En İyi Dalgıç Saatleri

 

En İyi Dalgıç Saatleri

Yüksek performansı ve tasarımı ile popüler olan dalgıç saatleri erkeklerin favorileri arasında yer alsa bile; tutkun olanların hepsinin birer dalgıç olduğunu söylemek mümkün değil. Fonksiyonel özellikleri ve stili ile göz dolduran bu saatler erkeklerin vazgeçilmezleri arasında.  

Omega, Seamaster Diver 300M “Rio 2016”

 2016 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapan Rio’nun dinamizminden ilham alarak tasarlanmış Seamaster Diver 300M “Rio 2016” sınırlı üretim modelinde, şehrin ünlü sahillerinden Copacabana kaldırımları üzerindeki dalgalı mozaikler başta olmak üzere değişik unsurlar saatin siyah lak kadranı üzerine yerleştirilmiş. Modelin en önemli özelliği kırmızı, yeşil, sarı ve mavi laklı rakamlar. Bu renkler Rio’nun canlı ve renkliliğini yansıtmakla birlikte meşhur Olimpiyat halkalarına da gönderme yapıyor. Sadece 3016 adet üretilen bu saat aslında diğer özellikleriyle tipik bir ikonik OMEGA Seamaster 300M modeli. Bu özelliklerin içerisinde saat 3 yönündeki tarih penceresi, saat 10 yönündeki helyum çıkış valfi ve beyaz Super-LumiNova özellikli cilalı iskelet rodyum kaplama akrep ve yelkovanı geliyor.      Paslanmaz çelik bileziği ile bu model 300 metreye kadar da suya dayanıklı.

Audemars Piaget, Royal Oak Offshore Chronograph

 Royal Oak’un tasarım kimliğine ilavelerle yeniden yaratılan Offshore Diver Chronograph parlak renkleriyle yaza hareket getiriyor. Dört farklı kayış ve kadran rengi seçeneği mevcut olan yeni Royal Oak Offshore Diver Chronograph’ın kadranında kullanılan méga tapisserie dokusu ile markanın geleneklerine bağlı kalınmış. Kauçuk kayışlarla aynı renge sahip kadranlarda 60 ve 15 dakika aralarındaki dakika çizgisi farklı bir renkle belirgin hale getirilmiş. Bunun dışında renk değişimiyle beraber saat ve dakika kollarındaki renk de otomatik olarak değişiyor. 300 metreye kadar su geçirmezlik özelliği olan saatin 10 pozisyonuna yerleştirilmiş tepe kolu ise dalış saatlerinde gördüğümüz iç bezelin aktif hale gelmesini sağlıyor.

Oris, Divers Sixty–Five

 1960’lı yıllarda Jacques Cousteau, Hans Hass ve Christian J. Lambertsen gibi kişiler, su altı dalış zamanlama ekipmanları ile ilgili önemli gelişmelere imza attı. Güvenilir su altı zaman ekipmanları, sessiz dünyayı keşfetmekte oldukça hassaslardı. Bu dönemin önde gelen dalgıç saatleri arasında yer alan Oris’in tasarımcıları, yıllar sonra ince çizgili kasası, ince bezel 60 dakika göstergeli yamuk zaman göstergesi dahil olmak üzere klasik detayları orijinal görünümüne sadık kalarak güncellemiş ve tamamen yeni ancak klasik etkili Divers Sixty-Five koleksiyonunu ortaya çıkarmışlar. 21.yüzyılın dalış saatlerinin tüm zenginliğine sahip Divers Sixty-Five tek yönlü siyah alüminyum kakma bezeli, safir kristalden balon kıvrımlı cam yansıtmaz kaplaması ile dikkat çekiyor.  

Ulysse Nardin, Marine Diver, Artemis Racing Special Edition

 Bu yıl 35.’sinin düzenlendiği ve dünyanın en önemli yelken yarışı olan America’s Cup’ta, İsveçli takım Artemis Racing ile işbirliği yapan Ulysse Nardin de yarışıyor. Ulysse Nardin bu anlamlı    işbirliğini kutlamak üzere, tamamıyla kendi bünyesinde ürettiği özel seri Marine Diver ile saat tutkunlarını unutmamış. 250 adetle limitli üretilen Marine Diver’da okyanus mavisi ile Artemis Racing’in sarı renkteki imzası buluşturuldu. Paslanmaz çelik ve kauçuk gibi malzemelerin birleşiminden üretilen saat, zorlu yarışlara katılan sporcular ve yat tutkunları için üretilmiş. 300 metreye kadar su geçirmezlik özelliğine sahip olan Marine Diver kilitli tepe ve arka camı, tek yöne dönebilen çerçevesi ile dalış zamanında yapılacak ayarlamada gerçekleşebilecek bir kazayı engelliyor. 44 mm’lik çapı ve UN-26 otomatik kurmalı kalibresi ile Marine Diver, güç rezervi göstergesi, saniye ve saat 6 hizasında tarih göstergesi ile donatılmış.  

Panarei, Luminor 1950 Regetta 3 Days Chrono Flyback Titanio– 47mm

 Officine Panerai ve klasik yelkencilik dünyasının birleşiminden doğan Luminor 1950 Regatta 3 Days Chrono Flyback Titanio üç gün güç rezervli, yat yarışlarının başlangıcı için özel olarak hazırlanmış olan Regatta geri sayım sayacı fonksiyonlu, otomatik kalibreli bir kronograf. Siyah kadranı sandviç yapılı olarak inşa edilmiş ve kronograf fonksiyonlarının okunabilirliğini sağlayan öğelerle zenginleştirilmiş büyük çizgisel saat işaretleri ve rakamları kullanılarak klasik Panerai tasarımına göre hazırlanmış. Kronografın merkezi konumlandırılmış olan kolları ayrıca          birbirlerinden kolayca ayırt edilebilsinler diye farklı renklerde yapılmış. Luminor 1950’nin 47 mm çapındaki kasası, kurma tepesini korumaya yarayan karakteristik Panerai kol mekanizması ile donatılmış. Profesyonel bir yelkencilik aygıtına yaraşır şekilde 10 bara kadar (yaklaşık 100 metre) su geçirmezlik özelliğine sahip olan Luminor 1950 Regatta 3 Days chrono Flyback Titanio (PAM00526) modeli, Contemporary koleksiyonunun bir parçası.  

IWC Schaffhausen, Aquatimer

 IWC Schaffhausen, ilki 1967’de çıkan dalgıç saatleri ailesine 3 yeni üye daha katıyor. 89365 kalibre mekanizma barındıran Aquatimer Chronograph Edition “La Cumbre Volcano”, sadece 500 adetle sınırlı. 30 bara kadar su geçirmez olan kronografta flyback fonksiyonuna ve otomatik kurma özelliğine sahip saatin güç rezervi ise 68 saat. Aquatimer Automatic 2000’in kökeni, 1982 yılına, Ferdinand A. Porsche’nin mayın temizleme dalgıçları için tasarladığı saate uzanıyor. 44 saat güç rezervine sahip olan model, 2000 metre    derinliğine kadar su geçirmeme özelliğine de sahip. Aquatimer Automatic Edition “Expedition Jacques-Yves Cousteau, Fransız dalış öncüsü ve okyanus bilimcisi Jacques-Yves Cousteau onuruna üretildi. Paslanmaz çelik kasanın sırtındaki kabartma “le Commandant” Jacques-Yves Cousteau alameti farikası beresiyle yer alıyor.  

Omega, Seamaster Planet Ocean Deep Black

 Okyanuslar ile ay arasındaki ilişkiyi ana tema olarak kullanıldığı ve Omega’nın seramik alanındaki deneyimini geliştirerek ürettiği Seamaster Planet Ocean “Deep Black” modeli 45,5 mm’lik kasası ile dikkatleri üzerine çekiyor. Teknoloji harikası bu modelin kasası tek parça seramikten oluşuyor ve 600 metre derinlikte basınca dayanabiliyor.  

Cartier, Calibre de Cartier

Kasanın tasarım detayları modelin Calibre de Cartier serisine ait olduğunu anlamanıza yetecek özgün çizgilere sahip. Saatin spor karakterine uygun bir tasarıma sahip ayar tepesinin üst kısmında markanın sembollerinden mavi safir taşı yer alıyor. Bu detayı, WR300M değerinde bir dalgıç saati için fazla ''süslü'' bulanlar olabilir ancak hatırlatmakta fayda var, bu bir Cartier. Saatin mekanizması in-house olarak tasarlanan ve üretilen Calibre 1904 MC. Carole Forestier-Kasapi tarafından tasarlanan ve ilk defa 2010 senesinde tanıtımı yapılan mekanizma markanın saatçilik konusunda geldiği noktanın ipuçlarını verir nitelikte özelliklere sahip ve 48 saatlik güç rezervi sunuyor. Serinin paslanmaz çelik, paslanmaz çelik/18K pembe altın kombinasyonlu ve masif 18K pembe altın modelleri bulunuyor.  

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular