• Arama

Efsane Tasarımcı Rei Kawakubo

The Metropolitan Museum of Art, 4 Mayıs 2017'de başlayacak The Costume Institute sergisinin temasını açıkladı: Rei Kawakubo/Comme des Garçons. Baharı heyecanla beklemeye değer sergiyi araştırdık.

 

04-notmakingclothingspring2014

 

The Metropolitan Museum of Art, 4 Mayıs-4 Eylül 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek The Costume Institute sergisinin temasını Rei Kawakubo/Comme des Garçons olarak açıkladı. Rei Kawakubo/Comme des Garçons, geleneksel bir retrospektif yerine tematik bir sergi olacak. Böylece The Costume Institute, 1983 yılındaki Yves Saint Laurent sergisinden sonra ilk kez yaşayan bir tasarımcının monografik sergisini üstlenecek.

 

01-bodymeetsdress-dressmeetsbodyspring1997

 

The Met'in CEO'su ve Direktörü Thomas P. Campbell, "Moda ve sanat arasındaki çizgi gittikçe bulanıklaşırken Kawakubo bizi kıyafetler hakkında farklı düşünmeye itiyor" diyor. The Costume Institute'nün baş küratörü Andrew Bolton, Kawakubo'nun tasarımları arasından özellikle heykel gibi görünenleri tercih etmiş. Bu özelliğiyle sergi, çağdaş kültürde modanın yerini sorgulatıyor.

 

02-bodymeetsdress-dressmeetsbodyspring1997

MET Gala

The Costume Institute'nün yararına düzenlenecek  The Met Gala ise 1 Mayıs 2017'de  Katy Perry, Pharrell Williams ve Anna Wintour'ın eş başkanlığında gerçekleşecek. Onur koltuğunda ise pek tabii efsanevi Japon tasarımcı Rei Kawakubo yer alacak. Küratör Andrew Bolton, "Rei Kawakubo, son 40 yılın en önemli ve etkileyici tasarımcılarından" diyor ve ekliyor, "Bizi moda hakkında tekrar düşünmeye itiyor. Kawakubo, zamanın estetik anlayışını simgeliyor."

 

05-ceremonyofseparationautumn2015

 

Rei Kawakubo ise "Her zaman kendimi tasarımın yeni yolları üzerine düşünmeye zorluyorum. Ve bunu yaparken kabul edilmiş değerleri, normları ve tasarım anlayışını inkar ediyorum" diyor. Sergide, Kawakubo'nun 1981 yılında Paris'teki ilk sergisinden son koleksiyonuna kadar Comme des Garçons için tasarladığı 120 tasarım yer alıyor.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.