Kraliçe Elizabeth'in Stili

 

Kraliçe’nin 90 Yıllık Stili

Kraliçe Elizabeth'in ihtişamlı gardırobunu  yakın markajınıza almak isterseniz 2 Ekim'e kadar vaktiniz var! Majestelerinin 90. doğum günü şerefine Londra'da, Buckingham Palace'ta açılan Fashioning a Reign: 90 Years of Style from Queen's Wardrobe sergisini OGGUSTO olarak gezdik.  Kraliçe Elizabeth'in stili ve kıyafetleri radarımızda... Buckingham Palace’ta 2 Ekim’e kadar devam eden Fashioning a Reign: 90 Years of Style adlı sergi, kraliçenin görkemli gardırobunu gözler önüne seriyor.

Sergi, sadece 90. yaşını kutlayan kraliçenin ihtişamlı kıyafetlerini değil; yıllar içinde modanın nasıl değiştiğinin de altını çiziyor. Tahta geçtiğinde 27 yaşında olan Kraliçe'yi ilk zamanlarında evli bir genç kadın olarak görüyoruz. Sonra, savaş sonrası 1940'lu yıllara ve de kıvrımların öne plana çıktığı 1950'li yıllara yolculuk ediyoruz. Bütün bunlar, Kraliçe bir yandan da İngiliz Silahlı Kuvvetleri'nin başındayken oluyor. Serginin Küratörü Caroline de Guitaut, "Kraliçe Elizabeth'in gardrobu ile ilgili olarak dikkat çeken şey, İngiliz tasarımcılığına verdiği destek, ben de bunu öne çıkarmaya çalıştım" diyor.

Sembolik Kıyafetler

Kraliçe'nin taç giyme töreninde giydiği, detaylı süslemelere sahip zarif elbise sergideki en ilgi çekici kıyafetti. Resmi Kraliyet seyahatlerinde giydiği kıyafetlerin verdiği gizli mesajlar da bu sergide oldukça belirginleşmiş. Örneğin, Avustrulya turunda giydiği kıyafetin sembolik sarı rengi, Etiyopya ziyaretinde ülkenin bayrağına ithafen yeşil renkte bir kıyafet giymesi, Çin'e yaptığı tarihi ziyaretinde üzerinde kiraz çiçeği işlemeleri olan Ian Webb tasarımı bir elbise tercih etmesi... Bütün bu kıyafetlere, bu seyahatlerde çekilmiş video'lar eşlik ediyor. Elbette bu, küratörün parlak fikirli vizyonundan doğmuş. Kraliçe Elizabeth'in yüzyıla varan stilini gözler önüne seren sergi adeta bir moda şöleni...

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular