• Arama

Mutfakta Sıfır Atık Felsefesini Hayata Geçirmenizi Sağlayacak İpuçları

Her gün ortalama 3 öğün yemek yiyoruz; bu da demek oluyor ki her gün dünya için daha iyi seçimler yapabileceğimiz 3 fırsatımız var. Çevresel etkiyi azaltabilmek adına, mutfakta size ilham olup bir adım atmanızı sağlayacak sıfır atık felsefesine dair çevre ve mutfak dostu ipuçlarını keşfedin.

Ne yersek ona dönüşürüz; bunun için mutfakta daha çevre dostu seçimler yapmak uzun vadede çevreyi, dolayısıyla da doğadan toplanıp soframıza gelen besinleri etkiler. Bu yüzden günlük alışkanlıklarımızın çevre üzerindeki etkilerine duyarlı olmak çok önemli. Peki, buna en hayati ihtiyaçlarımıza hizmet eden mutfaktan başlamaya ne dersiniz? Üstelik bunun için atacağınız küçük adımlar yalnızca atık azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda daha basit ve pratik bir hayat sürmenize yarımcı olacak. Enerji tasarrufu sağlayacak fikirlerden, sıfır atık ipuçlarına kadar mutfak ve çevre dostu pek çok faydalı bilgiyi derledik.

Sıfır Atık Alışverişi Yapın

Market alışverişleri, farkındalığın başladığı asıl nokta ve atılması gereken ilk adım. Marketler, sizi daha uzun süre içeride tutabilmek adına, reyonlarını organize etmek için çok zaman ve para harcarlar. İşte size markette daha fazla zaman ve para harcatan şey bu. Tüm bunları, neye ihtiyacınız olduğunu bilerek önleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey öncelikle bir liste hazırlayıp ona sadık kalmak. Böylelikle sadece ihtiyacınız olan şeyleri alırsınız ve gereksiz yiyecek israfını önlemiş olursunuz.

Fakat yulaf ezmesi, un ve bakliyat gibi saklayabileceğiniz ürünleri toplu olarak satın alın. Ayrıca unutmayın ki, tükettiğiniz besinlerin kat ettiği mesafe ne kadar kısa olursa -karbon ayak izi ne kadar az olursa- çevreye ve bedeninize olan negatif etkileri de o kadar kısa olur; dolayısıyla sezonluk alışverişler yapın ve mevsime ait besinleri tüketin. Çileğin mevsimi olmadığında çilek yemezseniz, inanın bu size hiçbir şey kaybettirmediği gibi dünyaya çok şey kazandırır.

Piknik gibi aktiviteler için bardak, tabak, kaşık ve çatal gibi tek kullanımlık malzemeleri alışveriş listenizden ve hayatınızdan tamamen çıkarın. Bunlar yerine bambu, emaye ya da melamin ürünlere yatırım yapın.

Ambalaj Atıklarını Azaltın

Sıfır atık bakkalların dünyada giderek arttığını biliyor muydunuz? Sadece kendi alışveriş çantanızı getirerek büyük bir atık kaynağını ortadan kaldırabilirsiniz. Kendi bez çantanızı unutsanız bile yenisini satın alın, bu sayede bu çantaları taşımaya çok daha kolay alışırsınız. Plastiklere sarılmış veya torbalanmış ürünlerden kaçının ve bunun yerine yeniden kullanılabilir bez çantaları tercih edin.

Alışverişte yapabileceğiniz bir diğer değişiklik ise ambalajsız veya az ambalajlı ürünler satın almak, eğer böyle bir seçeneğiniz yoksa da cam gibi yeniden kullanabileceğiniz veya geri dönüştürülebilecek ambalajlara sahip ürünleri tercih edin. Ambalaj atığı tamamen önlenemez fakat satın aldığınız ürünlerle bunu en aza indirgeyebilir ve kendi açınızdan da bunu faydalı ve kullanışlı hale getirebilirsiniz. Yerli çiftçiler ve pazarlardan alışveriş yapmak ise ambalaj kullanımını en aza indirgerken daima daha taze ürünlere ulaşmanızı sağlar.

Maliyet ve ambalaj azaltmanın bir diğer yolu da market içecekleri tüketimini azaltmaktır. Şişe su endüstrisi, ürünlerinin “musluktan daha güvenli ve daha lezzetli” olduğuna inanmanızı sağlar, ancak şişelenmiş suyun musluk suyundan daha az düzenlendiğini biliyor muydunuz? Bunun için yaşam kaynağımız su tüketimini şişeden sağlamak yerine, mutfağınıza taktıracağınız bir filtre satın alabilirsiniz. Eğer suyun tadına karşı bir hassasiyetiniz varsa, infüzyon suyu oldukça lezzetlidir ve limon gibi vitaminli besinlerin eklenmesiyle sağlıklı etkileri bile olabilir.

Çay ve kahve tutkunları ise kahve telvesi ve çay yapraklarını kompost için kullanabilir. Hatta kompost dünyayı bile kurtarabilir! Bitkiler için mükemmel bir gübre görevi gören kahve telvesi ve çay yapraklarının oluşturduğu kompost, karbonu havadan emer ve toprağın yapısını iyileştirir. Üstelik bu kadarla da sınırlı değil, bu siyah altının ince bir katmanı uygulamadan 6 yıl sonra bile toprağın verimini arttırabilir. Bu atıkları bahçenizde veya evinizdeki saksıların dibinde kompost olarak kullandığınızda bitkileriniz için ne kadar sağlıklı bir adım uyguladığınızı zaman içerisinde göreceksiniz.

Gıda ve Malzeme Depolama

Plastik depolama sadece israf değil, aynı zamanda son derece sağlıksız. Sürdürülebilir kaplar kullanmak pek çok avantaj sağlar. Başlangıçta maliyeti fazla olabilir fakat uzun vadede bu yatırım karlı olacaktır. Cam saklama kapları, kavanozlar, tekrar kullanılabilen çerez torbaları ve dilerseniz buzdolabınızdaki ürünlerin ömrünü uzatacak bir aktif oksijen cihazı bile satın alabilirsiniz; bu cihaz meyve ve sebzelerinizi kesinlikle daha uzun süre taze tutacağı için gıda atıklarını azaltacak.

Mutfağınızdaki tüm cihazları, aletleri ve malzemeleri çıkarın. Haftada hangilerini ya da kaç tanesini kullanıyorsunuz? Dürüst olun ve kullanmadığınız malzemelerle vedalaşın. Bunların yerine düzenli olarak kullandığınız çok amaçlı ürünleri elinizin altında tutun. Mutfakta minimallik sağlayın.

Temizlik Rutininizi Yenileyin

Tek kullanımlık kağıt ürünlerden kurtulun. Havlu kağıt gibi tek kullanımlık malzemeler yerine bez veya havlu kullanmak, daha tutucu olduğu ve kullanıldığı yerlerde kağıt lif bırakmadığı için hem daha iyi iş görür hem de sürekli yenisini satın almak zorunda kalmayacağınız için ekonomik açıdan daha hesaplıdır.

Cam bir sprey şişeye koyacağınız 4/1 su ve sirke karışımına dilerseniz birkaç damla da esansiyel yağ damlatarak, çok amaçlı bir temizlik malzemesi elde edebilirsiniz. Bu çok amaçlı temizlik malzemesini tezgahlarda, ocakta, pencerelerde, dolaplarda ve hatta zeminde kullanabilirsiniz.

Bulaşık yıkamada ise etkili bir bulaşık deterjanı olan Fairy’yi tercih etmek, mutfakta sıfır atık felsefesini uygulamanız için bir adım olacaktır. Çünkü Fairy’nin sağladığı ultra temizlik ile makinanızda kirleriniz hızla çözülür ve böylelikle ilk olarak su tasarrrufu yapmışş olursunuz. Hemen değiştirilebilir ve kompostlanabilir başlıklı ahşap bir bulaşık fırçası ve bardaklar da bulaşıklarınızı temizlerken, sizin yardımcı oyuncularınız olabilir. Bu ürünler uzun ömürlü olacak şekilde uygun malzemelerle tasarlanmıştır, üstelik kullanılmadıkları zamanlarda ahşap malzemelerin estetik duruşundan dolayı da oldukça hoş görünürler. 

Sıfır Atık Pişirme

Pişirme aşamasına gelmeden önce yapmanız gereken en önemli şey besinleri düzgün muhafaza etmek. Fazla stok yapmayın ve öncelikli olarak eski yiyecekleri tüketin. Ürünleri muhafaza etmek için cam kaplar kullanmak yalnızca estetik görünmez, aynı zamanda hava geçirmez oldukları için daha uzun süre taze tutar ve besinleri korur.

Sıfır atık pişirme prensibi, mutfakta tüketeceğiniz malzemelerin hiçbir parçasını çöp olarak görmeyip bir şekilde değerlendirmek. Bunun için yapacağınız ilk şey yiyecek artıklarını atmamak. Blender kullanarak yaptığınız ya da besinlerin suyunu kullandığınız tarifleri bir düşünün; smoothieler, çorbalar, sebze ve et suları. Yemek hazırlarken kullandığınız pek çok malzeme artığını bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Kullanamayacağınız bölümleri ise kompost olarak bahçenizde değerlendirebilirsiniz

Bölünmüş et satın almak yerine bütün etleri tercih edin; artan kemikleri haşlayarak kemik suyu ve et suyu hazırlayıp bunları dondurarak uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca sebzeleri de kendiniz konserve veya konserve olmadan çeşitli şekillerde dondurucunuzda saklayabilirsiniz.

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.