• Arama

Diane Arbus Sergisi

20. yüzyılın en provokatif ve etkileyici sanatçılarından biri olan Diane Arbus'un New York’taki, The MET Breuer’da 27 Kasım’a kadar devam edecek sergisinden öne çıkanları OGGUSTO olarak kaleme aldık.

 

 

Diane Arbus: In the Beginning adlı sergide Arbus’un daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış fotoğraflarıyla birlikte yaklaşık 100 eseri bulunuyor. The MET’in CEO’su Thomas P. Campbell, “Sergideki fotoğraflardan en az 32 tanesi daha önce hiçbir yerde yayınlanmadı. Böylesi bir sergiye ev sahipliği yapmak büyük ayrıcalık” diyor. The MET’in fotoğraf bölümünün küratörü Jeff Rosenheim ise “Arbus’un kariyerinin ilk dönemlerine ait olan fotoğraflar, oldukça çarpıcı ve etkileyici” diye ekliyor. Sergi, özellikle sanatçının en etkin olduğu yedi yılına odaklanıyor.

 

 

Arbus’un Sıra Dışı Hikayesi

1923 yılında varlıklı bir Yahudi ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Arbus, “Her türlü zorlayıcı koşuldan muaf olarak büyüdüm. Acı çektiğim şeylerden biri de hiçbir zaman güç koşulları hissetmemiş olmak ve  gerçek dışı gelen bir ortamda yetişmiş olmaktı” diyor. Hayatı boyunca bir depresyon içinde olan sanatçı, fotoğrafçılığa kocası Allan Arbus ile moda fotoğrafçılığı yaparak başlamış. Ancak çift boşanınca, Diane da kendi fotoğraf çekimlerine yapmış.

 

 

Arbus, 60’lı yıllarda Esquire ve Harper’s Bazaar’da yayınlanan “farklı” fotoğrafları ile de ün kazanmıştır. Tuhaf ve gizli bir iç karartıcılığı olan fotoğraflar çeken sanatçı, her fotoğrafı çekilen kişiyi en doğal halinde yakalamaya özen göstermiştir. İnsanlar tarafından “ucube” olarak nitelendirilen kimselerin görünenin ardındaki yüzlerini objektifinden yansıtan Diane Arbus, “freak photographer” (ucube fotoğrafçısı) olarak ünlenmiştir. Hayatı boyunca tuhaf insanları aramasının sebebi diğer insanlar tarafından dışsal olarak normal görünmesine karşın kendisini içsel olarak hep tuhaf, değişik hissetmesi ve bu insanların içinde sakladıkları maskesiz, gizli yüzü ortaya çıkarma isteği olmuştur.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.