1960’lı Yıllarda Devrim

 

1960’lı Yıllarda Devrim

Müzik Kültürünün Gelişimi

Londra’daki Victoria&Albert Müzesi'nde’da 10 Eylül’de açılan ve 26 Şubat 2017’ye kadar devam edecek olan "You Say You Want a Revolution? Records and Rebel 1966-1970" adlı sergi, müziğin politika, sanat ve moda üzerinde bıraktığı isyan kültürünü gözler önüne seriyor.

OGGUSTO olarak 1960’lı yıllarda devrimi kaleme aldık.   "You Say You Want a Revolution? Records and Rebel 1966-1970" adlı sergi, müzikten, çiçek çocuklarına kadar 1960'lı yılların bütün kültürel ve sosyal değişimlerini gözler önüne seriyor. George Harrison ve John Lennon’ın takımları, astronot William Anders’ın Apollo 8’de giydiği üniforması, Beatles’ın ‘Lucy in the Sky with Diamonds’ şarkısının elle yazılmış sözleri, Christine Keeler’ın çıplak poz verdiği sandalye gibi parçalar sergide en çok ilgi gören parçalardan. "You Say You Want a Revolution? Records and Rebels 1966-1970" sergisinin en önemli noktalarından biri de, John Peel’in koleksiyonundan sergilenecek 200’den fazla plak. Sennheiser ve Levi’s işbirliği ile gerçekleştirilen sergi, 60'ların sosyal ve kültürel değişimini müziği başrole alarak anlatıyor.  

60'lı Yıllara Nostaljik Yolculuk

Küratörlüğünü Victoria Broackes ve Geoffrey Marsh’ın üstlendiği sergi, 60’lı yıllara nostaljik bir yolculuk niteliğinde. Geoffrey Marsh, “Bu sergiyle müzik, moda ve sanat gibi farklı olguların birbirlerini nasıl etkilendiklerini gözler önüne sermeye çalıştık” diyor. Victoria and Albert Müzesi’nin direktörü Martin Roth ise, “O yıllarda hızla gelişen karşıt kültür sayesinde oluşan büyük değişimin izlerini bugünkü hayatlarımızda görüyoruz. Sergi, savaş sonrasındaki dönemin tüm Batı dünyasını kültürel olarak nasıl etkilediğini çarpıcı örneklerle anlatıyor” diyor.      

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular