Moda Şaheserleri Sergisi

 

Moda Şaheserleri Sergisi

New York’taki The Met Fifth Avenue Anna Wintour Costume Center’da sonbaharın en büyük moda sergisi, "Masterworks: Unpacking Fashion" açılıyor. 8 Kasım-5 Şubat günleri arasında gerçekleşecek sergi, 18. yüzyıldan günümüze kadar moda tarihine damga vuran 60 kıyafeti gözler önüne seriyor. Bu yılın en büyük moda sergisi olma özelliğini taşıyan "Masterworks: Unpacking Fashion" 8 Kasım’da New York’taki The Met Fifth Avenue Anna Wintour Costume Center’da açılıyor. Jessica Regan ve Andrew Bolton küratörlüğünde açılacak olan moda şaheserleri sergisinde, tasarımlarıyla moda tarihini değiştiren tasarımcıların ikonik parçaları da sergilenecek.

Bolton, “Misyonumuz modayı tarihe tanıklık eden yaşayan bir sanat olarak sunmak ve ilham vermek” diyor. 1946 yılında The MET’in bir bölümü olarak açılan The Costume Institute, o tarihten beri moda üzerine sergilere ev sahipliği yapıyor.

Sergide Neler Var?

Masterworks: Unpacking Fashion adlı sergide, 18. yüzyılın başlarından itibaren modaya yön veren yaklaşık 60 parça yer alıyor. Sergideki tüm kıyafetler, kronolojik sıraya göre yan yana dizilmiş. Bu sayede modanın yıllar içinde nasıl değiştiğine tanıklık etme şansını yakalıyorsunuz. Çoğunluğu kadın kıyafet ve aksesuarları olmak üzere sergide birkaç adet erkek kıyafeti de yer alıyor.

John Galliano’nun 2015’de Maison Margiela için tasarladığı elbise, 1930’lı yıllardan kalma Vionnet elbise ve 1964 yılında Cristobal Balenciaga tarafından tasarlanan elbise, serginin en çok ilgi çeken parçalarından olmaya aday. Serginin küratörlerinden Regan, “Moda, tarihle ilgili çarpıcı bilgilere tanıklık ediyor. Tasarımlara bakarak o dönemlerin sosyal, kültürel ve politik olayları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz” diyor. 5 Şubat’a kadar yolunuz New York’a düşerse bu şaheser sergiyi kaçırmayın.  

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular