• Arama

İstanbul Sergi Rehberi

Koronavirüs sürecinde bir süre kapalı kalan galeriler yavaş yavaş açılmaya başladı. Biz de İstanbul’daki en yeni sanat sergi programlarını takip edebilmeniz için bir rehber hazırladık!

İstanbul sanat şehri olmaya devam ediyor. Koronavirüs sürecinde bir süre kapalı kalan galeriler yavaş yavaş açılmaya başladı. Siz de sergi gezmeyi özlediyseniz, en yeni sergi rehberini mutlaka keşfedin. Arter, Anna Laudel, Mixer gibi İstanbul’un önemli galerilerinde yer alan sanatçıların en çok merak edilen sergilerini bir araya getirdik.

Elgiz Müzesi, Wuhan’dan İstanbul’a: Yıkılan Hayaller

Bu yıl 20. yaşına giren Elgiz Müzesi, son dönemde tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinin getirdiği yeni deneyimler ve tanımlara bireysel sorgulama öneren yeni seçkisi Yıkılan Hayaller ile izleyiciyle buluştu. İzleyiciyi ilk etapta koleksiyondan Thomas Struth’un Yayalı Kavşak, Wuhan isimli eseri karşılıyor. Tesadüf bu ya; bu virüs Wuhan'dan yola çıkıyor. Struth'un Wuhan fotoğrafından sonra - belki gözlerimiz son dönemde görmeye alışkın olduğundan- kimlik arayışı ve deneyim üzerine yoğunlaşan Nan Goldin’in Benim Penceremden Kızıl Gökyüzü adlı eseri gözümüze çarpıyor. Hakan Gürsoytrak’ın Toplantı isimli çalışması, küresel kapitalizm çağında dijital medyanın hayatımızda kapladığı yeri yeniden düşündürürken, üretimlerinde kendi yaşamından izler bırakan Hale Tenger’in Oto-portre’si ve Hande Şekerciler’in Kalbimin Derinliklerinden heykeli ise bu kaosta kendimizi dinlemeyebilmenin farklı yollarını anlatıyor. Boşalmış kentlerin derin sessizliğini gözler önüne seren Wang Xiaoshuang’in Hatıralar Şehri No.5, hemen ardından neon çalışmalarıyla dikkat çeken Sarp Kerem Yavuz’un iki el figürüyle Hesap isimli eseri ise görünen parlak yüzünün ardında hepimizin aşina olduğu o hikayeyi barındırıyor.

Anna Laudel, Mehmet Sinan Kuran​, “​Posthumous”

​Anna Laudel​, sanatçı ​Mehmet Sinan Kuran​’ın “​Posthumous” başlıklı kişisel sergisiyle kapılarını ziyarete açtı. Sanatçının farklı davranmamız ve düşünmemiz gerektiği fikrinden yola çıkarak tasarladığı “Posthumous” sergisi, “birliktelik” kavramı etrafında şekilleniyor. Sergiye adını veren Latince kelime ​posthumous “öldükten sonra gerçekleşen” anlamına geliyor ve bununla Kuran ziyaretçilere, hala hayattayken birlikte olmayı, eskisinden daha duyarlı olmayı ve yeni şeyler öğrenmemiz gerektiğini hatırlatıyor. Bir yandan dünya solarken, kaynaklar yavaş yavaş tükenirken, birlikte ve bir olmanın öneminin altını çizen Kuran, aklın olanaklarını, objeler ve kişiler arasında bağlantılarını ve imgenin sınırlarını derinleştiriyor. Bu anlayışla son yıllarda gençlerle birlikte ticari kaygı gütmeden çalışmalar yapan Kuran, onlarla birlikte üretiyor, çoğaltıyor ve kolektif bilinci yaymanın yollarını arıyor. Sergi, 29 Ağustos’a kadar görülebilir.

Arter

Cevdet ErekBergama Stereotip

Salgın döneminin hemen öncesinde ziyarete açılan ve çok kısa süreyle görülebilen Cevdet Erek’in Bergama Stereotip ve Nevin Aladağ’ın İzler başlıklı yeni sergileri, 16 Haziran’da tekrar ziyaretçiyle buluştu. Cevdet Erek’in Şubat sonunda açılan Bergama Stereotip başlıklı kişisel sergisi, sanatçının Arter’deki galeri mekânına özel olarak tasarladığı sesli bir mimari yerleştirmeden oluşuyor. Sergi, hareket noktası olarak aldığı Büyük Bergama Sunağı’nı ve serüvenini yeniden yorumluyor.

Nevin Aladağ’ın, Arter Koleksiyonu’nda yer alan ve Türkiye’de ilk kez Arter’de sergilenen İzler adlı üç kanallı video yerleştirmesi ise Mart ortasında ziyarete açılmış ve sağlık tedbirleri öncesinde yalnızca iki gün izleyiciyle buluşabilmişti. Sanatçının çocukluk ve ilk gençlik yıllarını geçirdiği Stuttgart’ın ses ve imgeye dayalı bir portresini çizen İzler, kenti performansın hem sahnesi olarak kullanıyor hem de öznesi olarak harekete geçiriyor.

Emre Baykal ve Eda Berkmen küratörlüğünde Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan Saat Kaç? başlıklı grup sergisi, bellek, zaman ve mekân kavramları etrafında şekilleniyor. Yine Arter Koleksiyonu’ndan Selen Ansen küratörlüğünde gerçekleştirilen Kelimeler Pek Gereksiz başlıklı grup sergisi, sanatsal ve yaşamsal süreçler arasında köprü kurarak jest, kalıntı ve iz temaları etrafında kurgulanıyor.

Ayşe Erkmen’in, Türkiye’deki ilk kurumsal solo sergisi olma niteliği taşıyan Beyazımtırak, sanatçının 1970’lerden bu yana gerçekleştirdiği sanatsal üretim içinden retrospektif bir anlayışla seçilenlerle birlikte, bu sergi için özel olarak tasarlayıp ürettiği yeni işleri Emre Baykal’ın küratörlüğünde bir araya getiriyor.

Sağlık tedbirleri nedeniyle Arter’in geçici olarak ziyarete kapandığı dönemde devam etmekte olan açılış sergileri 26 Temmuz’a kadar görülebilecek.

Mixer, ‘’Art on Screen’’ 

Ozan Türkkan, Fractal Body

Farklı tekniklere odaklanan sergi serileri düzenleyen Mixer, ‘’Art on Screen’’ sergisi kapsamında Türkiye'den altı sanatçının farklı ülkelerden takip ettiği sanatçıları Mixer web sitesi üzerinden izlenebilecek bir seçkide bir araya getiriyor. Bilgisayar ortamında üretilen ve ekranlar aracılığıyla izleyici ile buluşan video çalışmalar, dış dünya ile etkileşimimizin azaldığı ve çevrimiçi ağlar aracılığıyla temas kurduğumuz bu sürece yakından tanıklık ediyor. Ekranlardan evlerimize giriyor ve yeni düşünme biçimleri yaratmamıza olanak tanıyor. 25 Haziran - 15 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek, Art on Screen sergisi, teknolojinin, günümüz koşullarını yeniden şekillendirme biçimlerini, ekranların hayatımızdaki yerine odaklanıyor.

Art On, Edebi Yaz

Art On İstanbul, yaz mevsimini 24 sanatçının yer aldığı Ebedi Yaz sergisi ile karşılıyor. Galeri, zorunlu olarak verilen aranın ardından salon sergilerini andıran bir yaklaşımla, çok sayıda sanatçının farklı üsluplardaki eserlerini karma bir düzende sergiliyor. Sergide, tavandan zemine kadar kalabalık bir yerleştirme ile sunulan eserler, izleyici için sayısız mukayese ve ilişki kurma olanağı sunuyor. 16 Haziran – 29 Ağustos 2020 tarihleri arasında izlenebilecek sergide, farklı kuşaklardan sanatçıların heykel, yeni medya, fotoğraf, resim, rölyef gibi medyumlardaki eserleri yer alıyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi,“Bir Rüyanın İnşası: Arnavutluk Sanatında Toplumcu Gerçekçilik”

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, “Bir Rüyanın İnşası: Arnavutluk Sanatında Toplumcu Gerçekçilik” adlı yeni süreli sergisini sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Artan Shabani küratörlüğündeki sergi, 20. yüzyılın ikinci yarısında Arnavutluk görsel sanatlarına egemen olan komünist ideolojinin etkilerini resim, afiş ve çizimler aracılığıyla mercek altına alıyor. Eserlerin içeriğinde belirleyici olan bu ideolojiyi yansıtan seçki, uzun süre dünyanın geri kalanından yalıtılmış bir hayat süren Arnavutluk halkının kültürünü ve kimliğini daha yakından tanıma fırsatı veriyor. Sergi 15 Kasım’a kadar görülebilir.

Online Sergiler

Sakıp Sabancı Müzesi, Monet’nin Bahçesi

Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), geçmiş sergilerinden zengin içerikleri kapsamlı seçkilerle dijital kanallarında paylaşıma açmaya devam ediyor. Müzenin kuruluşunun 10. yılında, 9 Ekim 2012 – 6 Ocak 2013 arasında Sabancı Holding’in katkılarıyla gerçekleştirilen Monet’nin Bahçesi- Musée Marmottan Monet’den Başyapıtlar sergisi çevrimiçine taşındı.

Empresyonizm akımına adını veren Claude Monet’nin eserlerinin yer aldığı sergi, sanatçının dünyadaki en büyük koleksiyonuna sahip olan Musée Marmottan Monet’yle (Paris) işbirliğiyle açılmıştı. Bu koleksiyondan, çiçek ve doğa temalı tabloların ağırlıkta olduğu bir seçki sunan sergi, sanatçının olgunluk döneminin ana teması Giverny Bahçesi’ne yoğunlaşmıştı.

DigitalSSM arşiv kaynaklarıyla hazırlanan ve SSM web sitesi, sosyal medya hesapları ile YouTube kanalından erişilebilen Monet’nin Bahçesi- Musée Marmottan Monet’den Başyapıtlar çevrimiçi sergisi ise, bu seçkiden örneklerle, sanat tarihinde bir dönüm noktası teşkil eden Monet’nin üretimine ayrıntılı bir bakış sunmayı amaçlıyor.

Odeabank, “O’Art ile Evde Sanat Sohbetleri”

Odeabank, pandemi sürecinden yeni normale geçişte sanata olan desteğini sürdürüyor. Instagram kanalı üzerinden Perşembe günleri saat 21.00’de canlı olarak gerçekleştirilen “O’Art ile Evde Sanat Sohbetleri”nde sanatseverler ve sanatçılar bir araya geliyor. Bankanın Instagram kanalından canlı yayınlanan sohbetlerde, değişik sanat dallarından konuklarla pandemi döneminde kültür ve sanatın nasıl etkilendiği konusu ele alınıyor. Günümüzde üretilen sanata dair Türkiye’den ve dünyadan örnekler sunulurken, pandemi sonrası sanatın geleceğine yönelik öngörülere yer veriliyor. Sohbetlerde ayrıca canlı yayında izleyicilerden gelen sorular konuk sanatçılar tarafından yanıtlanıyor. 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.