Caravaggio'nun İzinde Bir Ressam: Valentin de Boulogne

Fransız ressam Valentin de Boulogne'un Caravaggio'dan ilham alan eserleri, 16 Ocak'a kadar New York'taki The MET Museum'da sergileniyor. Sergiyi bizimle gezmeye davetlisiniz.

 

2-beyond-caravaggio-sergi

 

Dünyaca ünlü  ressam Caravaggio'nun (1571–1610) takipçisi olan Fransız ressam Valentin de Boulogne'un eserleri, 16 Ocak'a kadar New York'taki The MET Museum'da sergileniyor. Valentin de Boulogne: Beyond Caravaggio  adlı sergi, sanatçıya adanan ilk monografik sergi olma özelliğini taşıyor. 17. yüzyıl'da Avrupa'nın en seçkin ressamlarından biri olarak kabul edilen Valentin de Boulogne'un (1591-1632) günümüzde bu denli az tanınmasının nedeni ise kısacık bir ömür sürmüş olması. 41 yaşındayken hayata veda eden Boulogne'un toplam 60 eseri bulunuyor. Bunlardan 45 adedi ise bu sergide ilk kez bir araya geliyor. Sanatçının eserleri bu sergi için Roma, Viyana, Münih, Madrid, Paris ve Londra gibi farklı şehirlerden özel olarak getirtilmiş.

 

Painting, Villa Lante a Roma

 

Valentin de Boulogne: Beyond Caravaggio sergisi, Hata Stichting Foundation, the Placido Arango Fund, the William Randolph Hearst Foundation, Frank E. Richardson and Kimba M. Wood, Alice Cary Brown and W.L. Lyons Brown ve Anonymous Foundation gib pek çok kurumun katkılarıyla gerçekleştirilmiş. Organizasyonu ise The Metropolitan Museum of Art ve Musée du Louvre üstlenmiş.

 

4-beyond-caravaggio-sergi

Caravaggio'nun İzinde

Eserleri için daima ünlü İtalyan ressam Caravaggio'nun izinden giden Boulogne, aşırı doğalcı üslubu ve ışık-gölge karşıtlığına dayanan biçim düzenlemeleriyle dikkat çekiyor. Boulogne'un eserleri, 19. yüzyılın realist ressamları için de bir referans niteliği taşıyordu. Courbet ve Manet gibi ressamlara ilham veren sanatçının resimlerinde insan figürleri daima ön planda. Onun eserlerinin en belirgin özelliği ise hiç şüphesiz melankolik ve karamsar bir üslupta olmaları. Fransız ressam, kısacık hayatının büyük bir bölümünü 17. yüzyılda Avrupa'nın sanat başkenti olarak adlandırılan Roma'da geçirmiş ve tüm resimlerini Roma'dayken yapmış.

 

Painting, Villa Lante a Roma

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular