• Arama

Zaha Hadid’in Mücevherleri

Dünyanın en ünlü mimarları arasında sayılan ve Pritzker ödüllü ilk kadın mimar olan Zaha Hadid’in mücevherleri, 1 Eylül’de satışa sunuldu. Nisan ayında beklenmedik bir şekilde hayatını kaybeden Zaha Hadid’in son eserleri olan mücevherler; 1904 yılında kurulan Danimarkalı ünlü tasarım markası Georg Jensen ile yaptığı işbirliği sonucu gerçekleşti.

 

 

Sekiz parçalık koleksiyonun beşi yüzük, üç tanesi ise cuff adı verilen kalın bileziklerden oluşuyor. Lamellae isimli koleksiyonun ilham kaynağı ise ödüllü mimarın Pekin’de gerçekleştirdiği Wangjing Soho binaları. Çin yelpaze dansı ve yumuşak, organik S çizgilerden oluşan tasarımlar giyilebilir heykeller olarak kabul ediliyor.

 

 

Zaha Hadid’in Mücevherleri ve Georg Jensen

İlk tanıtımı Zaha Hadid’in ölümünden çok kısa sure önce gerçekleşen Basel Fuarı’nda yapılan koleksiyonun hem gümüş; hem de rodyum kaplı ve pırlantalı iki ayrı versiyonu mevcut.

 

 

Gümüş ev aksesuarları ve mücevherleri ile bilinen; tasarımlarında, sanat, mimari ve heykeli ön plana çıkaran Georg Jensen markası için yapılan tasarımların fiyatı $600’dan başlıyor. Zaha Hadid’in dengi boyut ve ergonomi kriterlerini ön plana çıkararak gerçekleştirdiği mücevherlerin, sadece modaseverler değil koleksiyoncular tarafından da satın alınacağı muhakkak.

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.