Peter Lindbergh’in Fotoğrafları

 

 Peter Lindbergh’in Fotoğrafları

Dünyaca ünlü Alman fotografçı Peter Lindbergh’in siyah-beyaz, ikonik moda fotografları Taschen tarafından yayınlanan Peter Lindbergh a Different Vision of Fashion Photography adlı kitapta bir araya geldi. Kitabı Graf von Faber Castell için kaleme aldık.

Peter Lindbergh’in kariyerinin dönüm noktası, 1989 yılında, New York’ta beş genç modeli fotoğraflaması ile oldu. Çektiği siyah-beyaz fotoğraf, 1990 yılında İngiliz Vogue dergisinin Ocak sayısının kapağını süsledi. Bu fotoğraf sadece Lindbergh’in değil; modellerinin kariyerlerinin dönüm noktası oldu ve moda dünyasında yeni bir dönemin başlangıcı olarak kabul edildi.

 

YATAY-peter-lindbergh

 

İkonik Fotoğraflar

Taschen tarafından yayınlanan "Peter Lindbergh a Different Vision of Fashion Photography" adlı kitapta, fotoğrafçının pek çoğu daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış 400’den fazla fotoğrafı yer alıyor. Çektiği fotoğraflarla modayı ve sanatı bir araya getiren Lindbergh, romantik ve öyküsel fotoğraflarıyla tanınıyordu. Onun fotoğraflarının baş kahramanları çoğunlukla modeller, dansçılar, oyuncular ve ‘femme fatale’ kadınlardı. Fotoğraflarında en çok dikkat çeken detay ise kuşkusuz doğallıktı. Jean Paul Gaultier, Nicole Kidman, Grace Coddington ve Cindy Crawford gibi isimlerle çalışan Peter Lindbergh, Anna Wintour, Amerikan Vogue dergisinin başına geçtiğinde de derginin ilk kapağını fotoğraflamıştı. Peter Lindbergh aynı zamanda Pirelli takvimini de 1996 ve 2002 yıllarından sonra bu yıl üçüncü kez fotoğraflayan isim.

 

Peter Lindbergh Sergisi

Lindbergh’in kitapta da yer alan fotoğrafları 10 Eylül 2016-12 Şubat 2017 tarihleri arasında Hollanda’daki Kunsthal Rotterdam’da sergileniyor. Yolunuz düşerse kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular