• Arama

Uzaktan Eğitim Sürecinde Ailelerin Uygulaması Gereken İpuçları

Ebeveynler ve çocuklar uzaktan eğitimin yeni normlarına uyum sağlamayı öğrendiği bu günlerde, süreci en iyi şekilde yönetmenin ipuçlarını yazdık.

Aslında bu yeni yaşam şekline eşlik eden duygu durumu, hem kendimiz hem de çocuklarımız için ihmal ettiğimiz en önemli unsur. Başlangıçta zor gibi gözüken bu süreç, eğitim konusunda uzman olmasanız da çocuğunuza destek olurken sizlere yeni beceriler katacak, onların öğrenme stilleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı sağlayacak. Bir süre sonra bu zor günler, hepimizin hayatında olumlu yönde geliştirilmiş birer beceri olarak yerini alacak. Her çocuğun farklı olduğunu anlayarak onların güçlü yönlerini keşfedeceksiniz. Aynı zamanda evdeki iş bölümüyle yaşam becerilerinin en iyi evde öğrenildiğini kavrayarak ortak paylaştığımız alanların ne kadar değerli olduğunu anlayacaksınız. Bu yolculuğa çıkarken, evde eğitime destek verecek birkaç ipucu ile endişelerinizi hafifletmemize izin verin. İşte sizler için evden eğitime destek ipuçları.

Evde yarattığınız okul için bir alan belirleyin

Evinizde çocuğunuzun oturabileceği ve odaklanabileceği bir yer seçin. Oyuncak ve elektronik gibi dikkat dağıtıcı şeylerden uzakta, sakin ve ilgisini dağıtacak her türlü karmaşıklıktan arındırılmış bir bölge belirleyin. Böylece çocuğunuzun başarısı ve dersine olan ilgisi artacaktır.

Aileniz için uygun bir program oluşturun

Uzaktan eğitimle güne başlamadan önce kendinize ve çocuğunuza günlük rutinler oluşturun. Güne erken başlayın spor yapın, evdeki herkesin uyanmasıyla kıyafetlerini değiştirip kahvaltı etmiş olmalarını sağlayın. Bu sayede çocuklarınızın gününü ideal ve verimli bir şekilde planlamış olacaksınız. Bu sayede çocuğunuz her gün aynı programa uymak için ciddiyetle çaba sarf ediyor olacaktır.

Mola vermeyi ihmal etmeyin

Çocuklar okulda bütün gün masalarına oturmazlar; atıştırma zamanı, teneffüs ve öğle yemeği vardır... Siz de gününüzü planlarken bu süreye izin verin. Molasız bir çalışma size veya çocuğunuza fayda sağlamaz ve hatta strese neden olur. Çocuğunuzun odak kaybettiğini fark ettiğiniz anda bir ara verin, biraz temiz hava alın, bir şeyler yiyin veya farklı bir konuya geçin.

Ders süresi boyunca telefon veya sosyal medyadan uzak durun

Dikkat dağınıklığı, verimli bir çalışmanın en büyük düşmanıdır. Sizler çocuğunuzla aynı ortamı paylaşırken onunla empati kurmalısınız. Onun çalışma saatinde, ona destek olmak için siz de telefonunuzdan ve sosyal medyadan uzak durmalısınız. Evde, çocuğunuzun öğretmeninden sergilemesini beklediğiniz davranışı modelleyin. Anlayamadığı veya çalışırken zorlandığı konularda sizden beklediği desteği vermek için gönüllü olun. Bu zaman diliminde siz de kendiniz için keyifli bir aktivite belirleyip bu süreyi en faydalı şekilde geçirebilirsiniz.

Çocuğunuza şefkat gösterin

Hepimiz her çocuğun farklı olduğunu biliyoruz ve bu uyum süresinin onlar için de zor olduğunu anlamalıyız. Arkadaşlarını, öğretmenlerini ve okullarını özleyecekler. Eğer hayal kırıklığı davranışları sergiliyorlarsa, onlara sevgi, şefkat gösterin ve onları dinleyin. Bu süreçte onları ne sıklıkla dinlediğinizi sorgulamalı, onlara olan ilgimizi arttırmalısınız.

Kaliteli uykuyu önemseyin

Kaliteli bir gece uykusunun faydası genellikle göz ardı edilir. Çocuğunuzun ve sizin güne zinde başlaması ve o günü verimli geçirebilmesi için vaktinde uyuyup, uyanması çok önemlidir. Bu sayede dinlenmiş bir bedenle, enerjik ve çalışmaya motive bir şekilde güne başlayacaksınız.

Başkalarına ulaşın, deneyimlerinizi paylaşın

Bu süreçte yalnız değiliz ve bu zor zamanlarda birbirimizi desteklemek ve sevmek önemlidir. Çocuklarımız arkadaşları, öğretmenleri ve sevdikleriyle iletişim halinde kalmalı. Süreç ile ilgili olarak onların deneyimlerini dinleyerek, birbirlerine destek olmalarına ön ayak olmalısınız.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.