En İyi 10 Şaraphane

 

Dominus Estate, Napa Vadisi, Kaliforniya, ABD 

Mimar: Herzog & de Meuron

1-dominus-estate

İsviçreli mimarlar Herzog & de Meuron tarafından tasarlanan Dominus Estate, modern şarapçılığın doruk noktası. Üzüm bağlarına verilen önem vurgulanmak istendiğinden şaraphanenin yaratacağı etkinin minimize edilmesi planlanmış. Cephesi koyu yeşil ve siyah bazalt taşlarıyla doldurulmuş istihkâm duvarı şeklinde olan tek blok bina, bağların arkasında bir duvarın yükseldiği hissini yaratıyor. Napanook bağlarının volkanik ve iyi drene edilmiş toprakları Dominus ve Napanook Şarapları’nı oluşturan Cabernet Sauvignon ve diğer Bordeaux varietallerini sunuyor.  

Hotel Marqués de Riscal, Elciego, İspanya 

Mimar: Frank O.Gehry

2-hotel-marques-de-riscal

Marqués de Riscal’in yenilikçi ruhu ve sansasyonel dünyasının en iyi tasviri şüphesiz Frank O. Gehry tarafından tasarlanan bina. Birçok farklı formdan oluşmasına rağmen kendisini çevreleyen üzüm bağlarıyla mükemmel uyum içinde bir çalışma. Bu bina da, Gehry’nin şaheseri Guggenheim Müzesi’nde olduğu gibi titanyumla kaplı fakat renkler Marqués de Riscal’in imza renkleri: Şarabın pembesi, Riscal şişelerinin doresi ve şişelerin tepesinin gümüş rengi. Şarap şehri Elciego’ya tasarım, sanat, gastronomi ve tabi ki şarap keyfiyle dolu bir kaçamak için ideal bir durak.  

Loisium, Langenlois, Viyana, Avusturya

Mimar:  Steven Holl

3-loisium-lagenlois

Loisium Ziyaretçi Merkezi, Langenlois kasabasının yeraltındaki 900 yıllık olağanüstü şarap mahzeni sistemini ve zengin mirasını Steven Holl imzası taşıyan yenilikçi bir duruşla selamlıyor. Küp şekli ve alüminyum dış cephesiyle, arazinin meyiline uygun olarak 5 derece açıyla güneye doğru eğimli olan bina, mimari, üzüm bağları ve şarap mahzeni arasında bir birleşme noktası yaratıyor. Loisium, yer altı dünyasının labirentlerinde kaybolmak ve Kamptal topraklarının mükemmel şaraplarını yudumlamak için doğru adres.   

Quintessa Estate,  Kaliforniya, ABD

Mimar: Walker-Walner

4-quintessa

Walker-Walner  Mimarlık’ın tasarladığı Quintessa Estate, Napa Vadisi’nin eşsiz güzelliklerini sunan 113.000 hektarlık bir arazi üzerine kurulmuş ziyaretçi merkezi, rezidans ve şarap tadım pavyonlarından oluşuyor.  Dağın eteğinde kurulmuş hilal şeklindeki şaraphaneden göl ve üzüm bağlarının manzarasını iç yaşam alanına taşıyan eve, teraslarda yer alan pavyonlara kadar her yapı, sade şıklık ve çevreye duyarlılık prensiplerine dayanıyor.  

López de Heredia, La Rioja, İspanya

Mimar: Zaha Hadid

5-lopez-de-heredia

1877’de kurulan López de Heredia, Hora’nın en eski, Rioja bölgesinin ise ilk üç “bodega” yani şaraphanesinden biri. Şaraphane, hala geleneklere bağlı olarak aile tarafından işletiliyor. Zaha Hadid’in dokunuşu, López de Heredia’nın hazinelerinden birini koruma altına almak için tasarlanan “eski bir şarap için yeni bir şişe” olarak tanımlanabilir. 20. yüzyıl başında restore edilen bir pavyonu kapsayacak yeni bir pavyon olarak ısmarlanan yapı, geçmiş, şimdi ve dünyaca ünlü “bodegas”ların geleceği arasında bir köprü oluşturuyor. Eski pavyon etrafında oluşturulan üçgen kesitler kasıtlı olmadan bir karafaki formu oluşturarak bir sembole dönüşmüş.  

Château Cheval Blanc, Saint-Emilion, Fransa

Mimar: Christian de Portzamparc

6-chateau-cheval-blanc

Dünya üzerinde ender bulunur şaraplar vardır. Cheval Blanc onlardan biridir ve sıra dışı şaraplar sıra dışı ortamlarda oluşur.  UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak listelenmiş tarihi şarap bağlarını bu denli özel kılan üç farklı tip toprak yapısıyla kutsanmış olması. Pritzker Ödülü’nü kazanan ilk Fransız mimar Christian de Portzamparc, toprak sahipleri Baron Albert Frère ve LVMH Başkanı Bernard Arnault’nun şarap üretim sürecini mükemmelleştirmek adına yeni bir şarap mahzeni kurulması talebini başarıyla gerçekleştirmiş. Şatonun yanında tasarlanan fütüristik binanın beton duvarlarından yükselen çizgiler binayı, şato ve yüzyıllardır insan eliyle şekillendirilmiş toprakların harikulade manzarasını sunan bir belvedereye dönüştürüyor.  

Delaire GRAFF Estate, Stellenbosch, Güney Afrika

Mimarlar: Pierre Bories, David Collins

7-delaire-graff-estate

Dünyaca ünlü mücevher markası Graff’ın Başkanı Laurence Graff’ın 2003’te satın alıp renove ettiği Delaire GRAFF Estate, SPA’sı, restoranları, hayranlık uyandıran sanat koleksiyonu ve şarap mahzeniyle adeta bir “keyifli yaşam tapınağı”. Mimar Pierre Bories tarafından klasik Cape Dutch ve Fransız stilinde tasarlanan yapının iç dekorasyonu ise David Collins’e ait.


     Bu konu da ilginizi çekebilir: Toskana'nın En İyileri


Cantina Antinori, Floransa, İtalya 

Mimar: Archea Associati

8-cantina-antinori

Toskana’da şarabın din olmaya yakın olduğu söylenir. Eğer öyleyse 600 yaşındaki şarapçılık hanedanı Antinori, Chianti Tepeleri’yle çevrili üzüm bağlarıyla en yüksek mertebeye ulaşmış olmalı. Bu “kutsal topraklar”da yer alan fütüristik bina Archea Associati tarafından tasarlanmış. Şarap mahzeni, fabrika, depo ve Antinori aile mensuplarının da aralarında olduğu 120 kişilik bir ofisin yanı sıra müze ile restorana da ev sahipliği yapıyor. Tıpkı toprağın tonları gibi, kahverengimsi kırmızı bir renge sahip olan şarap mahzeni terracotta, ahşap ve cam gibi doğal malzemelerle inşa edilmiş.  

Boutari, Santorini, Yunanistan

Mimar: Yannos Yanniotis, Yanniotis and Associates

9-boutari

Santorini şaraplarını dünyaya tanıtan Boutari ailesinin şaraphane kompleksi Yunan Mimar Yannos Yanniotis tarafından tasarlandı. Modern bir şaraphane, depo ve yönetim binasının karşısında yer alan diğer yapıda şarap tadım alanları “Tholos” isimli amfi tiyatronun etrafında dairesel bir düzende konumlandırılmış.    

Peregrine, Queenstown, Yeni Zelanda

Mimar: Christopher Kelly, Architecture Workshop

10-peregrine

İsmini dünyanın en hızlı hayvanı olan Peregrine Şahini’nden alan Peregrine salt şaraplarıyla değil, aynı zamanda mimarisi ödüller kazanan şaraphanesiyle de tanınıyor. Gibson Vadisi’nde üzüm bağlarının ortasında yer alan binanın vadiden yükseliyor gibi gözüken eğimli çatısı şahinin uçarken yarattığı dönüş hareketlerinden ilham almış. Peregrine şaraplarına ev sahipliği yapan bina, şaraphanenin dünya çapında şarap üretme ve soyu tükenen yerli kuşları koruma konusundaki sözüne güç katıyor.  

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular