Art Basel Miami 2016

Miami, üç farklı alan ve pop up sergiler ile şimdiye kadar düzenlenen en büyük sanat etkinliğine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 1-4 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek Art Basel Miami’de tanınmış sanatçıların önemli eserleri 125 stantta, CONTEXT’te sınırları zorlayan genç sanatçıların eserleri, 100 katılımcı firma ve 47 galerinin katıldığı Aqua Art Miami’de ise, yeni, gelecek akımları oluşturacak galerileri ve temsil ettikleri sanatçılar görülebilecek. Bu yıl, Miami yüzlerce sanatçı ve binlerce eser arasında yer alacak birkaç celebrity sanatçıyı mercek altına aldık.

 

harita-2

 

The Pianist filmindeki rolü ile en iyi erkek oyuncu dalında Oscar kazanan Adrien Brody, eserlerini New York’lu Benrimon Projects’de sergileyecek. İlk sergisini 2015 yılında açan aktör/ressamın eserleri çok beğenilerek, Robert De Niro, Leonardo DiCaprio ve Brooke Shields gibi ünlülerin koleksiyonlarına eklenmiş bile. Andy Warhol’den ilham aldığı gözlemlenen eserleri için “parlak renkler ile anlamlı mesajlar veriyor” denilen sanatçının sergisi, mutlaka görülmesi gerekenler arasında sayılıyor.

 

adrien-2

Adrien Brody

 

CONTEXT’te yeni katılımcılar arasında bulunan Londralı Paul Stolper Gallery ise, U2, David Bowie, Talking Heads ile işbirlikleri yapan müzisyen, kompozitör ve sanatçı Brian Eno’nun “Colorscapes” enstalasyonu sergilenecek. Altın dişli Rönesans adamı olarak tanınan sanatçı, eserleri için “evrim teorisi gibi, basit şeyler ile başlayıp, gelişmelerine izin vererek karmaşık nesnelere dönüştürüyorum” diyor.

 

brian

Brian Eno - "Colorscapes"

 

Elton John’un elli yıldır söz yazarlığı yapan Bernie Taupin  ise, New York’lu Waterhouse & Dodd’un standında yer alacak. Sanatçının öne çıkması beklenen işleri arasında, politik gelişmelerden olduğu kadar Amerikalı sanatçı Jasper Johns’un ünlü bayrak tablosuna gönderme yaptığı “World’s Most Wanted” eseri bulunuyor. Sokak sanatına yakınlığı ile bilinen sanatçının eserlerini göz atmakta fayda olabilir.

 

bernietaupinin-1

Yükselen Değer: Fotoğraf

Son yıllarda önemli müze sergilerinde görüldüğü gibi ciddi yükseliş kaydeden fotoğraf sanatına ilgi duyanların mutlaka uğraması gereken galeriler arasında sayılan  Galerie Thomas Schulte, Galerie Nathalie Obadia, Rhona Hoffman Gallery arasında öne çıkan Howard Greenberg Gallery’de Dorothea Lange tarafından 1936 tarihinde çekilmiş “Göçmen Anne” karesi. Bu tarihi fotoğrafın bir edisyonunun Elton John koleksiyonunda olması apayrı değer katıyor.

 

migrant-mother-1936-by-dorothea-lange

Dorothea Lange, "Immigrant Mother"

 

Ünlü fotoğrafçı Richard Avedon’ın ikonik yıldız Marilyn Monroe portresi ise Pace/MacGill Gallery tarafından sergilenecek. Metropolitan Müzesi koleksiyonunda da bir edisyonu olan 1957 tarihli portre için, galeriye teklifler yağdığı söyleniyor. Bir nevi açık arttırmaya dönüşen satışın sonucu, heyecan ile beklenenler arasında ve Elton John tarafından alınması şaşkınlık yaratmayacaktır.

 

maryln-monroe

Richard Avedon, "Marilyn Monroe"

 

Marc Quinn tarafından yapılan ve 2014 yılındaki İstanbul sanat fuarında sergilenen Kate Moss heykeli, ünlü mankeni moda dünyasından sanat nesnesine dönüştürmüştü. Ünlü fotoğrafçı İrving Penn’in 1996 tarihli fotoğrafı bunu pekiştirecek nitelikte: . Antik Yunan dönemi heykellerine benzer kaide üzerindeki pozu ile zamansız bir imgeye dönüşen manken, Marilyn Monroe portesi ile beraber Pace/MacGill Gallery’de görülebilecek.

 

kate-moss

Marc Quinn, "Kate Moss"

 

Özel Etkinlikler ve Sergiler

Miami’de bulunan mağaza, galeri ve müzelerde şehre akın edecek meraklılar için özel etkinlik ve sergiler hazırlıyor. Wynwood ve South Beach’te sokak sanatından örnekler görmek, Design District çatılarında ve gece kulüplerinde davetlere katılmak mümkün olabilecek. Toplam yirmi üç farklı fuar ve pop-up sergi ve sanat festivali düzenleneceği için, sanatseverleri fuar alanlarında yüzlerce kilometre yürüyecek ancak, Miami ve Miami Beach arasındaki otobüs servisleri olduğunu hatırlamakta fayda olabilir.

 

Miami Beach Bölgesindeki Fuar, Sergi ve Pop-up Teşhirler

Art Basel Miami, Aqua Art Miami, Design Miami, Ink Miami Art Fair, Lingerie Française, NADA Art Fair Miami Beach, Pulse Miami Beach, Scope Miami Beach, Untitled Art Fair, Miami Project, Fridge Art Fair, Satellite, X Contemporary

 

aqua

 

Miami Ana Kara Bölgesindeki Etkinlik ve Sergiler

Art Miami, Art Beat Miami Art Fair, Context, ArtSpot Miami, Spectrum Miami, Red Dot Miami, Pinta Miami, Miami River Art Fair, Prizm Art Fair, Art of Black Miami

 

context-miami

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular