• Arama

Sam McKnight ve Efsanevi Saçlar

Saç tasarımcısı Sam McKnight’ın 40 yıllık kariyeri, 12 Mart'a kadar Londra’daki Somerset House’da Hair by Sam McKnight sergisiyle taçlanıyor.

 

Popular kültürdeki pek çok fotoğrafın ikonikleşmesinde Sam McKnight’ın sihirli parmakları var; Prenses Diana’nın kısa saçları, Madonna’nın Bedtime Stories albümündeki saç modeli ve Tilda Swinton’ın David Bowie saçları bunlardan sadece birkaçı…

 

resize

 

Saçlar, tam 40 yıldır McKnight’ın sanatını ifşa ettiği alan. McKnight, 1970’li yılların sonundan beri sayısız moda çekiminde modellerin saçlarına şekil verdi. Amerikan Vogue’unun 190 kapağında da saçlarda onun imzası var.

 

somerset_house_hair_02-2

 

Kate Moss, Linda Evangelista, Christy Turlington, Naomi Campbell gibi modellerle ve Chanel ile Vivienne Westwood gibi modaevleriyle çalışan McKnight’ın, Hair by Sam McKnight adlı ilk sergisi saçların moda dünyasındaki önemine vurgu yapıyor.

 

js-somerset-22

 

Hair by Sam Mcknight Kitabı

Sergiyle eş zamanda Tim Blanks, Alexander Fury, Amanda Harlech, Nick Knight, Camilla Morton, Anna-Marie Solowij ve Jerry Stafford tarafından kaleme alınan ve Sam McKnight’ın tasarladığı tüm saç şekillerinin fotoğraflarının olduğu bir kitap da yayınlanıyor. Rizzoli tarafından yayınlanan ve sergiyle aynı adı taşıyan kitabın önsözü bizzat McKnight tarafından kaleme alınmış. Shonagh Marshal küratörlüğünde gerçekleşen sergi, McKnight'ın kariyeri boyunca imza attığı tüm saçları bir araya getiriyor. Sergi, bu yönüyle moda dünyasının son 40 yılına da ayna tutuyor.

 

9-hair-by-sam-mcknight-is-published-by-rizzoli-priced-at-35-00

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.