• Arama

20. Yüzyılın Sanat Okulu: Bauhaus

Les Arts Decoratifs, 20. yüzyılın en önemli sanat okulu olan Bauhaus’a, Muséee des Arts Décoratifs'deki The Bauhaus Spirit adlı sergi ile saygı duruşunda bulunuyor. Sergide, mobilyadan tekstile; resimden çizime, 900’den fazla sanat eseri yer alıyor.

 

06-cercle-chromatique-kandinsky

Vassily Kandinsky, "Nine Elements of The Chromatic Circle"

 

Bauhaus Ruhu

Dünyanın en önemli sanat okullarından biri olarak kabul edilen Bauhaus, 20. yüzyılda mimari, tasarım, sanat alanlarında eğitim veren ve sanat ile zanaatı bir araya getirme özelliğiyle hem eğitim hem de üretim merkezi olan bir okuldu. Öyle ki, okulu kuran Alman mimar Walter Gropius, Bauhaus’un bildirisine, “Mimarlar, heykeltraşlar, ressamlar, hepimiz zanaate dönmeliyiz. Oyun şölene; şölen işe; iş ise oyuna dönüşür. Eğitim, sanatçı ve zanaatçı işbirliği; sanat, elişçiliği, sezgi ve yöntem bütünlüğü içinde verilir" yazmıştı.

 

15-muller-van-severen-2012

Muller Van Severen, "Installation"

1919-1933 yılları arasında eğitim veren ve eğitmenleri arasında Wassily Kandinsky ve Paul Klee gibi isimlerin yer aldığı okul, sanatı, tasarımı ve zanaatı aynı potada eritmeyi amaçlıyordu.

 

04-kandinsky

Vassily Kandisnky, "Kleine Welten I"

 

Nazilerin devleti ele geçirmesiyle kapatılan okulun tarihi, aynı zamanda 20. yüzyıl başında mimarlık ve tasarım anlayışının da değişiminin bir tarihi olarak  kabul ediliyor. Okulun bu denli başarıl olmasının ve günümüzde bile sergilerle anımlasının en önemli nedenlerinden biri, dönemin tanınmış ve güçlü sanatçılarını angaje ederek yaratıcı ve özgün uygulamalar, örnekler üretmesi ve bu kişilerin aracılığıyla ilkelerini yaygınlaştırabilmesindedir.

 

07-tete-feinnger

Lyonel Feininger, "Head"

 

Joseph Albers, Marcel Breuer, Lyonel Feininger, Laslo Moholy Nagy, Wassily Kandinsky ve Paul Klee gibi sanatçılar aynı zamanda 20. yüzyılın sanat anlayışını da değiştirmiş kişilerdi. Sergi, tüm bu isimlerin eserlerini de gözler önüne seriyor.

 

13-table-josef-albers

Josef Albers, "Stacking Tables"

 
E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.