• Arama

Dünyanın En Pahalı Saati

Phillips Cenevre Saat Müzayedesi’nde açık arttırmaya çıkarılan; Patek Philippe 1518 paslanmaz çelik modeli tüm beklentileri aşarak 11milyon dolara satıldı ve bir müzayedede satılan dünyanın en pahalı saati ünvanını ele geçirdi.

 

kapak

 

Saatçilik endüstrisi için çok önemli dönüm noktalarından biri olan 1518 modeli; dünyanın  ilk sonsuz takvime sahip(perpetual calendar) kronograf kol saati olarak özel bir yere sahip. Toplam 38 adet; çoğu sarı altın ve sadece birkaçı pembe altın olarak üretilen bu modelin, müzayedede rekor kıran satılan paslanmaz çelik modelinden dünyada sadece 4 adet var.

 

1  

Saat tutkunlarının iştahlarını kabartan bu az bulunurluğu anlatmak için şunu belirtmekte fayda var: Patek Philippe’nin Cenevre’deki müzesi, markanın dünyanın en geniş ve önemli koleksiyonunu elinde bulunduruyor, ancak 1943’te üretilen ve müzayedede rekor kıran 1518 çelik modeli müzede bile yer almıyor.

 

3

 

Özel bir koleksiyonere satılan saat, meraklısının eğer şanslı ise hayatı boyunca sadece bir kez göreceği bir model olarak kabul ediliyor.

 

Saatçilik Dünyasının Rolls-Royce’u

1839’dan beri hiç kesilmeden devam eden üretimi ile Patek Philippe saatçilik dünyasının Rolls-Royce’u olarak kabul ediliyor. Markanın hayranı olan ünlüler arasında, Papalar, İtalya, Danimarka kralları ve İngiltere Kraliçesi Victoria'da bulunuyor. Öte yandan birçoğu borsaya kote edilmiş dev şirketlerin sahip olduğu saat markalarının  karşısında; hâlâ aile şirketi özelliğini koruyan, son bağımsız birkaç İsviçreli şirketten biri olan Patek Philippe'in gücü ve değeri belki de buradan kaynaklanıyor.

 

2

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.