48 km menzil sunan araç hiç şarj edilmeden 643 km yol kat edebiliyor. Cadillac CT6 PHEV’in ortalama yakıt tüketimiyse sadece 3.6 lt/100 km.   Genesis G80 Lüks otomobil kavramı ve Hyundai pek yan yana gelmese de, Güney Koreli markanın Genesis girişimi artık kendini iyice göstermeye başladı. İlk Genesis modeli tanıtıldığında Kuzey Amerika’da “Yılın Otomobili” seçilmişti. Aradan geçen yaklaşık 10 yılın ardından Genesis G80 ile marka, lüks ve sportif sedan pazarındaki ağırlığını artırmayı hedefliyor.

 

genesis-g80-1

 

Los Angeles’ta makyajlı ve yeni nesil 3.3 litrelik çift turbo beslemeli V6 motoruyla tanıtılan Genesis G80, iç mekanında gerçek karbon-fiber dekorasyonu, alüminyum pedalları ve kablosuz telefon şarj etme özellikleriyle dikkat çekti. Genesis G80’de ayrıca 5.0 litrelik bir motor opsiyonu haricinde 4 tekerlekten çekiş seçeneği de sunuluyor.

 

genesis-g80-3

Jaguar i-Pace

BMW’nin gerçekleştirdiği elektrikli otomobil devrimine Jaguar da kayıtsız kalamadığını, Los Angeles’ta dünya prömiyerini gerçekleştirdiği i-Pace Concept ile gösterdi. Bir Jaguar için oldukça kompakt boyutlara sahip olan i-Pace, 2018’de yollara çıkacak.

 

jaguar-i-pace-3

 

Ön ve arka akslardaki iki motorunda toplam 400 HP güç barındıran i-Pace, 500 km’lik elektrikli menzil ve gerektiğinde 4 saniyelik bir 0-100 km/s hızlanması sunuyor. 4 tekerlekten çekiş, 5 kişi için oturma kapasitesi, önde 36, arkada da 530 litrelik bagajları bulunan bu kompakt Jaguar modeliyle İngiliz marka hiç olmadığı sularda yüzmeye başlayacak. Hızlı şarj istasyonlarında yaklaşık 1.5 saatte yüzde 80 doluluk oranına ulaşabilecek olan i-Pace için bugünden sipariş verebiliyorsunuz.

 

jaguar-i-pace-1

Mercedes-AMG E 63

Mercedes de bazen sır saklayabiliyor! Son olarak E 43 AMG model lansmanında yeni bir E 63 AMG üretmeyeceklerini dile getiren Mercedes yöneticileri Los Angeles Otomobil Fuarı’nda iki ayrı E 63 AMG tanıttılar. Artık bir gelenek haline gelen ve standart performanslı Mercedes AMG’lerin yetmediği durumlarda devreye giren “S” uzantılı bu ikinci model de fuardaki yerini almıştı. 5.5 litrelik turbo V8’in yerini alan 4.0 litrelik turbo beslemeli V8, 571 HP ya da “S” versiyonunda 612 HP güç üretebiliyor.

 

mercedes-amg-e-63-amg-3

 

Devre dışı bırakılabilen 4 silindir, 4 tekerlekten çekiş sistemi ya da konfor moduna sahip 9 kademeli çift kavramalı otomatik şanzıman gibi muhteşem detayları barındıran Mercedes-AMG E 63 ailesinde maksimum hız 250 km/s ile sınırlıyken, isteğe göre limitör 300 km/s’ye kadar yükseltilebiliyor. Havalı süspansiyonlar ve 402 mm çapındaki seramik fren diskleri gibi ekipmanlarla 0-100 km/s hızlanmasını 3.3 saniyede tamamlayan bu performans çılgını lüks orta boy sedanı daha da ileri seviyelere taşıyabiliyorsunuz. 4MATIC+ isimli 4 tekerlekten çekiş sisteminde “Drift” modu bile sunuluyor. Bu aracın 2017’de bir de Station versiyonu sunulacak. Türkiye’ye gelişi ise 2017’nin ortasını bulacak.

 

mercedes-amg-e-63-amg-4

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.