• Arama

Versailles Sarayı, Dior Mücevherlere İlham Oldu

Lüksün ve Fransız yaşam sanatının simgesi Versailles Sarayı, Christian Dior için her zaman eşsiz bir ilham kaynağı oldu. Versailles son olarak, Dior Jewellery’nin baş tasarımcısı Victoire de Castellane tarafından hazırlanan en son mücevher koleksiyonu Dior a Versailles’ın çıkış noktası oldu.

 

2

 

Damla kesim elmas kolye, saraydaki avizelerin kristal püsküllerinden, küpeler, kral dairelerindeki perde bağlarından, fiyonklar ise Rokoko tarzı mobilyalardan ilhamını aldı. Victoire de Castellane, sarayın grafiksel ve dekoratif yönlerini daha iyi takdir etmemiz için bizi adeta Versailles'i yeniden ziyaret etmeye davet ediyor.

 

5

“Versailles'i, tüm değerli taşları pırıldatan mum ışığıyla aydınlatılmış bir gecede hayal etmeye çalıştım. Kadınlar mücevherlerle donatılmış. Eğer dikkatlice dinlerseniz gümüş çatal-bıçak takımların porselenler üzerinde çıkardığı melodiyi duyabilirsiniz!” diyor Castellane.

 

4

 

Belirli ayarlarda kullanılan oksitlenmiş gümüş, mücevherlere derinlik kazandırıyor ve 18. yüzyıl mücevher yapım tekniklerinden esinlenmiş bir gizem taşıyor.

 

6

Gül ve oval kesim elmaslar daha modern olan baget elmas ve beyaz altınla kontrast oluşturuyor. Geometrik elmas kolyeler, iç içe geçen Rokoko çelenkleri gibi yansıtılırken; çağdaş tasarımları Versailles klasizmi ile buluşturuyor.

 

3

 

Yüksek zanaat gerektiren disiplinleri bir araya toplamak ve mücevher üzerinde farklı kesim tekniklerini kullanmak için Paris'in en iyi mücevher atölyeleri ile işbirliği yapmak gerekiyordu. Tıpkı bugünün büyük sanatçılarını Versailles Sarayı’nın görkemli dekoruyla buluşturmak ve ihtişamlı mücevherler yaratmak gibi…  

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.