Tarihi Değiştiren 13 Olimpik Hikaye

 

Tarihi Değiştiren 13 Olimpik Hikaye

Brezilya’nın Rio şehrinde başlayacak 31. Yaz Olimpiyatları öncesinde, inanılmaz kazanımların yanı sıra olağan dışı anlara tanıklık etmiş olimpiyatların zengin tarihçesini inceledik.  Tarihi değiştiren 13 Olimpik hikaye ile geçmiş yüzyılda bir gezintiye çıkmaya hazır mısınız?

Paris, 1900: İlk Kadın Sporcular

1900 yılında düzenlenen Paris Oyunları’na kadar kadınların olimpiyatlara katılmasına izin verilmemişti. Paris’te çim tenisi ve golf turnuvasına katılımlarına onay çıkınca ilerideki oyunlar için de vize alınmış oldu. Bu anlamda 2012 Londra Olimpiyatları kadın boksu ve yarışan ülkelerin her birinden kadın sporcunun katılımı ile çok önemli bir milad oluşturdu.

1900 Paris 3

Berlin, 1936: Owens Rekorları Altüst Ediyor

Afrika kökenli Amerikalı atlet Jesse Owens, 1936 Berlin Olimpiyatları’nda atletizmde 7 altın madalya birden kazanarak evsahibi Almanya’nın ve dolayısıyla Hitler’in “Yeni Ari Irk” ile ilgili bütün beklentilerini yerle bir etti. Owens’ın, olimpiyatlarda uzun atlamadaki Alman rakibi Luz Long ile birlikte elele yaptığı madalya turu sportmenliğin Nazi ideolojisine karşı zaferin bir sembolü olarak tarihe geçti.

Londra, 1948: Tekerlekli Sandalye ile Yarışan Sporcular

İkinci Dünya Savaşı’nda yaralanan gazilerin rehabilitasyonu amacıyla İngiliz doktor Ludwig Guttmann tarafından oluşturulan “Uluslararası Tekerlekli Sandalye Oyunları” çerçevesinde ilk defa 1948 Londra Olimpiyatları’na tekerlekli sandalyeli sporcular davet edildi ve böylece Paraolimpik oyunların temeli atılmış oldu.

1948 Londra 2

Roma, 1960: Televizyon ve Skandallar

Olimpiyat tarihinde televizyondan naklen yayınlanan Roma Olimpiyatları ile birlikte sporda ticaretin başladığı ve dünyanın olimpiyatları farklı görmeye başladığı yeni bir dönem açıldı. İlk doping skandalıyla da sporcuların altın madalya kazanabilmek için neleri göze alabilecekleri ilk defa net olarak ortaya çıktı.

Mexico City, 1968: İnsan Hakları Protestoları

Amerika’da insan haklarıyla ilgili hareketin en cafcaflı günlerinde, bazı siyahi Amerikalı sporcuların Mexico City olimpiyatlarını boykot etmeleri istenir ve beklenirken, John Carlos ve Tommie Smith isimli atletler madalya töreni sırasında yumruklarını havaya kaldırarak bir protesto gösterisi yaptılar. Sonucunda, olimpiyatlardan ihraç edilmekle birlikte Amerika’daki insan hakları mücadelesi uluslararası boyuta taşınmış oldu.

Münih, 1972: Barış Yerine Terörizm

Filistinli teröristlerin olimpiyat köyünü basıp 11 İsrailli sporcuyu rehin alıp sonrasında da öldürmeleri Münih Olimpiyatları’na damga vurdu. Olaydan sonra artırılmış güvenlik önlemleri ile oyunlara devam edildi, ancak olimpiyatların uluslar arası barış mesajı çok önemli bir şekilde sekteye uğradı.

Montreal, 1976: Afrika’nın Boykotu

1976 Montreal Olimpiyatları’nın ön planında 22 Afrika ülkesinden Yeni Zelanda’nın katılımından dolayı oyunları boykot etmesi vardı. Yeni Zelanda’nın rugby takımını apartheid ile yönetilen Güney Afrika’ya göndermesi birçok Arfika ülkesini kızdırmış ve Montreal Olimpiyatları’nın politik nedenlerden boykot edilen ilk oyun olmasına neden olmuştu.

Moskova, 1980: Amerikan Boykotu ve Alternatif Olimpiyat Organizasyonu

Soğuk savaşın gölgesindeki Amerika, dönemin başkanı Jimmy Carter’ın isteğiyle, Sovyetlerin Afganistan’ı işgal etmesini neden göstererek müttefik ülkelerden olan Moskova Olimpiyatları’na katılmadı. Alternatif olarak Olimpiyatları boykot eden ülkelerin sporcuları Philedelphia’da alternatif bir organizasyon ile yarıştılar.

Barselona, 1992: Profesyonellerin Olimpiyatı

1992 Barselona Olimpiyatları’na damgasını vuran, tamamı NBA’de oynayan profesyonel oyunculardan kurulmuş Amerikan Erkek Basketbol takımı oldu. Rüya Takım olarak adlandırılan ve Michael Jordan, Charles Barkley ve Patrick Ewing gibi efsane oyuncuların yeraldığı takım bütün maçlarını kazanarak altın madalyaya ulaştı. Rüya Takım’ın bugüne kadar gelmiş geçmiş bütün sporlar içinde biraraya gelmiş en iyi takım olduğunu söyleyebiliriz.

Atlanta, 1996: Muhammed Ali ile Olimpiyatların 100. Yaşı

Modern Olimpiyatların 100. Yılı, Parkinson hastalığı ile mücadele eden eski ağır siklet dünya ve olimpiyat şampiyonu Muhammed Ali’nin olimpiyat ateşini yakmasıyla 1996 yılında Atlanta 1996 oyunlarında kutlandı. 1996 Atlanta 2

Sidney, 2000: Kuzey ve Güney Kore Birleşiyor

Kuzey ve Güney Kore sporcuları tarihte ilk kez Sidney Olimpiyatları'nın açılış töreninde aynı kıyafetlerle ve birleşmiş bir Kore’yi temsil eden mavi bayrak eşliğinde stada elele çıktılar.

Atina, 2004: Madalyalar Değişiyor

2004 Atina Olimpiyatları'nda kazanan sporculara İtalyan heykeltraş Giuseppe Cassioli tarafından dizayn edilmiş olan madalyalar yerine Atina’daki Panathinaiko Stadı’nın işlendiği yeni madalyalar verilmeye başlandı.

Pekin, 2008: Phelps'in Altın Koleksiyonu 

Pekin Olimpiyatları’nda Amerikalı yüzücü Michael Phelps ve takım arkadaşları karışık yarışta yeni bir dünya rekoruna imza atarken, Phelps kazandığı 8 altın madalya ile Mark Spitz’in rekorunu da elinden aldı.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular