• Arama

Koronavirüs Sözlüğü: Hayatımıza Giren Yeni Terimler

Koronavirüs Balonu, Seyahat Balonu ve Antikor Testi gibi pandemi sürecinde sıkça duyduğumuz terimler ne anlama geliyor? Yeni koronavirüs sözlüğünü keşfedin.

Koronavirüsle mücadele doğrultusunda getirilen kısıtlamarla geçen bir dönem, tüm dünyayı sosyal, ekonomik ve sağlık alanlarında pek çok yeniliğe sürükledi. Hastalığın riskini ve yayılım hızını önlemek adına getirilen tüm bu yenilikler aynı zamanda sözlüğümüze de yeni kavramlar getirdi. Koronavirüs Destek Balonu, Sosyal Baloncuk, Seyahat Balonu ve Antikor Testi gibi kavramlar bunlardan bazıları ve her biri kısa süre içinde insan hayatında yerini alacak önemli yeniliklerin başında geliyor. Daha fazlası ve ayrıntıları yazının devamında.

Coronvirus Bubbles: Koronavirüs Balonları

Yeni Zelanda’dan çıkan yeni terim Koronavirüs Balonları; sosyal mesafe zorunluluğu olmaksızın birbirleriyle temas ve etkileşim halinde bulunabilen ve yalnızca iki haneden oluşan insan gruplarını nitelendiriyor. Özellikle yalnız yaşayan ve tek başına mücadele eden insanların düşünülerek hayata geçirildiği uygulamada, destek balonunda bulunan herkes aynı çatı altında yaşıyormuş gibi değerlendiriliyor.

Üstelik uzmanlara göre bu uygulama; insanlara kendilerini daha az kısıtlanmış hissettirerek kısıtlama kurallarını ihlal etme eğilimlerini önemli ölçüde azaltma etkisine sahip ki bu da ilk günden beri Koronavirüs ile mücadelenin en önemli adımlarından biri.

Karantina kısıtlamalarının hafifletildiği İngiltere, Kuzey İrlanda ve İskoçya’da yaşayan kişiler sosyal ve psikolojik destek amacıyla, aileleri veya arkadaşlarıyla koronavirüs balonları oluşturarak görüşebiliyor. İlk olarak Yeni Zelanda’dan çıkan bu fikirde; ailesi ve arkadaşlarıyla iletişimi kesilen kişiler için kurulan koronavirüs balonları “yakın fiziksel temas ve etkileşim halinde olan insan grupları veya bu kişilere özel kısıtlandırılmış alan” olarak tanımlanıyor. Yalnız yaşayan ve çocukları ile torunlarını görmek isteyen yaşlılar ve bekar çiftler gibi bir araya gelen gruplara ise “sosyal baloncuk” adı veriliyor.

Fakat bu balonların bazı kuralları var; öncelikle her biri “özel” olmak zorunda ve sadece 2 haneden oluşabilir. Dolayısıyla balonda bulunan bir kişi istediği an sosyal baloncuğunu değiştiremez, baloncuğa farklı bir hane ekleyemez ve farklı bir hane üyesi ile bir başka ev arasında geçiş yapılamaz.

Yalnızca, tek bir sosyal baloncuğu oluşturan kişiler birbirlerini evlerinde ziyaret edebilirler.

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi’nin devreye soktuğu Koronavirüs Test ve Takip Programı’nın bir parçası olarak sosyal baloncuktaki herkes evde kalmalı ve bu baloncuktaki herhangi birinde koronavirüs semptomları gelişirse baloncuğun her bir üyesi kendini izole etmeli.

Travel Bubble: Seyahat Balonu

COVID-19’un kontrol altına alındığı ve mücadelede yüksek başarı gösteren ülkeler/bölgeler arasında tedbirler çerçevesinde gevşetilen seyahat kısıtlamaları için oluşturulan seyahat düzenlemesine Seyahat Balonu adı veriliyor. 

Uygulamayı hayata geçiren ilk Avrupa ülkelerinden biri olan Litvanya’nın Devlet Başkanı Saulius Skvernelis’in açıklamasına göre ise Seyahat Balonu, “İşletmelerin yeniden açılması için bir fırsat ve insanların normal hayata dönmesi için bir umut ışığı”.

 

Estonya, Letonya ve Litvanya, Baltık ülkeleri sınırlarını açarak Avrupa’nın ilk koronavirüs seyahat balonunu oluşturdu. Üç ülke arasında 150’den az ölüm vakasının görülmesiyle hükümetler getirdikleri karantina ve sınırların kapatılması gibi sert önlemleri gevşetmeye başladı. COVID-19’un kontrol altında olduğu ve mücadelede yüksek başarı gösteren diğer bazı ülkeler arasında titizlikle ve tedbirler çerçevesinde gevşetilen kısıtlamalar başta iş ve eğitim amaçlı seyahat akışını kolaylaştırıyor.

Tüm dünyayı tehdit eden Koronavirüs salgınında gerek şehirlerarası gerekse yurtdışı giriş çıkışların kapatılmasıyla tıpkı diğer sektörlerdeki gibi seyahat sektöründe de küresel bir durgunluk ve çok yönlü bir kriz meydana geldi. Salgının tüm tehlikesini koruyarak devam ettiği her an yolcular tatil ve iş seyahatlerini iptal ettikçe seyahat sektörü ekonomik olarak aşılması zor oranlarla karşı kalmaya devam ediyor. Ancak turizmin bütün ülkeler için en önemli kaynaklardan biri olması; hükümetleri turizm ve seyahate ilişkin nakit akışını sağlayabilmek adına yeni yollar bulmaya zorlamışken “Seyahat Balonları” bu dönemde son derece önemli bir rol üstleniyor. Dünyada bu uygulamayı takip ederek komşu ülkeleriyle birer blok oluşturmaya başlayan pek çok ülke ise Seyahat Balonu konseptini çeşitli sektörlerde iş kurtarıcı nitelikte değerlendiriyor.

Antibody Testing: Antikor Testi

Çeşitli hastalıklara yol açan virüsler gibi; herhangi bir mikroorganizmaya maruz kalınması durumunda insan vücudunun ürettiği antikorlar, maruz kalınan zararlı mikroorganizmanın vücuda yayılmasını engeller. Bu mikroorganizmaya karşı gelişen antikorun varlığının saptanması ve miktarının belirlenmesi için yapılan işleme ise “Antikor Testi” adı veriliyor ve hastalığa karşı vücudun geliştirdiği bağışıklık ölçümlenip takip edilebiliyor.

Koronavirüs nedeniyle enfekte olanların sayısı Türkiye’de 200 bin, tüm dünyada ise 11 milyonu aştı. Sosyal hayatı büyük ölçüde kısıtlayan ve ekonomiyi derinden sarsan salgında hastalığı hafif, orta ve şiddetli seyirde geçirenler gibi herhangi bir semptom göstermeden geçirenlerin sayısı da oldukça fazla. Başta gençler, kadınlar ve kronik rahatsızlığı olmayan kişiler salgında semptom göstermeden hastalığı atlatanlar arasında yer alıyor ve sık sık bu kişilerin sayısının, semptom gösterenlerden çok daha fazla olduğu vurgulanıyor.

İşte bu noktada yapılacak antikor testiyle bir kişinin Koronavirüs geçirip geçirmediğini anlayabilmek mümkün. Kişilerin Koronavisüre yakalanmış olup olmaması fark etmeksizin yapılabilecek olan antikor testiyle, bağışıklık durumlarına göre sosyal hayata dönüşlerin değerlendirilebileceği düşünülüyor. Böylelikle virüse bağışıklığı olduğunu öğrenen kişiler işe ve sosyal yaşama daha erken dönebilir, sosyal mesafe gibi salgın kurallarını hafifletebilir ve bağışıklığı olmayanlara kıyasla daha normal bir yaşama geri dönebilir. Diğer yandan koronavirüsün sebep olduğu salgına dair daha ayrıntılı bir istatiksel tablo oluşturulmasını sağlayabilir.

Coronavirüs Shielding: Koronavirüs Korunma Kalkanı

Koronavirüse karşı herkes tarafından alınan önlemlerin yanı sıra yüksek risk grubundaki kişilerin alması gereken ekstra önlemler kalkan görevi görmesi sebebiyle “Koronavirüs Korunma Kalkanı” olarak değerlendiriliyor. Dolayısıyla bu gruptaki kişiler için dikkat edilmesi gereken noktaları kısaca “koruyucu önlem“ olarak nitelendirmek yetersiz kalacağı için “kalkan” görevi görecek noktaları vurgulamak gerekiyor.

Koronavirüs Koruma Kalkanı, klinik olarak Covid-19 Koronavirüse karşı ekstra savunmasız bireyleri koruma rehberi olarak değerlendirilebilir. Enfekte olan insan sayısı düştükçe getirilen katı kısıtlamalar gevşetildi fakat yüksek risk grubundaki kişilerin bu katı kısıtlamalara hala bireysel olarak devam etmesi gerekiyor. Risk grubundaki kişiler arasında ise başta organ nakli geçirmiş ve geçirecek olanlar, kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi gören kanser hastaları, hamileler, kalp, solunum ve immün hastalığa sahip olanlar.

Örneğin; Koronvirüs Balonları ve sosyal baloncuklar bu grup için belirli noktalarda tehlikeli arz edebilir. Dolayısıyla sosyal baloncuklarıyla ev içi buluşmalar yerine açık havada maksimum 6 kişilik gruplarla katılabilirler. Diğer yandan market ve eczane gibi yerlere kendileri gitmek yerine bir başkası aracılığıyla gidermeye devam etmeliler.

Coronials: Koronyaller

Milenyal nesilden sonra gelen yeni nesil Koronyaller, ismini içinde bulunduğu dönemden alıyor. Tıpkı tarih boyunca yaşanmış savaş afet ve salgın hastalık dönemlerindeki gibi Koronyaller de Koronavirüs pandemisinin yol açacağı nüfus patlamasında doğup büyümüş yeni bir nesil olarak tarihte yerini alacak.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.