• Arama

Floransa’nın En İyileri

 

Roche Bobois, Lignet Roset, Misura Emme, Bonaldo, Arflex gibi lüks dekorasyon markalarına tasarımlar yapan ödüllü mimar Mauro Lipparini, Rönesans’ın başkenti Floransa’nın en iyilerini OGGUSTO için yazdı. 2011 yılında dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden Good Design® Global Awards’ı da kazanan ünlü mimarın geçmişinde; EDIDA, Young & Design Milano ve International Du Pont Award Köln international ödülleri de yer alıyor.


 

Kalın

"Floransa’da sanatı ve tarihi solumak için Medici ailesinin mensubu ve sadece 26 gün görevinde kalan Papa Leo XI’in yazlık sarayı olan Four Seasons’da kalın."

Otel, 15. yüzyıldan kalan Palazzo Della Gherardesca restore edildikten sonra açılmış ve şehrin en büyük ikinci parkının içinde yer alıyor. Yaşayan müze olarak adlandırılan Four Seasons, merkezden kısa mesafede hem tarihi yerleri görmek hem de kalabalıklardan kaçmak için ideal bir konuma sahip. Yorucu müze ve kültür gezintilerinden sonra havuz ve spa’da dinlenmek, Michelin yıldızlı restoranı Il Palagio’da Toskana mutfağının tadına bakmak mümkün. Ayrıca, otelin bahçesinde sık değişen heykeller arasında özel yemek veya piknik düzenlenebiliyor.

 

1-four-seasons

 

Kalın

"Modern bir otel tercihiniz ise Gallery Hotel Art by Ferragamo en doğru seçim olacaktır."

Ponte Vecchio’ya çok yakın olan otel, İtalya’nın çağdaş yalın çizgileri içinde konaklamak isteyenler için ideal seçim olabilir. Otelin içinde ve dışındaki sanat eserlerinin yanı sıra, İtalya’da nadir bulunan Uzak Doğu mutfağının keyfini çıkartabilirsiniz.

 

2-gallery-hotel

 

Tadın

"İtalya’nın en iyi üç restoranı arasında kabul edilen Enoteca Pinchiorri’nin muhteşem yemeklerinin ve her biri özenle seçilmiş binlerce şaraplık kavının tadına varın."

Hedefi tüm duyulara hitap etmek olan restoran 1972 yılından beri açık ve üç Michelin yıldızına sahip ve kavındaki 70 bin şişe arasından şarap seçimi yapmak güç olabilir. Farklı tadım menülerinin aylarca sohbet konusu olabilecek restoran binasının bir zamanlar Michelangelo’ya komşu olduğunu bilmek de heyecan verici olabilir.

 

3-enoteca

Tadın

"Geleneksel Toskana mutfağını tadabileceğiniz Il Cibreo, Floransa’yı ziyaret etmek için başlı başına bir neden olabilir. Rezervasyon kabul etmeyen restoranda yer beklemek bile bir eğlenceye dönüşebilir."

Toskana’nın geleneksel mutfağına odaklanan restoranın ayrıca trattoria ve kafesi mevcut. Mevsimlere göre değişen menülerde kullanılan tüm malzemeler, İtalya’nın en iyileri bölgeleri arasından seçiliyor.

 

4-il-cibreo

 

Osteria del Gatto e la Volpe ’nin menüsü Toskana bölgesine odaklanmış ve her şey paylaşılmak üzere düşünülmüş. Şarap eşliğinde atıştırmalıklara ilave, şehir merkezindeki restoranın, “pembe soslu” makarnası çok ünlü olduğu için, denenmesi öneriliyor.

 

5-osteria

İçin

"Bir şarap dükkânı olan La Volpe’de veya aperatif eşliğinde tattığınız şarapları satın alabileceğiniz Il Santino Toscana’nın eşsiz şaraplarını tatmak için ideal duraklar."

Il Santino Toscana’da akşam saatlerinde dışarı taşan müşteriler, sokak partisi havasına bürünüyor. Floransalıların çok sevdiği barda, minik atıştırmalıklar eşliğinde, farklı şaraplar denemenin yanı sıra, aldıklarını paket ettirerek götürmek mümkün.

 

6-il-santino

 

Şımarın

"Soylu bir Medici ailesinin bir ferdi gibi hissetmek için Bellosuguardo Hotel‘de zaman geçirin. İster olağanüstü manzara eşliğinde bir içki için, ister her biri birbirinden farklı gerçek vintage mobilyalarla döşenmiş 15 odadan birinde kalın ancak bu şato otele mutlaka zaman ayırın."

Misafirlerinin arasında Emma Thompson ve Kate Moss’un da bulunduğu Torre di Bellosguardo, panoramik manzarası olan tepenin üzerinde yer alıyor. Sadece 16 odası olan otelde, yazar Dante’nin de bir zamanlar yürüdüğünü bilmek heyecan verici olabilir. Muhteşem bahçesi, kubbeli limonluğuna ilave, şehre inen gizli yolu ile masalsı tecrübe sunuyor.

 

7-bellosguardo

 

Keşfedin

"Geçmişi Floransa’dan daha eskiler Etürskler zamanına dayanan Fiesole kasabasını ziyaret edin. Romalılar zamanından kalan tiyatrosu ile de baş döndürücü."

Floransa’dan 9 kilometre mesafedeki Rönesans kasabası, Marcel Proust, Gertrude Stein ve Frank Lloyd Wright’ında en beğendiği yerler arasındaymış. Antik kalıntılar arasında öne çıkan bina olarak, bir zamanlar Medici ailesinin sanatçı ve filozoflara tahsis ettiği villa gösteriliyor.

 

8-fiesole

 

Gezin

"Sadece Salvatore Ferragamo markasının değil, ayakkabı tarihine bir saygı duruşu niteliği olan müzeyi mutlaka gezin."

Markanın ve ayakkabı tarihinin yüz yıllık değişiminin sergilendiği müze koleksiyonunda ünlülerin kalıplarını ve giydikleri ayakkabıları görmek mümkün. Marilyn Monroe’nun 1960 yılında giydiği straslı kırmızı iskarpinlerden Madonna ve Nicole Kidman’a kadar pek çok yıldızın filmlerde giydiği ayakkabılar da görülebiliyor.

 

9-ferragamo

 

Görün

"Floransa’yı gördüm diyebilmek için uzun kuyrukları göze almak gerekse bile Pitti, Uffizi,  Academia ve San Marco müzelerini mutlaka ziyaret edin. Güneş batımı sırasında şehrin en unutulmaz kartpostal resimlerini oluşturan Ponte Vecchio’yu gören bir yerlerde olun."

Kuyruklarda vakit geçirmemek için, seyahatinizin kültürel bölümünü planlayarak önceden alınan biletler ile sarayın sahibi gibi beklemeden içeri girmek mümkün olabiliyor. Uffizi Müzesi koridorlarındaki tablolarda, Osmanlı sultanlarının portrelerini bulmak heyecan verici olabilir.

 

10-uffizi

 

Palazzo Pitti biletleri, saray, bahçe ve kostüm bölümü olarak ayrı satılıyor. En ilgi çeken bölüm olan kıyafetleri kaçırmamak için geziye başlamadan biletleri kontrol etmekte fayda olabilir. Bahçedeki heykeller arasında dinlenmek de çok keyifli bir mola alternatifi.

 

11-pitti

 

Ponte Vecchio’ya paralel köprülerden bakıldığında, mağazaların üzerinden geçen ve sarayları bağlayan Medici’lere ait koridoru da görmek mümkün. En son Tom Hanks’i Inferno filminde burada koşarken görmüştük.

 

12-ponte

 

Alın

"1612’den beri kesintisiz hizmet vererek dünyanın en eski eczanesi olan Santa Maria Novella doğal ilaçlarından ya da güzelliğin sırrını taşıyan kozmetiklerinden almak için mutlaka ziyaret edilmeli. Müze özelliği olan binasını görmek de ekstra keyifli."

1221 yılından beri açık olan eczanede hala orijinal reçeteler ile yapılmış ilaçlar bulmak mümkün. İlaçların yanı sıra farklı koku ve içerikler ile sabun, krem, mumların da bulunduğu mağazada seçim yapmak zor olabilir. Bir zamanlar prenseslerin tercihi olan menekşe kokusu, hala en favoriler arasında sayılıyor.

 

13-eczane

 

Tadını Çıkarın

"Bir dondurma cenneti olan Gelateria De Medici dondurmacısının birbirinden özel lezzetlerinin tadını çıkarın."

44 farklı lezzette dondurma sunan Gelateria de Medici‘de pastaları da baştan çıkarıcı olabilir. Geleneksel İtalyan lezzetler arasındaki fiori di latte, stracciatella ve klasik dondurma tatlarına ilave, füzyon mutfağına gönderme yapan avokado ve incir,  gorgonzola ve armut gibi farklı karışımlar denenebilir.

 

14-ice

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.