• Arama

Olafur Eliasson Sergisi

Paris’in en görkemli adreslerinden Versailles Sarayı, 30 Ekim’e kadar muhteşem bir sergiye ev sahipliği yapıyor. İskandinav sanatçı Olafur Eliasson, sarayın içini ve bahçesini ışık ve su enstalasyonlarıyla donattı. OGGUSTO olarak kaleme aldık.

 

 

Algı, hareket ve insan deneyimi kavramları üzerine yarattığı büyük ebatlı enstalasyonları ile tanınan Olafur Eliasson, Versailles Sarayı’nın misafir sanatçı programı kapsamında bu kez sarayı bir sergi alanına çevirdi. Sarayın bahçesine kurulan sis düzeneği ve dev şelale, insanda geçicilik ve sonu gelmez dönüşüm hissini uyandırmayı hedefliyor. Sarayın içerisindeki ayna ve ışık enstalasyonları ise insan figürüyle etkileşince anlamlanıyor.

 

 

“Hepimiz artık kral mıyız?”

“Sarayın barok mimarisi, tarih boyunca görünürlüğü ve etkileyiciliği artırarak monarşiye, kralın gücüne hizmet etmiştir. Ancak günümüzde Versailles Sarayı’na aynı açıdan bakmıyoruz. Her gün milyonlarca turistin akınına uğrayan bu sarayı kişiler nasıl algılıyor? Saray, insanlarda nasıl bir etki bırakıyor? Sarayın eski günlerindeki gücünü hissedemiyorsak yoksa hepimiz artık kral mıyız?” diyen Olafur Eliasson, “ışığın ustası” olarak da anılıyor.

 

 

Studio Olafur Eliasson'ı 1995 yılında kuran sanatçı, eserlerinde kamusal alan kavramlarına yer vermeyi tercih ediyor. Işık kullanımları, ışık kırılmalarının yarattığı yansımalar, gölge oyunları ve aynalar, onun eserlerinin vazgeçilmez öğeleri. Dünyanın farklı köşelerinde birçok kamusal alanda eserleri bulunan Eliasson, sık sık ünlü mimarlarla ortak çalışmalara da imza atıyor. Eliasson, Londra’daki Tate Modern’ın içine yerleştirdiği güneş, Brooklyn Köprüsü’ne yaptığı şelale ya da Aarhus’taki ARoS’un çatısına yerleştirdiği gökkuşağı gibi işleriyle de tanınıyor. Eliasson'un bugüne kadar dünyanın birçok farklı kentinde gerçekleştirdiği sergilerin sayısı 100'ü geçmiş.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.