• Arama

Patek Phillipe Nautilus 40 Yaşında

Patek Philippe Nautilus 40 Yaşında

Patek Philippe, 1976 yılında yüzyılımız en yetenekli tasarımcılarından Gerald Gente ile yakın iş birlikteliği içinde efsane Nautilus modelini yarattı. O dönem için kabul edilmesi zor ve saat sektörünü allak bullak eden tamamı çelik kasa ve bilezikten oluşan ve 120 metreye kadar suya dayanıklı bir model yaratılmıştı. Nautulius, bugün 40. yaşını kutluyor.  Tüm saat severlerin ve koleksiyoncuların gözdesi olan bu koleksiyon 40 yıldır zamana meydan okuyan çağdaşlık sembolü olmayı başardı. Patek Philippe 40. Yıl için çok özel, limitli sayıda iki ikonik model ile Nautilus'un yaşlanmayan koleksiyonunu kutluyor. 5980_1a

5980 / 1A

Zamanın ritmini yakalayabilen efsane Patek Philippe Nautilus

Patek Philippe, 40 yıllık efsaneye Nautilus Ref.3700/1A modeli ile başladı.137 yıllık tarihinde ilk kez piyasaya bir spor saat sürmeye karar verdi ve tüm saat sektöründe benzeri görülmemiş, yenilikçi bir saat olan Nautilus Ref. 3700/1A şekillenmeye başladı. Nautilus Ref. 3700/1A’nın dikkat çekici özellikleri iki parçalı kasayı (geleneksel kasalar üç parçadan oluşur) bir araya getiren menteşelere benzeyen, saat 9 ve 3 konumundaki iki yanal kasa çıkıntıydı.

 3700_1a

3700 / 1A

Bu çıkıntılar; suyun içeri girmesini önlemek için mühürlenebilen klasik okyanus gemilerinin pencerelerinin kilitlenme mekanizmasından ilham almıştı. Cam, yanları nazikçe kıvrımlı, köşeleri ise yuvarlaklaştırılmış, üst kısmı saten kaplamalı ve pahlanmış yan kısımları ayna parlaklığında, sekiz köşeli bir bezelle çerçevelenmişti. Dayanıklı paslanmaz çelik bileklik de aynı mat/ışıltılı etkiye sahipti. Sağlamlığına rağmen bilekte son derece zarif bir duruşu vardı. Mavileştirilmiş kömürden yapılmış kadran yatayına kabartmalı deseniyle ön plana çıkıyor ve ince, ışıltılı, çubuk biçiminde ibrelerine uyum sağlayan aplike, ışıltılı ve yine çubuk biçiminde saat göstergeleriyle tamamlanıyordu.  

Nautilus 40 yıldır zamana meydan okuyan çağdaşlık

İster kafadan bacaklı yumuşakçalarla ve onların büyüleyici kıvrımlı kabuklarıyla, ister Jules Verne’in Denizler Altında Yirmi Bin Fersah kitabında tehlikeli bir sefere gönderdiği Jules Verne’in denizaltısıyla özdeşleştirilsin, bu başyapıt için Nautilus ismi son derece uygundu. Patek Philippe aynı zamanda Nautilus’un piyasaya sürülme reklamıyla ve “Dünyanın en pahalı saatlerinden biri çelikten yapıldı” ve “hem mayoya, hem de takım elbiseye uyum sağlıyor” gibi manşetlerle bir pazarlama öncülüğü yaptı. Bugün orijinal bir Nautilus Ref. 3700/1A’ya sahip olanlar yalnızca saatçilik tarihindeki bir kilometre taşını değil, aynı zamanda çok sayıda saat meraklısının arzuladığı değerli bir koleksiyon parçasını da ellerinde bulunduruyorlar.

40. yıla özel Nautulius’lar

40. yıl sebebiyle piyasaya sürülen sınırlı üretimli Nautilus modelleri Patek Philippe’nin efsane Nautilus koleksiyonuna dahil oldu. 40 mm’lik platin bir kasaya sahip ve 700 adet limitli üretilecek olan Ref. 5711/1P, 1976 yılında çıkan orijinal Nautilus Ref. 3700/1A “Jumbo” modeline atıfta bulunuyor.

patek-philippe-nautilus-40th-anniversary-57111p-2

5711 / 1P

44 mm’lik, beyaz altın bir kasaya sahip Nautilus flyback kronograf ve 1300 adet limitli üretilecek olan Ref. 5976/1G ise 2006 yılında çıkan 30. Yaş koleksiyonunu zevkli bir biçimde selamlıyor. Her iki model de mavi bir kadrana ve elmas saat göstergelerine, Nautilus’ün tipik kabartmalı dekorasyonuna ve gizli, girintili bir yıldönümü logosuna sahip. Bütün koleksiyonerler, Nautilus koleksiyonunun bu iki yeni üyesinin butiklerde yer alacağı günü iple çekiyor, ancak bir çok koleksiyoner ve saat sever maalesef saatleri görmeye bile imkan bulamayacaklar. Değeri hızla artacak olan bu iki parçanın, koleksiyonerleri sürekli peşinden koşturacağını söylemek çok doğru olsa gerek.

Dünden bugüne Patek Philippe Nautilus

İnanılmaz bir başlangıç yapan ve saat sektöründe devrim yaratan Nautilus 40 yıllık hikayesinin evrimlerini yaşamaya başladı. Orijinal Nautilus Ref. 3700 1976 yılında çelik olarak piyasaya sürüldü ve 1990 yılına kadar koleksiyonda kaldı. Koleksiyon farklı kasa metallerine, boyutlara ve kadran tasarımlarına sahip başka modellerle giderek genişledi. İlk karmaşık Nautilus Ref. 3710/1A 1998 yılında tanıtıldı ve bunu 2005 yılında ayın günlerini gösteren ve güç rezervi göstergesine sahip ilk model olan Ref. 3712/1A izledi.

3710_1a

3710 1/A ve 3712 / 1A

2006 yılında 30. yaşını kutlamak için Nautilus iki parçalı kasa yerini üç parçalı bir yapıya bıraktı ve Ref. 5980/1A otomatik flyback chronograph modelinin çıkışıyla saat severlerin gönlünde bir kez daha taht kurdu. 5980_1a

5980 / 1A

2010’da çıkan modeller arasında deri bir kayışa sahip Ref. 5726A Annual Calendar Nautilus (ardından 2012 yılında Ref. 5726/1A bileklik versiyonu geldi) ve deri bir kayışa sahip ilk kronograf (Ref. 5980R) geldi. 5726a

5726A

2009 yılında Gérald Genta’yla işbirliği içinde kadın koleksiyonu üzerinde titizlikle yeniden çalışıldı ve güncellendi. 2013 yılında deri kayışlı ve çelik bileklikli ve çok daha feminen kadranlara sahip yeni versiyonlar eklendi. Elmassız, çelikten yapılmış ilk otomatik Ladies’ Nautilus (Ref. 7118/1A) 2015 yılında tanıtıldı.

7118_1a

7118 / 1A

Bu konu da ilginizi çekebilir: 2016 En İyi Kronograf Saat Oscar’ları

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.