• Arama

Irving Penn’e 100. Yıldönümü Sergisi

New York Metropolitan Müzesi, ünlü fotoğrafçı Irving Penn’in doğumunun 100. yılını sanatçıya adanmış en kapsamlı sergiyle kutlayacak.

 

New York Metropolitan Müzesi, ünlü fotoğrafçı Irving Penn’in doğumunun 100. yılını “Irving Penn: Centennial” retrospektif sergisi ile kutlamaya hazırlanıyor. 24 Nisan – 30 Temmuz arasında gezilebilecek sergi, 2009 yılında hayatını kaybeden sanatçı için düzenlenen en büyük ve en kapsamlı sergi olacağı için vakit ayırmaya kesinlikle değer.

 

1-portre

 

Irving Penn Vakfı, dünyanın en önemli müzelerinden sayılan MET’in daimi koleksiyonu için, sanatçının 70 yıllık kariyerinde önemli yeri olan 150 fotoğrafını bağışlıyor. Serginin özünü oluşturacak bu eserler ile beraber, daha az bilinen eskiz ve tablolarının da ilk defa sergileneceği seçkide, 1940’lı yıllarda mankenlik yapan ve ilk süper model olan eşi Lisa Fonssagrives-Penn’in fotoğrafları önemli yer tutacak.

 

2-lisa

Daha öğrenciliğinde Harper's Bazaar dergisinde çizimleri yayınlanan Penn, kendisini tamamen fotoğrafa adamadan önce, Saks Fifth Avenue mağazasının ve Vogue dergisinin sanat direktörlüğünü yaparak genç yaşında yeteneğini belli etmiş ve derginin Ekim 1943 sayısında ilk kapağı yayınlanmış.

 

3-vogue

 

Fotoğrafçılar arasında ilk gri veya beyaz fon önünde portre fotoğrafı çeken sanatçının, John F. Kennedy, Alfred Hitchcock, Martha Graham, Marcel Duchamp, Pablo Picasso ve Georgia O'Keeffe gibi önemli kişilerin portreleri de sergide yer alacak.

 

4-portraits

 

Tanınmış markalar için reklam çekimleri de yaptığı firmalar arasında, De Beers, Issey Miyake, Clinique ve Cristobal Balenciaga gibi dünya devleri sayılabilir.

 

5-brands

Farklı baskı teknikleri geliştiren fotoğrafçının, moda ve portre çekimleri kadar tanınan günlük hayattan kesitler çalışmaları da sergide yer alacak eserleri arasında bulunuyor. Bunlar arasında yer alan Peru’lu Quechua çocukları ve Yeni Gineli kabile fotoğraflarının ayrı önemi bulunuyor.

 

6-trips

 

Amerika’nın en önemli fotoğrafçısı olarak anılan Penn’e adanan sergide ayrıca nü, natürmort çalışmaları ile beraber en sevdiği serisi olan ve Paris, Londra, New York’ta çekmiş olduğu “Küçük Esnaf” serisinden çalışmalar da görülebilir.

 

7-esnaf

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.