Alexander McQueen Savage Beauty

 

Alexander McQueen Savage Beauty

2010 yılında, beklenmedik bir şekilde hayata gözlerini yuman İngiliz modacı Alexander McQueen Savage Beauty sergisi;  Londra'da Swarovski sponsorluğunda Victoria&Albert müzesinde düzenleniyor.

Bizzat McQuenn’in ellerinden çıkmış toplam 200 parça kostümden oluşan sergi, tasarımcının 1992’de sergilediği ilk mezuniyet koleksiyonundan yarım kalan Sonbahar / Kış 2010 koleksiyonuna kadar tüm parçalar dramatik bir sunumla sergiliyor.

Ünlü tasarımcının sanat, moda ve teknolojinin sınırlarını ne denli zorladığını ve hangi aşamalardan geçerek kendi ismini yarattığını gözler önüne seren Alexander McQueen: Savage Beauty sergisi, 3D holografik görsellere ek olarak film gösterimleriyle de moda takipçileri için benzersiz bir fırsat niteliğinde.

Mide Kabuklarından Gece Elbisesi

Midye kabuklarından yapılmış bir tuvalet, timsah kafalarının omuzları süslediği bir ceket, kırmızı kelebek bulutu görünümü verilen tüylerden bir şapka, dev metal ayakkabılar.

Serginin küratörü Claire Wilcox’a göre, McQueen, her zaman giyilebilecek kıfayetler tasarlamaktan çok yeni ve beklenmedik kimlikler oluşturma peşinde koştu. Kadınları güçlendirmeyi amaçladığını söyleyen McQueen, onlara bazen korkutucu, çoğu zaman da gücü simgeleyen tasarımlar sundu.

Aynı zamanda güzelliğin geleneksel tanımını da tartışmaya açtı. Alexander McQueen’in Kreatif Direktörü Sarah Burton; “Savage Beauty çağımızın en inovatif ve yaratıcı tasarımcısını kutlama niteliğinde. Alexander bir dahiydi ve sınırları zorlayan bir vizyonerdi. Yaratıcılığa ve inovasyona inanıyordu, yeteneği ise sonsuzdu” diyor.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular