Contemporary Istanbul 2016 Başlıyor!

Contemporary Istanbul, 3 - 6 Kasım günlerinde İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşiyor. OGGUSTO olarak önden gezip favorilerimizi seçtik.

 

inverso-mundus_66409

Inverso Mundus

 

Bölgenin önde gelen çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul, 11. yılında 19 ülkeden 70 galeri ve 520 sanatçının 1050 eserini bir araya getiriyor. Contemporary Istanbul’un en dikkat çeken bölümlerini bu yıl ilk defa sanatseverlerle buluşacak olan Collectors’ Stories ve CI Design oluşturuyor.

 

galerist_elif-uras-shopping-mall-dream_4519

Elif Uras

 

Collectors’ Stories

Contemporary Istanbul bu yıl için bir ilke imza atarak, Collectors’ Stories bölümünde Türkiye’nin önde gelen 60 çağdaş sanat koleksiyonundan 120 eseri sanatseverlerle buluşturacak. Türkiye’nin önde gelen koleksiyonerlerinin kendi koleksiyonlarından seçeceği eserler CI Artistik Danışmanı Marc-Olivier Wahler’in küratörlüğünde sergilenecek. Koleksiyonerlerin kişisel estetik anlayışlarını sunmalarına olanak sağlayacak sergi, Türkiye’de sanat koleksiyonerliğinin geçirdiği dönemsel değişimleri ve bugününü tartışmaya açacak. Bu bağlamda hazırlanacak olan Collectors’ Stories kitabı ise CI Publications’ın ilk yayını olacak ve sergilenen eserlerin tüm dünyaya açılmasını sağlayacak. Sergide yer alan koleksiyoner ve koleksiyonlar arasında Leyla Alaton, Rezzan Benardete, Demet & Cengiz Çetindoğan, Suzan Sabancı Dinçer, Elif Dürüst, Oya & Bülent Eczacıbaşı, Tansa Mermerci Ekşioğlu, Cem Hakko, Zafer Yıldırım ve Cem Yılmaz gibi isimler de yer alıyor.

 

dargas_mike_turn_the_page_300dpi_52767

Mike Dargas

CI Design

Contemporary Istanbul’un bu yılki programının yeniliklerinden CI Design ise 22 Ekim - 4 Aralık günleri arasında arasında düzenlenen 3. Istanbul Tasarım Bienali ile eş zamanlı olarak fuarda yerini alacak ve bienalin yarattığı sinerji etrafında yoğunlaşacak. CI Design sponsoru Arçelik tarafından düzenlenen Cycles başlıklı geri dönüşüm temalı sergi kapsamında ECNP Galeri (Ela Cindoruk, Nazan Pak), Seçkin Pirim ve Sema Topaloğlu Arçelik fabrikalarından toplanan geri dönüşüm malzemeleri ile eser üreterek fuar alanında sergileyecekler. Ekolojik geri kazanım pratiklerine ilişkin farkındalık yaratmayı hedefleyen proje sanatçıların atık malzemelerden fonksiyonel sanat objeleri yaratmasını temel alıyor.

 

elifbiradli_55916

Elif Biradlı

 

CI Dialogues

Contemporary Istanbul kapsamında düzenlenen CI Dialogues, bu yıl 3 gün boyunca 50’den fazla sanat profesyonelini, sanatçıyı ve koleksiyoneri çağdaş sanatın durumunun yanı sıra ekonomisinin ve piyasasının güncel niteliklerini değerlendirmek üzere bir araya getirecek. Program dâhilinde çağdaş sanat hakkında çeşitli kavramsal çerçevelerin ele alınacağı yuvarlak masa konuşmaları gerçekleşecek. Programda öne çıkanlardan ‘’Sanat Fuarlarının Gücü’’ panelinde bölgenin önde gelen 3 fuarı; Art Dubai, Art Safari (Bucharest) ve Contemporary Istanbul yöneticileri İstanbul’da ilk kez bir araya gelerek dünyadaki bölgesel fuarların geleceğini tartışacaklar. CI Dialogues buna ek olarak çağdaş sanat ve bağlamını eleştirel olarak yansıtan ve çağdaş sanat anlayışını, araştırmasını ve aracılığını yürüten fuarın özel bölümleri olan CI Design ve Plugin’i de kapsayacak.

 

bedri-baykam_21878

Bedri Baykam

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular