Dekorasyonda Mücevher Renkleri

Dünyanın tüm eski müzelerinde, şık konaklarda, aristokrat saraylarda en göze çarpan ortak özelliklerden biri de mücevher renklerinin dekorasyonda çok sık kullanılması. Kimi zaman tüm bir odanın duvarları zümrüt yeşiliyken, kimi zaman yakut kırmızı kadife bir koltuk ile aynı ihtişamı yaşanıyor. Dekorasyonda mücevher renkleri ve hayatımıza getirdiği aristokrat dokunuşun en güzel örneklerini seçtik.

Zümrüt Yeşili

Zümrütün derin yeşil rengini evlere taşırken; özellikle siyah beyaz desenli mobilyalar, halılar ya da aksesuarlarla desteklemek denge unsuru yaracaktır.

 

zumrut-yesili-3

 

Yeşilin bu en güçlü tonu duvarlarda kullanıldığı zaman, kapı ve pencerelerde aynı rengi devam ettirmek ve dekorasyonun diğer bölümlerinde, bej tonları ya da pastel renkleri kullanmak en doğru yaklaşım olacaktır.

 

zumrut-yesili-2

Ametist Moru

Yüzyıllar boyunca doğal yollardan elde edilmesi çok pahalı olduğu için aristokrasinin rengi olarak kabul edilen morun açık tonlarını dekorasyonda kullanmak modern ve etnik bir etki yaratacaktır.

 

ametist-moru

Safir Mavisi

Soylu mavi, her ortama asalet getirirken aynı zamanda dinlendirici etkisi ile de öne çıkıyor. Sadece bir çift mavi koltuk bile odaların duygusunu değiştirecektir.

 

safir-mavisi-3

 

Mavinin soğuk duruşu, altın tonlarının gösterişi ve göz alıcılığı ile birleşince ortaya şık ve dengeli bir dekorasyon yaşam alanı çıkacaktır.

 

safir-mavisi-1

 

Kumsalın tüm keyfini mutfaklara taşımak için mavinin her tonu akıllıca bir seçim olacaktır.

 

safir-mavisi-4

Sitrin Kahvesi

Toprak renginin en güzel tonlarını içinde barındıran sitrin renkleri özellikle kış aylarında evlere daha sıcak bir duygu vermek için kullanılabilir. Zıt renklerde duvarlar ve benzer tonlarda halılar bu etkiyi daha da vurgulayacaktır.

 

sitrin-kahvesi

Yakut Kırmızısı

Çarpıcı olduğu kadar geleneksel bir renk olan kırmızı özellikle evlerin girişlerinde kullanıldığında tüm evin duygusunu değiştirecektir.

 

yakut-kirmizisi-2

 

Duvarlardaki yakut kırmızısı  doğru kullanıldığı takdirde sıradan tabloları bile bir sanat eseri olarak gösterecek kadar dramatik bir etki yaratacaktır.

 

yakut-kirmizisi-3

 

Modern evlere canlı bir dokunuş katmak için ise kimi zaman kırmızı bir tablo ve yastıklar, kimi zaman da maskülen hatlı bir koltuk yeterli olacaktır.

 

yakut-kirmizisi-1

Morganit Pembesi

Her türlü ortama gençlik ve heyecan katacak pembe tonlarının yelpazesi aslında umulandan çok daha geniş. Doğru tonu seçmek, kullanıldığı ortamda mutluluk yaratmayı garantileyecektir.

 

morganit-pembesi-1

 

Pembe tonları, antikalarla dolu klasik bir evi daha genç ve modern göstermenin en kolay yollarından biri olacaktır.

 

morganit-pembesi-2

Pırlanta Sarısı

Çok ender rastlanan sarı pırlantaların kadınların hayatına çarpıcı etkisi olduğu gibi, güneş ışığını da evlere yansıtan sarı, ortamı bitmek bilmez bir enerji ile hareketlendirecektir.

 

pirlanta-sarisi-2

 

Koyu ve çarpıcı renkler kadar pastel tonlarla da beraber olarak kullanılabilecek olan sarının her mekandaki varlığı ortama neşe getirecektir.

 

pirlanta-sarisi-1

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.