• Arama

Abstract Expressionism Sergisi

Londra’daki, Royal Academy of Arts’ta 2 Ocak’a kadar devam eden Abstract Expressionism sergisi, bizi 1950’lerin New York’una ışınlıyor. Abstract Expressionism, ‘soyut dışavurumculuk’, 1940’ların ortalarında New York'ta ortaya çıkan, ressamların gerçek nesnelerin temsiline yer vermeden kendilerini sadece renk ve şekillerle ifade ettikleri soyut bir sanat dalı. İlk Amerikan sanat akımı olarak kabul edilen ve sanat dünyasının kalbinin Paris yerine New York’ta atmasına neden olan akım, Royal Academy of Arts’ta mercek altına alınıyor.

 

abstract-expressionism-1

Abstract Expressionism'in Öncüleri

Marc Tobey, Mark Rothko, Willem de Kooning, Clyfford Still, Arshile Gorky, Barnett Newman, Franz Kline, Jackson Pollock ve Robert Motherwell Abstract Expressionism akımının en önemli temsilcilerinden. Royal Academy of Arts’ta 24 Eylül’de başlayan ve 2 Ocak 2017’ye kadar devam edecek olan sergi, tüm bu sanatçıların eserlerine yer veriyor. Abstract Expressionism, iki grup olarak incelenebilir. İlki Jackson Pollock, Willem de Kooning, Franz Kline gibi sanatçıların öncülük ettiği fiziksel hareketin vurguladığı aksiyon resmi; ikincisi ise 1960'larda Mark Rothko, Kenneth Noland, Ellsworth Kelly, Frank Stella ve Morris Louis gibi ressamların temsil ettiği renk alanı resmi.

 

abstract-expressionism-3

 

Küratörlüğünü sanat tarihçisi Dr David Anfam ile Royal Academy of Arts'ın küratörü Edith Devaney'in yaptığı sergi, Guggenheim Museum Bilbao işbirliğiyle düzenlenmiş.

 

abstract-expressionism-4

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.