• Arama

Mutfakta Tasarruf Etmenin 5 Yolu

Mutfağınızda uygulayacağınız 5 adım ile masraflarınızı en aza indirebilirsiniz. Mutfakta tasarruf etmenin en pratik yollarını keşfedin.

Ev masrafları arasında en büyük kalemlerden biri mutfağa ait… Özellikle herkesin evde olduğu bu dönemde, mutfak masrafları biraz daha artmış durumda. Ramazan’da ise hem iftar hem sahur derken, israf etmek kaçınılmaz bir şey haline geliyor. Masraflarınızı en aza indirebilmek ve tasarruf yapabilmeniz için mutfakta tasarruf etmenin en pratik yollarını yazdık.

İlk adım: mutfağınızı düzenli tutun

Mutfağınız ne kadar dağınık ise tasarruf yapmakta o kadar zorlanırsınız… Çünkü o kargaşanın içerisinde aradığınız malzemeleri bulamayıp tekrar satın alma ihtimaliniz oldukça yüksek. Bunun yanı sıra yine dağınık bir mutfakta, yiyecekleriniz açıkta kalır ve kısa zamanda bozulabilir. Dolayısıyla mutfağınızı düzenli tutmanız çok önemli.

Düzenli bir mutfak için bazı mutfak malzemelerini raflardan çıkartın. Bir kek veya kurabiye standı, kullanışlı bir tepsi, bambu servis/kesme tahtalar, cam kavanozlar ve daha pek çok malzeme, mutfağınızı hem organizenin hem de dekore etmenin en şık yollarından. Tuz, biber ve çeşit çeşit baharatlar, otlar, küçük kavanoz ve kaseler gibi pek çok karmaşık malzemeyi bir arada tutmanın en iyi yollarından biri geniş tepsiler. Bir kere alıp pek de kullanmadığınız için rafa kalkan bu tepsileri kullanışlı hale getirip, depolamanız gereken başka şeyler için bu şekilde yer açabilirsiniz.

Mevsimsel ürünleri satın alın

Hem cebiniz hem sağlığınız için mevsimler ürünler almayı tercih edin. Mevsiminde alınmayan sebze ve meyveler oldukça pahalı oluyor. Bu yüzden mevsime göre beslenir ve bu ürünleri almak için pazarlara giderseniz, gıda alışverişi için çok daha az para harcamış olurusunuz. Örneğin sevdiğiniz bir yaz veya kış sebzesi varsa, onu mevsiminde alıp buzluğa koyabilir ve sonrasında istediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

Fazla su tüketiminden kaçının

Özellikle elde bulaşık yıkanırken çok su harcanıyor. Su tasarrufu yapmanın en iyi yollarından biri etkili bir bulaşık deterjanı kullanmak. Bizim önerimiz; Fairy. Fairy’nin sağladığı ultra temizlik ile kirler hızla çözülüyor. Dolayısıyla suyun altında uzun süre boyunca kirlerden kurtulmaya çalışmadan, biriken bulaşıklarınız anında tertemiz oluyor. 3 kata kadar daha fazla yıkayan Fairy ile hem sudan hem de vakitten tasarruf etmiş oluyorsunuz.

Gıdaların tazeliğini daha uzun korumasını sağlayın

Gıdalarınızı bozulmadan saklamak, tazeliğini ve ömrünü uzatmak tekrar çıkacağınız alışverişin süresini de uzatıyor. Yiyeceklerin tazeliğini koruması için yapabileceğiniz adımlar var. Bunların en pratik ve etkili yollarından bazıları; yiyecekleri düşük sıcaklıkta saklamak, güneşte kurutmak ve tuz ile korumaktır. Besin grubuna göre değişiklik gösteren koruma yöntemlerini öğrenerek, yiyeceklerinizi uzun süre saklayabilirsiniz.

Hazır yiyeceklerden kaçının

Mutfakta tasarruf yapmanızı önleyen en önemli maddelerden biri çok sık hazır yiyecekler tüketmek. Dışarıdan söylenen yemekler veya paketli gıdalar oldukça masraflı olabiliyor. Bundan kaçınmak için yapmanız gereken, her öğününüzü ya da atıştırmalığınızı kendinizi hazırlamanız. Mutfakta biraz daha zaman geçirerek hem cebinizi hem de sağlığınızı rahatlıkla koruyabilirsiniz.

 

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.