• Arama

Otelde Konaklarken Hijyene Dikkat Edilmesi Gereken 10 Nokta

Tatilinizin tadını sağlığınızdan ödün vermeden, risksiz ve gönül rahatlığıyla geçirebilmenizi sağlamak için dikkat etmeniz hijyen unsurlarını keşfedin.

Koronavirüs salgınıyla hayati değer kazanarak bir zorunluluk haline gelen ekstra hijyen ve dezenfektasyon kuralları, günlük yaşamın yanı sıra sosyal yaşantıyı da pek çok yeniliğe sürükledi. Eski normalde akıllara bile gelmeyen, bazen göz ardı edilebilen pek çok hijyen unsuru artık hayati önem taşıyor. Yaz sezonun açılması ve turizmin canlanmaya başlamasıyla birlikte ise gündemde oteller var. Dolayısıyla bu noktada koronavirüsün insan sağlığı için tehdit unsuru oluşturduğu her bir temas noktası büyük bir titizlikle mercek altına alındı ve Hilton’un Lysoll ve Dettol’ün üreticisi “RB ve Mayo Clinic” ile birlikte dünya genelindeki tüm tesislerinde hayata geçirilecek olan “CleanStay” programı, sektörün temizlik ve dezenfektasyon standartlarını yeniden belirledi. 1 Temmuz itibariyle Hilton önderliğinde bütün otellerde meydana gelecek olan protokol değişikliğiyle, otellerin alacağı önlemlerin yanı sıra konaklarken sizin de mutlaka dikkat etmeniz ve es geçmemeniz gereken noktalar bulunuyor.

Tatilinizin tadını sağlığınızdan ödün vermeden, risksiz ve gönül rahatlığıyla geçirebilmenizi sağlamak için en çok temas halinde olunan dikkat etmeniz gereken noktaları ve hijyen unsurlarını sizin için bir araya getirdik.

1) Lobi

Mümkünse otele giriş ve çıkışınızı temassız yapmaya özen gösterin. Hilton'larda bunu ücretsiz Hilton Honors mobil uygulamasıyla temassız olarak yapıp, odanızı dijital anahtar kullanarak açabilirsiniz. Ancak otele ve odanıza giriş çıkışlarınızı geleneksel şekilde gerçekleştirecekseniz sosyal mesafe önlemleriyle yapılan yönlendirmelerin yanı sıra bu aşamada temas ettiğiniz her bir noktaya dikkat etmeli ve ellerinizi sık sık dezenfekte etmelisiniz.

2) Kapı ve Pencere Kolları

Konaklama sırasında odaların ilk ve en sık temas edilen noktası kapı kolları. Her ne kadar odalar detaylı bir şekilde temizlense de ilk giriş yaptığınız andan itibaren odaya her yeni girişinizde önce ellerinizi, sonra kapı ve pencere kollarını dezenfekte etmekte fayda var. Bunun için kendi yanınızda taşıdığınız dezenfektan veya kolonya gibi alkollü içeriklerin yanı sıra odalarda bulunan dezenfektan özellikli mendilleri de kullanabilirsiniz.

3) Işık Açma-Kapama Düğmeleri

En az kapı kolları kadar dikkat edilmesi gereken bir diğer riskli nokta odalarda bulunan ışık açma-kapama düğmeleri. Gerek duvarda bulunan gerekse başucu aydınlatmalarında bulunan bütün düğmeler, kullanımı refleks haline gelen ve dezenfekte edilmesi gereken noktalardan biri.

4) Lavabo Bardakları

Lavabo kenarında diş fırçası ve diş macunu koyulması için yerleştirilen bardaklar yalnızca salgın döneminde değil, salgından önce de ne yazık ki pek çok zararlı mikroorganizma yuvası olarak büyük bir hijyen tehdidiydi. Dolayısıyla söz konusu insan hayatını tehdit eden bir virüs olunca en iyi çözüm bu lavabo bardaklarını hiç kullanmamak. Ancak bir gün bu virüs bitse bile, lavabo bardaklarını kullanmamayı alışkanlık haline getirmek sizi pek çok enfeksiyon riskinden koruyacaktır.

5) Saç Kurutma Makinesi

Koronavirüs salgınıyla birlikte dışarıdan gelince en iç rahatlatan ve olması gereken adım kesinlikle duşa girmek. Tatilde de tertemiz ve mis gibi bir duşun ardından virüsün kısır döngüsüne tekrar girmemek hem içinizi rahat etmesi hem de sağlığınızı riske atmamak açısından çok önemli. Bu yüzden, odaya giriş yapılan ilk gün yapılacak olan bireysel hijyen rutininde, “dezenfekte edilmesi gereken noktalar ve nesneler” listesine saç kurutma makinesini eklemeyi sakın unutmayın.

6) Termostatlar, Klima ve TV Kumandaları

Salgından önce de hijyen tehdidi olan nesnelerden bir diğeri de odada bulunan termostat düğmeleri ile klima kumandaları. Yazın bunaltıcı sıcaklarında odaya girer girmez herkesin klima kumandasına sarıldığını düşünürsek en sık temas edilen nesnelerden biri bu kumandalar. Hal böyle olunca enfeksiyonlara ve koronavirüse masum gibi görünen bir tuş veya televizyonda bir zap kadar uzak olabilirsiniz, dolayısıyla dezenfekte edilecekler listesinin başına kumandaları da koymak büyük önem taşıyor.

7) Kettlelar

Uzun ve yorucu bir günün ardından odanıza gelip bir şeyler içmek istediğinizde tekrar odadan çıkmak zor gelebilir ve dolayısıyla çay-kahve ihtiyacınız için pratik bir çözüm olarak Kettle’a yönelebilirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki; hayatınızda, kullandıktan sonra çok büyük bir pişmanlık ve huzursuzluğa sebep olacak sayılı şeylerden biri de otel odalarında bulunan kettlelar. Ne yazık ki bu kettleların kullanımını kimse denetleyemiyor ve kaynar suyun zararlı mikroorganizma öldürücü etkisinden faydalanmak isteyenler acil durumlarda kişisel hijyenleri için Kettleları kullanabiliyor. Dolayısıyla dezenfekte etmek şöyle dursun, Kettlelar otellerde uzak durulması gereken nesnelerin en başında geliyor.

8) Mini Bar

Temizlenmeyi bekleyen ve yetiştirilmesi gereken daha yüzlerce oda olduğu düşünülünce kumandaların detaylı temizliği gibi mini bar kapakları da risk taşıyor. Eğer mini bar kullanacaksanız kapı ve pencere kollarını dezenfekte mendilleriyle sildiğiniz esnada bar kapağını da silmeyi ihmal etmeyin.

9) Odalarda Bulunan Kalem-Kağıtlar

Ne kadar dikkat ve özen gösterilse de bazı noktalar ve nesneler zararsız gibi görünebiliyor. Ancak kalem-kağıt gibi “lazım olursa” diye düşünülerek bulundurulan nesneler sık kullanılmasa da risk taşıma ihtimali göz önünde bulundurulması ve dikkat edilmesi gereken nesnelerden bazıları. Bu yüzden her zaman için yanınızda kendi not defterinizi ve kaleminizi taşımayı alışkanlık haline getirmek, başkalarının da temas halinde bulunduğu bu nesnelerle etkileşimde bulunmanın getirdiği riskleri neredeyse ortadan kaldırmanızı sağlar.

10) Ortak Alanlar

Otellerin yeni temizlik ve hijyen uygulamasına göre fitness merkezleri gibi ortak alanlarda aletler sosyal mesafeyi koruyacak şekilde konumlandırılıp, salonlar temizlik için günde birkaç kez kapatılacak. Ancak yine de bu gibi insan trafiğinin olduğu bütün alanlarda bulunan el dezenfektasyon istasyonlarından sık sık faydalanmalı ve temas halinde olduğunuz yerleri de aynı şekilde dezenfekte etmelisiniz.

Restoran gibi yeme-içme alanlarında da masa ve sandalyeler sosyal mesafeyi sağlayacak şekilde konumlandırılacak. Ancak yemek esnasında riski en aza indirgemek için sandalye ve koltuk kolçakları gibi sıkça temas halinde olunan bölgelere ve nesnelere dokunduktan sonra tekrar ellerinizi dezenfekte etmenizde fayda var.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.