• Arama

Kitap Önerileri: Okumaktan Keyif Alacağınız Kitaplar

Bir kitaba başlamak isteyip karar veremiyorsanız, kitap önerilerimizi inceleyin. Okumaktan keyif alacağınız en iyi kitapları listeledik.

Ne okuyacağınıza karar veremediğiniz günlerdeyseniz, okumaktan zevk alacağınız kitap önerilerimize kulak verin.

Kitap okumak asırlardan beri insanı dinlendiren, huzur veren bir aktivitedir. Bazılarımızın en büyük alışkanlığıyken bazıları nadiren eline alıyor olabilir. Zaman zaman ise ¨ne okusam¨ derdine düştüğümüz çok olur. Kitapçıların çok satanlar raflarında pek de rastlayamayacağınız, hikayeleriyle okudukça sizi kendine çeken kitap tavsiyelerimizi sizin için listeledik. Şimdi kahveyi elinize alıp okumaya başlama zamanı. İyi okumalar.

Alaçatılı, Mehmet Culum

Her taş evinin kuşaklar boyu unutulmamış Rumlarla ilgili bir hikayesi, her ailesinde Rumlardan kalma kırık dökük birkaç eşyası bunun Alaçatı’nın bu hikayelerine tanık olmak ister misiniz? 19. Yüzyılın sonlarını da içine alan Alaçatılı ¨Kökler, taş ev, yasak aşk¨, Jane ve Ömer’in Alaçatı’daki küçük dükkanlarına müşteri olarak gelen George ile yollarının kesişmesinden başlıyor. Aynı zaman diliminde farklı hayatlar yaşan Recep ve Halima ile Yorgo ile Eleni’nin tanışması, aralarındaki bağlar ve gelişen olayları izlerken gözyaşlarınızı bile tutamayacaksınız. O zamanın coğrafyasında Sakız Adası ile Alaçatı arasında mekik dokuyan bu ailelerin hikayesini okurken, kimi zaman taraf olacak kimi zaman ise adeta onlarla yaşayacaksınız. Zamanın şartlarında gerçek sevginin, koşulsuz güvenin ve birini sahiplenmenin ne demek olduğunu daha iyi anlayacağınız bu kitabı okuduktan sonra Alaçatı sizin için yalnızca bir tatil bölgesi olmaktan çıkacak.

Joyce’un Kızı, Annabel Abbs

Edebiyat dünyasının tartışmasız en büyük yazarlarından, meşhur Ulysess’in yazarı James Joyce, edebiyat dünyasında iyi olduğu kadar iyi bir baba mıydı? Doğduğu günden beri adeta babasına hizmet etmek için yaratılmış, babasıyla çalışmazsa babasının biteceğine inandırılmış bir kız Lucia Joyce… Oysa Paris’te yıldızı parlayan bu dansçı kızın asıl istedikleri nelerdi? Babası gibi yazar Samuel Beckett’e umutsuzca aşık olan Lucia, dahi babasının gölgesinde ne kadar daha yaşayabilir? Joyce’un Kızını okurken kimi zaman kızacak kimi zaman ise ¨yok artık¨ diyeceksiniz. Ama ne olursa olsun bu kızın hayatından ve yaşadıklarından öğrenilecek çok şey var… Bugünlerde okuyacak farklı bir kitap önerisi arayanlara ideal bir kitap.

Bin Muhteşem Güneş, Khaled Hosseini

Dünyanın dört bir yanından insanı kendine kitleyen Uçurtma Avcısı’nın yazarı Khaled Hosseini’nin ikinci romanı Bin Muhteşem Güneş, yine yazarın doğduğu toprak olan Afganistan’da geçiyor. Küçük yaşta evlendirilen kızlar, çocuğu olmayan kadınlar, kadının kadından çok bir obje olarak görüldüğü zamanlar ve sadece erkek olduğu için her şeyi yapabilmeyi kendine layık gören erkekler… İki kadının kesişen yaşamları ve dostluklarının üzerine adeta nefes kesici bir roman. Sayfaları çevirdikçe adeta birlikte yaşayacak ve birlikte mücadele vereceğiniz romanı, elinizden düşüremeyeceğiniz garanti.

Casus, Paulo Coelho

20. yüzyılın başlarında casuslukla suçlanarak idama mahkum edilen Mata Hari, gerçekten suçlu muydu? Oysa ki onun tek suçu, sınırlar ve sınırlamalarla dolu bir dünyada kaderine boyun eğmeyen bir kadın olmak. Yanlış bir devirde doğduğu aşikar olan Hari’nin avukatı ile arasında geçen yazışmalardan kurgulanmış Casus, bu olağanüstü kişiliği gözler önüne seriyor. Eğer daha önce adını dahi bilmiyorsanız, Casus’u okuduktan sonra Mata Hari ile ilgili araştırmalara girebilirsiniz.

Zarafet ¨Audrey Hepburn’ün Hayatı¨, Donald Spoto

¨Bir tarafım belki hep çocuk kaldı. Ama bir yandan da erkenden olgunlaştım. Çünkü genç yaşta acı ve korkuyla tanıştım.¨ - Audrey Hepburn. Sanıyoruz ki şu dünyada sevmeyeni yok denecek kadar az bir kadın Audrey Hepburn! Güzelliğinin yanı sıra zarafetiyle kendisine hayran bırakan Hepburn’ün gençliğine, Hollywood yaşamına, yaşlılığına ve ölümüne kadar derinlemesine ineceğiniz Zarafet’te bazen okuduklarınıza inanamayacaksınız. Breakfast at Tiffany’s ve Roman Holiday gibi filmlerindeki karakteri ve oyunculuğuyla herkesin aklına kazınan Hepburn’ü, bu kitapla biraz daha yakından tanımaya davetlisiniz. 

Hadula, Alexandros Papadiamantis

Yunanlıların ¨Suç ve Ceza¨sı olarak kabul edilen Hadula, Papadiamantis’in en meşhur romanlarından biridir. Dönemin sosyal ve ekonomik şartlarının -özellikle kadınlar üzerindeki- etkisini göstermekle kalmayan kitap, suçun cezaya, iyiliğin kötülüğe karıştığı o gizemli bölgeye insan ruhunun adım adım nasıl çekildiğini de gözler önüne serer. Kitabın baş karakteri olan yaşlı Hadula, her şeyin kökeni olan bir soruna sonunda çare bulur: Yaşamak sorununa.

Fi - Çi - Pi, Azra Kohen

Bu seriyi kitap raflarında çokça görüp, dizisini bile fazlasıyla izlemiş olabilir ve ön yargıyla yaklaşıyorsanız, yaklaşmayın! Siz sevdiğiniz için neleri göze alırdınız? Aşk ve saplantı arasındaki ayrımı, tutku ve şefkatin birbiriyle kavgasını açık açık görebildiğiniz kitap serisinde her şey, ünlü psikolog Can Manay’ın Duru ve Deniz’in hayatına girmesiyle başlar. Can Manay’ın Duru’ya karşı saplantılı aşkı, Duru’nun hırsları, Deniz’in ise dürüstlüğünü fazlasıyla okuyacağınız kitap serisi, size kendini bir çırpıda okutacak. Başından beri adeta dizi izler gibi okuyacağınız bu üçlemede, emin olun hak vereceğiniz karakterler sürekli değişecek. Dizisini izleyenler için ise kitabın çok daha farklı, daha uzun ve daha güzel olduğunu söylememizde fayda var. Siz bence en yakın zamanda önerimizi dinleyin ve kahvenizle beraber Fi’den başlayın… Pişman olmayacaksınız.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Grigoriy Petrov

Atatürk’ün okulların müfredatına konulmasını emrettiği Beyaz Zambaklar Ülkesinde, hem tarihi örgüsü hem de anlatımıyla oldukça etkileyici. Bataklık ve kayalıklar arasında yer alan, doğal kaynak fakiri bir ülke olan Finlandiya’nın ayağa kalkarak yoksulluktan kurtulması; siyasi, ekonomik ve kültürel açıdan gelişmiş bir refah toplumuna dönüşmesini konu alıyor. Bu başarının ¨hayatın mimarları¨ olarak adlandırılan, ülkenin çalışma şevki ve heyecanıyla dolup taşan, toplum önderleri sayesinde elde edilmiş. O zamanlarda Atatürk, bu kitabı okuduktan sonra ülkedeki tüm eğitim kurumlarının ve özellikle de askeri okulların müfredatına konulmasını emretmiş. Hem tarihe dair notlar hem de sürükleyici bir kitap arıyorsanız, tam ideal.

Füreya, Ayşe Kulin

Geçirdiği hastalıklara inat, 40’lı yaşlarında seramik sanatına başlayan ve bu sanatı Türkiye’ye getiren sanatçı Şakir Paşa’nın kızı Füreya Koral’ın biyografisinin anlatıldığı kitap, okumak zorunda olduklarınızdan. Bir kaza sonucu büyük babasını vuran büyük dayısı, ailenin perişan olmasına sebep olmuş, savaşın başlaması da bu perişanlığı artırmıştır. Doğumundan ölümüne kadar gençliği, kadınlığı, seramikle tanışması, şöhreti yakalamasına kadar hayatını ayrıntısıyla okuyabileceğiniz kitap, kadına bakış açınızı değiştirecek.

100 Yıllık Yaşam, Andrew Scott & Lynda Gratton

100 yıl yaşamak, armağan mı lanet mi? Günümüzde ortalama yaşam süresi 70 yılken aslında 100 yıllık yaşamın mümkün olduğunu savunan bu kitap, sizin de hayata bakış açınızı değiştirebilir. 100 yıl yaşamanın, bu hayatın uzun bir süresini çalışarak ve verimli geçirmenin mümkün olduğunu savunan bu kitabı, 100 yıldan uzun yaşamanın normal olacağı bir dünyada hayata ilişkin şansların ve seçimlerin nasıl dönüşeceğini anlamak isteyen herkes mutlaka okumalı.

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.