• Arama

Modern Meksika Sanatı Mercek Altında

Meksika sanatı hakkında daha çok bilgi edinmek ister misiniz? Cevabınız 'Evet'se sizi bu sonbahar, Paris'te Grand Palais'ye bekliyoruz. 5 Ekim'de başlayacak Mexique 1900-1950 Diego Rivera, Frida Kahlo, José Clemente Orozco and the Avantgarde sergisi, 23 Ocak'a kadar devam ediyor.

 

Meksika'da devrimin ayak seslerinin duyulduğu ilk günlerden, 20. yüzyılın ortalarına kadar Meksikalı çağdaş sanatçıların tüm eserleri Grand Palais'de bir araya geliyor. Meksika'nın 20. yüzyıl sanatı, hem uluslar arası avantgarde akımının bir parçası niteliğindeydi hem de sıra dışılığıyla Avrupalılar için oldukça ilgi çekici bir perspektifti.

 

Sergi, Meksika'da yaşanan devrimin sanatı nasıl etkilediğini de gözler önüne seriyor. Diego Rivera, David Alfaro Siqueiros ve José Clemente Orozco'nun eserleri üzerine yoğunlaşan sergide duvar resimleri de geniş yer kaplıyor. İnsanları bilgilendirip harekete geçirmek ve halkta ulusal ve sosyalist bir perspektif yaratmak amacıyla kamusal alanlarda büyük boyutlu duvar resimleri çizen bu üç sanatçı, Los Tres Grandes yani Büyük Üçlü ve Meksikalı Duvar Ressamları olarak tarihe geçtiler.

 

kahlo-les-deux-frida

 

Meksika Sanatı ve Diego Rivera

Bu sanat akımının ortaya çıkışı ülkenin politik meseleleriyle alakalı olsa da, ressamlar Rönesans, post empresyonizm, sembolizm, kübizm gibi sanat akımlardan da etkilendiler. Frida Kahlo'nun da kocası olan Diego Rivera, modern sanat ve 16. yüzyıldaki Avrupa sömürgeciliğinden önceki döneme dayanan İspanya öncesi sanata ait öğelerden esinlenmiş.

 

Rivera, Avrupa’da yaşadığı dönemde, zamanının çoğunu kendine özgü cüretkar ve çok renkli bir kübizm biçimini geliştirdiği Paris’te, Picasso ve Gris ile çalışarak geçirmiştir. Dolayısıyla eserlerinde kübizmin etkisi ön planda.

 

rivera-molendera

 

Orozco ise daha çok ekspresyonizmden etkilenmiştir. Onun bu akımdan etkilenen yapıtları, karanlık ve dikkat çekici renkleriyle Meksika halkının yaşadığı acıları simgeliyor. Siqueiros’un eserleriyse sürrealizm, halk sanatı ve 1919 – 1922 dönemlerinde Avrupa’da kaldığı süre boyunca etkisi altında kaldığı Michelangelo’dan izler taşıyor.

 

sanchez-de-la-barquera-portrait-de-famille

 

Sergide ayrıca Carlos Mérida, José Horna, Gabriel Orozco, Leonora Carrington ve Alice Rahon gibi sanatçıların eserleri de yer alıyor.

 

capture_decran_2016-07-19_a_10-58-00_2

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.