Berlin Bienali 2016

 

Berlin Bienali 2016

4 Haziran-18 Eylül günleri arasında Berlin Akademie der Künste'de ve şehrin pek çok farklı bölgesinde gerçekleşen Berlin Bienali 2016 ve öne çıkanlarını OGGUSTO okuyucuları için yazdık. Berlin Bienali, 1996 yılında, MOMA’nın baş küratörü Klaus Biesenbach tarafından yaratılmış.

Bienali’in bu seneki küratörü ise New York'lu DIS kolektifi. DIS’in amacı, sanat piyasasındaki hiyerarşileri ve kemikleşmiş yapıları yıkmak. Manifestoları, “Bienal çağdaş sanat içerebilir de içermeyebilir de” diye başlıyor... Bu da bu kez bienalin her zamankinden daha farklı ve sıra dışı olduğunu gözler önüne seriyor.

Bienal, bu sene sanalın gerçek, ulusların marka, bireylerin veri, kültürün kapital, sağlığın politika, mutluluğun ekonomi olduğu 2016 dünyasının paradokslarına ışık tutuyor."The Present in Drag" adlı bienal, internetin günlük yaşantımıza kattığı çelişkileri de ele alıyor.

Berlin Bienali 2016 ve  Türk Sanatçı Halil Altındere

Etkinliğe Türkiye’den katılan yegane sanatçı Halil Altındere. Çağdaş sanatçı, bir yıl boyunca üzerinde çalıştığı dokuz dakikalık video'su Homeland ile göçmenler üzerine yoğunlaşıyor. Altındere, bu video için Suriyeli rapçi Abu-Hajar ile işbirliği yapmış. Homeland, Suriye'den başlayıp Berlin'de devam eden bir mülteci hikayesini anlatıyor.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular