Modern Bir Heykel Parkı

Çılgın partileri, görkemli yatları, nefes kesen mücevherleri, şöhret getiren kumsalları ile anılan Fransız Riviera’sı aynı zamanda sanatseverlerin de göz bebeği. Bölgenin son on yıldır en gözde sanat merkezlerin biri de; modern bir heykel parkı olan Domaine Du Muy.

 

 

Paris’in gözde yerlerinden olan Marais’de 30 yılı aşkın bir süredir galerisi olan Jean-Gabriel Mitterrand ve oğlu Edward, uzun süredir akıllarından olan doğa ile bütünleşmiş modern bir heykel parkı açmak için en uygun yerin Güney Fransa olduğuna karar vermişler. St. Tropez, Monako ve Aix de Provence gibi dünyanın en kalburüstü kişilerinin vazgeçilmez tatil bölgelerinin arasında kalan park;  Yayoi Kusama'dan Arik Levy'e kadar çok  farklı jenerasyonlardan, akımlardan ve okullardan sanatçıların heykellerine ev sahipliği yapıyor.

 

 

Güney Fransa'da Sanatsal Bir Park

 

 

Doğa ile sanatın buluştuğu modern heykel bahçesinin küratörlüğünü ise Simon Lamunière yapıyor. Bir doğa tutkunu olan Simon; “Domaine Du Muy’in doğallığı güzelliği ve güçlü duruşu ile büyüleyici, bende insanoğlunun kendisi ile doğa arasında yakalamaya çalıştığı armoniyi; heykeller üzerinden bulmaya çalıştım diyor”. Rehberli özel sanat yüryüşlerinin yapıldığı heykel parkı Ekim sonuna kadar açık kalacak.

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular