• Arama

2020’de Görülmesi Gereken 10 Moda Sergisi

Dünyanın en önemli müzeleri moda ve sanata ev sahipliği yapıyor. 2020'de görmeniz gereken moda sergilerini şimdi keşfedin. 

“Moda, sanat mıdır?” sorusu tartışıladursun; dünyanın en önemli müzeleri, moda sergilerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor.  Toplumların tarihine tanıklık eden tasarımlar ya da kültürlerini değiştiren tasarımcılar… Modaya dair pek çok sergi, her yıl çok ses getirip sanat ve modaseverlerin akınına uğruyor. Biz de, Londra’dan New York’a  2020 yılında görmeniz gereken 10 moda sergisini sizin için bir araya getirdik. Seyahat planlarınızı yapmadan önce mutlaka göz atın…

Palais de la Porte Dorée, Paris – Christian Louboutin: L'Exhibition[niste]

Dünya çapında üne sahip ayakkabı ve aksesuar tasarımcısı Christian Louboutin'in "L'Exhibition[niste]" isimli sergisi 26 Şubat’ta kapılarını açıyor. Ünlü ayakkabıcının farklı malzeme, motif, renk ve kültürleri harmanlarken kullandığı seyahat anıları ile pop, tiyatro, dans ve edebiyattan aldığı ilhamlardan yarattığı tasarımlarını bir arada görme fırsatı verecek olan sergide, Louboutin’in bugüne kadar hiç görülmemiş tasarımları da sergilenecek. Sanatçının büyüdüğü mahallede bulunan Palais de la Porte Dorée’de 26 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilecek sergide tasarımcının yönetmen ve fotoğrafçı David Lynch, Yeni Zelandalı multimedya sanatçısı Lisa Reihana, İngiliz tasarım ikilisi Whitaker Malem, İspanyol koreograf Blanca Li ve Pakistanlı sanatçı Imran Qureshi gibi başarılı isimlerle yaptığı hiç duyulmamış iş birliklerine de yer verilecek.

FIT Müzesi, New York – Ballerina: Fashion’s Modern Muse

Birkaç yüz yıllık geçmişe sahip bale, güncel modayı da yansıttığı kadar, modacıları etkileyen bir gösteri formu olarak farklılık gösteriyor. Tütünün modacılar üzerinde dikkat çeken etkisine odaklanan Ballerina: Fashion’s Modern Musesergisi, New York’taki FIT Müzesi’nde 11 Şubat – 18 Nisan 2020 arasında görülebilir. Kabarık gösteri kostümleri ve davetlerde giyilen tuvaletler kadar, prova sırasında giyilen sade ve rahat giysilerin güncel sokak kıyafet tasarımlarına olan etkisi de sergide unutulmamış.

Victoria & Albert Müzesi, Londra – Kimono: Kyoto to Catwalk

Victoria & Albert Müzesi, 29 Şubat’ta açılacak Kimono: Kyoto to Catwalk sergisi için seçtiği nesneler arasında 17. Yüzyıldan günümüze kullanılan Japon geleneksel kıyafetleri ve bunlardan esinlenerek tasarlanan güncel giysiler ve Star Wars gibi kültleşen film kostümlerini bir araya getiriyor. Sergilenecek 315 obje arasında dünyaca ünlü mücevher markalarının Japon kültüründen esinlenerek ürettikleri takılar da görülecek.

Victoria & Albert Müzesi, Londra – Bags: Inside Out

Margaret Thatcher’ın ikonik çantası, Winston Churchill’in bülten kutusu, Kraliçe Mary’nin 2. dünya savaşında kullandığı gaz maskeli çanta gibi farklı modellerin görüleceği Bags: Inside Out sergisi Victoria & Albert Müzesi’ne 26 Nisan’da açılacak. Şimdiye kadar bu aksesuara adanmış en kapsamlı seçki, tasarımcıların ürünleri kadar tarihte yer almış çantalara da yer verilmesi ile dikkat çekiyor.

The Design Museum, Londra – Sneakers Unboxed: Studio to Street

Lastik ayakkabı olarak başlayan ve tüm dünyada kullanılan ayakkabılara adanmış Sneakers Unboxed: Studio to Street sergisi, Londra The Design Museum’da açılacak. Kült olan klasiklerden, defilelerde görülen nadir parçalara farklı modellerin yer aldığı seçki alt kültürden çıkarak fenomen olan nesnenin öyküsünü anlatıyor.

Metropolitan Müzesi, New York – About Time: Fashion & Duration

Her yıl büyük heyecan ile beklenen Metropolitan Müzesi kostüm sergisi, 150 yıllık modayı mercek altına aldığı bir başlık seçmiş. 7 Mayıs – 7 Eylül arasında açık olacak About Time: Fashion & Duration sergisi Henri Bergson'ın “süre” konseptinden yola çıkarak giysilerin geçici ilişkiler ile geçmiş, günümüz ve gelecek üzerindeki etkisi sunulacak. Ayrıca modernist İngiliz yazar Virginia Woolf’ın sergide “hayali anlatımları” yer alacak.

Palais Galliera, Paris – Gabrielle Chanel, Moda Manifestosu 

Restorasyon için iki yıldır kapalı olan Palais Galliera, 2020 baharında “Gabrielle Chanel, manifeste de mode” sergisi ile kapılarını açacak. Yaz sonuna kadar görülebilecek sergide tasarımcının jarse kullanarak ürettiği modelleri, 1950’lerden beri gündemdeki tayyörleri ile mücevherler, aksesuar ve parfümleri de görülebilir. Markanın günümüz moda ve akımlara olan etkisinin de irdelendiği sergi, Paris’te Coco Chanel için düzenlenen ilk sergi olarak ayrıcalıklı yere sahip.

Fashion & Textile Museum, Londra – Beautiful People: The Boutique in 1960s Counterculture

1960’larda süren savaş karşıtı protestolar, insan hakları gösterileri arasından çıkan “Güzel İnsanlara” adanmış Beautiful People: The Boutique in 1960s Counterculture sergisi 3 Temmuz 4 Ekim tarihleri arasında Londra, Fashion & Textile Müzesi’nde görülebilir. Kalıpların kırıldığı, denim kumaşın yaygınlaştığı ve günümüz rahat giyim kavramının ortaya çıktığı dönemi görmek isteyenler bu sergiyi kaçırmamalı. 

FIT Müzesi, New York – Ravishing: The Rose in Fashion

New York, FIT Müzesi’nde 10 Eylül’de başlayacak Ravishing: The Rose in Fashion sergisi, ilk defa gülün modadaki yerini irdeleyecek. 3 milyon yıllık geçmişe sahip gül çiçeğinin yer aldığı farklı coğrafyalarda ticaret, göç, politika, din, cinsiyet, gıda, güzellik ve aşka olan anlamı ile sayısız sanatçı ve yazara ilham olan çiçeğin giyim üzerindeki anlamı görülebilecek. 9 Ocak 2021’e kadar açık olacak sergi 1750’den günümüze 75 kıyafet üzerinden gül masalı anlatacak.

The Design Museum, Londra – Prada. Front & Back

Miuccia Prada'nın çalışmaları daha önce farklı sergilerde yer almasına rağmen, markaya adanmış ilk sergi olan Prada. Front & Back Londra’daki The Design Museum’da eylül ayında açılacak. Aile şirketini 70’lerde devralan ve o yıllarda komünizmi savunan Miuccia Prada’nın moda ve tüketime olan yaklaşımı da oldukça farklı sayılırken “tasarımcıların tasarımcısı” unvanı da unutulmamalı. Kırk yılı aşan tasarımlarının ilk defa bir arada görüleceği sergi kaçırılmaması gerekler arasında sayılabilir.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.