• Arama

Floransa’nın En İyileri

Floransa’da nerede kalınır, ne yenir, ne içilir, neresi gezilir?  Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Floransa rehberini, detaylı inceleyin.

Roche Bobois, Lignet Roset, Misura Emme, Bonaldo, Arflex gibi lüks dekorasyon markalarına tasarımlar yapan ödüllü mimar Mauro Lipparini, Rönesans’ın başkenti Floransa’nın en iyilerini OGGUSTO için yazdı. 2011 yılında dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden Good Design® Global Awards’ı da kazanan ünlü mimarın geçmişinde; EDIDA, Young & Design Milano ve International Du Pont Award Köln international ödülleri de yer alıyor


Kalın

"Floransa’da sanatı ve tarihi solumak için Medici ailesinin mensubu ve sadece 26 gün görevinde kalan Papa Leo XI’in yazlık sarayı olan Four Seasons’da kalın. Modern bir otel tercihiniz ise Gallery Hotel Art by Ferragamo en doğru seçim olacaktır.

Four Seasons Hotel Floransa

Otel, 15. yüzyıldan kalan Palazzo Della Gherardesca restore edildikten sonra açılmış ve şehrin en büyük ikinci parkının içinde yer alıyor. Yaşayan müze olarak adlandırılan Four Seasons, merkezden kısa mesafede hem tarihi yerleri görmek hem de kalabalıklardan kaçmak için ideal bir konuma sahip. Yorucu müze ve kültür gezintilerinden sonra havuz ve SPA’da dinlenmek, Michelin yıldızlı restoranı Il Palagio’da Toskana mutfağının tadına bakmak mümkün. Ayrıca, otelin bahçesinde sık değişen heykeller arasında özel yemek veya piknik düzenlenebiliyor.

Gallery Hotel Art by Ferragamo

Ponte Vecchio’ya çok yakın olan otel, İtalya’nın çağdaş yalın çizgileri içinde konaklamak isteyenler için ideal seçim olabilir. Otelin içinde ve dışındaki sanat eserlerinin yanı sıra, İtalya’da nadir bulunan Uzak Doğu mutfağının keyfini çıkartabilirsiniz.

Tadın

"İtalya’nın en iyi üç restoranı arasında kabul edilen Enoteca Pinchiorrinin muhteşem yemeklerinin tadına varın."

Hedefi tüm duyulara hitap etmek olan restoran 1972 yılından beri açık ve üç Michelin yıldızına sahip ve kavındaki 70 bin şişe arasından içecek seçimi yapmak güç olabilir. Farklı tadım menülerinin aylarca sohbet konusu olabilecek restoran binasının bir zamanlar Michelangelo’ya komşu olduğunu bilmek de heyecan verici olabilir.

Tadın

"Geleneksel Toskana mutfağını tadabileceğiniz Il Cibreo, Floransa’yı ziyaret etmek için başlı başına bir neden olabilir. Rezervasyon kabul etmeyen restoranda yer beklemek bile bir eğlenceye dönüşebilir."

Toskana’nın geleneksel mutfağına odaklanan restoranın ayrıca trattoria ve kafesi mevcut. Mevsimlere göre değişen menülerde kullanılan tüm malzemeler, İtalya’nın en iyileri bölgeleri arasından seçiliyor.

Şımarın

"Soylu bir Medici ailesinin bir ferdi gibi hissetmek için Bellosuguardo Hotel‘de zaman geçirin. İster olağanüstü manzara eşliğinde bir içeceklerinizi için, ister her biri birbirinden farklı gerçek vintage mobilyalarla döşenmiş 15 odadan birinde kalın ancak bu şato otele mutlaka zaman ayırın."

Misafirlerinin arasında Emma Thompson ve Kate Moss’un da bulunduğu Torre di Bellosguardo, panoramik manzarası olan tepenin üzerinde yer alıyor. Sadece 16 odası olan otelde, yazar Dante’nin de bir zamanlar yürüdüğünü bilmek heyecan verici olabilir. Muhteşem bahçesi, kubbeli limonluğuna ilave, şehre inen gizli yolu ile masalsı tecrübe sunuyor.

Keşfedin

"Geçmişi Floransa’dan daha eskiler Etürskler zamanına dayanan Fiesole kasabasını ziyaret edin. Romalılar zamanından kalan tiyatrosu ile de baş döndürücü."

Floransa’dan 9 kilometre mesafedeki Rönesans kasabası, Marcel Proust, Gertrude Stein ve Frank Lloyd Wright’ında en beğendiği yerler arasındaymış. Antik kalıntılar arasında öne çıkan bina olarak, bir zamanlar Medici ailesinin sanatçı ve filozoflara tahsis ettiği villa gösteriliyor.

Gezin

"Sadece Salvatore Ferragamo markasının değil, ayakkabı tarihine bir saygı duruşu niteliği olan müzeyi mutlaka gezin."

Markanın ve ayakkabı tarihinin yüz yıllık değişiminin sergilendiği müze koleksiyonunda ünlülerin kalıplarını ve giydikleri ayakkabıları görmek mümkün. Marilyn Monroe’nun 1960 yılında giydiği straslı kırmızı iskarpinlerden Madonna ve Nicole Kidman’a kadar pek çok yıldızın filmlerde giydiği ayakkabılar da görülebiliyor.

Görün

"Floransa’yı gördüm diyebilmek için uzun kuyrukları göze almak gerekse bile Pitti, Uffizi, Academia ve San Marco müzelerini mutlaka ziyaret edin. Güneş batımı sırasında şehrin en unutulmaz kartpostal resimlerini oluşturan Ponte Vecchio’yu gören bir yerlerde olun."

Kuyruklarda vakit geçirmemek için, seyahatinizin kültürel bölümünü planlayarak önceden alınan biletler ile sarayın sahibi gibi beklemeden içeri girmek mümkün olabiliyor. Uffizi Müzesi koridorlarındaki tablolarda, Osmanlı sultanlarının portrelerini bulmak heyecan verici olabilir.

Palazzo Pitti biletleri, saray, bahçe ve kostüm bölümü olarak ayrı satılıyor. En ilgi çeken bölüm olan kıyafetleri kaçırmamak için geziye başlamadan biletleri kontrol etmekte fayda olabilir. Bahçedeki heykeller arasında dinlenmek de çok keyifli bir mola alternatifi.

Ponte Vecchio’ya paralel köprülerden bakıldığında, mağazaların üzerinden geçen ve sarayları bağlayan Medici’lere ait koridoru da görmek mümkün. En son Tom Hanks’i Inferno filminde burada koşarken görmüştük.

Alın

"1612’den beri kesintisiz hizmet vererek dünyanın en eski eczanesi olan Santa Maria Novella doğal ilaçlarından ya da güzelliğin sırrını taşıyan kozmetiklerinden almak için mutlaka ziyaret edilmeli. Müze özelliği olan binasını görmek de ekstra keyifli."

1221 yılından beri açık olan eczanede hala orijinal reçeteler ile yapılmış ilaçlar bulmak mümkün. İlaçların yanı sıra farklı koku ve içerikler ile sabun, krem, mumların da bulunduğu mağazada seçim yapmak zor olabilir. Bir zamanlar prenseslerin tercihi olan menekşe kokusu, hala en favoriler arasında sayılıyor.

Tadını Çıkarın

"Bir dondurma cenneti olan Gelateria De Medici dondurmacısının birbirinden özel lezzetlerinin tadını çıkarın."

44 farklı lezzette dondurma sunan Gelateria de Medici‘de pastaları da baştan çıkarıcı olabilir. Geleneksel İtalyan lezzetler arasındaki fiori di latte, stracciatella ve klasik dondurma tatlarına ilave, füzyon mutfağına gönderme yapan avokado ve incir,  gorgonzola ve armut gibi farklı karışımlar denenebilir.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.