• Arama

İskoç Yaşam Sanatı Coorie ile Dekorasyon Önerileri

İskoç yaşam sanatı ‘coorie’ ile tanışın.

Birkaç yıl gerisine gidip hafızanızı tazelerseniz Danimarkalı konsept olan hygge’nin etkisi büyük bir yaşam trendi olduğunu anımsarsınız. Türkçe’de tek bir kelime ile karşılığı olmayan hygge, konforlu rahatlığın ve hayattaki basit şeylerden keyif almanın her halini kapsayan bir yaşam tarzına karşılık geliyor. Örneğin, karlı bir günde yumuşacık bir kazak giyip şöminenin karşısında sıcak çikolatanızı yudumlarken hygge’yi deneyimleyebilirsiniz.

Coorie nedir?

Kelimenin Türkçe karşılığı yok, demiştik; ancak -tam da kışın benimsenebilecek yeni bir yaşam tarzı olarak- İskoç karşılığı var. Sizi coorie ile tanıştıralım; İskoçça’da sokulmak veya sarılmak anlamına gelen kelimenin özü ile.

Coorie, derin mutluluk hissini yakalamak için tüm İskoç değerlerini kucaklamakla; hayatı güzel ve bir İskoç gibi yaşamakla alakalı. Satın alma ve tüketim alışkanlıklarını sadeleştirerek daha sürdürülebilir ve bilinçli yaşamayı da ima ediyor modern yorumu ile.

Olağanüstü doğayı kucaklayın

Coorie’yi oluşturan tüm malzemeler İskoçya’nın yüksek kesimlerinde mevcut; zira burada her şey devasa. Burası aşırı uçların dünyası. Örneğin dağlar, o kadar heybetli ve büyükler ki, kendilerine ait hava koşulları var ve Haziran ayında bir anda üzerinize kar yağdırabiliyorlar. Ve bu sarp devlerin arasında durduğunuzda kendinizi, kendinizden çok daha büyük bir şeyin parçası olarak hissediyorsunuz.

Deniz seviyesinden 300 metre yüksekteyken de gözünüzde büyüttüğünüz pek çok şey size aslında önemsiz görünüyor. Hayat, sizin canınız sıkkın olsa da olmasa da, kendi yoluna bakıyor.

Dağlarda mimari de oldukça iyi niyetli. Yürüyüşe çıktığınızda taştan küçük çiftçi kulübelerine rastlamanız son derece olası. Bu kulübeler, ihtiyacı olan içine girsin ve buraya sığınabilsin diye, özellikle kapıları kilitlenmeden bırakılıyor. Isınmak ve dinlenmek isteyenler için samimi bir buluşma ve sosyalleşme ortamı da aynı zamanda.

Coorie, güvenli bölgenizden ve radyatörün dibinden ayrılıp yaban doğada yüzmenizi salık veriyor. İlk birkaç dakika donacakmış gibi hissetseniz de 10 dakika içinde kendinizi yenilmez hissediyorsunuz. Daha önce hiç deneyimlemediğiniz kadar güçlü serotonin salgılıyorsunuz. Yapılan son çalışmalar da soğuk suda yüzmenin zihni ve bağışıklığı kuvvetlendirdiğini gösteriyor.

İskoçya’nın yükseklerinde yapabilecekleriniz sadece egzersizin ekstrem halleri değil şüphesiz. Uçsuz bucaksız gökyüzüne bakmak, gün batımını izlemek bile olağanüstü bir keşif. Zira coorie, etrafınızda ne varsa onunla daha iyi yaşamayı öğrenmenizi öğütlüyor. Doğada olmanın sinir sistemini yatıştırarak strese ve anksiyeteye iyi geldiği bilimsel olarak da doğrulanmışken içsel barışın doğayı kucaklamaktan geçtiği fikrini pratiğe dökmekte gecikmeyin siz de.

İskoç mirası ile tanışın

Coorie yaşam şeklini deneyimlemek için illa dışarda olmanız gerekmiyor. İskoç mirasını, geleneklerini ve yaşam şeklini kucaklayan konsept, bu anlamda tüm pratikleri hayatınıza dahil edebileceğiniz bütüncül bir süreç. Gaelce öğrenmek bunlardan biri, ve bu sayede İskoçların dünyasının ne denli duygusal olduğunu da tecrübe edebiliyorsunuz.

Zanaati arzulayın

Yün ve örgü kıyafetler İskoçya ile eş anlamlı ki mevsimsel olarak farklı bir şey giymeniz de söz konusu değil. Hatta bir söz, “Kötü hava diye bir şey yoktur, yanlış kıyafet vardır,” der. Peki mağazadan almak yerine onu kendiniz örmeyi deneseniz? Örgü, gerektirdiği sabır ve bağlılık ile, İskoç kültürünün en kıymetli zanaatlerinden. Zira ne kadar aceleye getirirseniz örgüyü riske atmanız da son derece olası. Bu fikri özümsemek açısından dahi deneyebilirsiniz.

Beslenme ve Pazar buluşmaları

Eğer nehirden somon tutamadıysanız veya ormanda mantar toplayamadıysanız, lokal bağımsız kasaplardan veya manavdan taze ne var, onlar sizin için ne getirmişler sorabilirsiniz. Coorie, söz konusu beslenme olduğunda, lezzetin öncülüğünü kutsuyor. Eğer çocukluğunuzdan kalma bir tarifi pişirmek istiyorsanız, onu modernize edebilir ve sağlıklı bir alternatife de dönüştürebilirsiniz.

Coorie, hayatın birlikte güzel olacağından ve daha iyi anlaşılacağından bahseder. O yüzden İskoç davetleri her zaman çok kalabalık ve iş bölümü yoğun buluşmalar olur. Ev sahibi o akşamın temasını belirler; davetli olan herkes gelirken yanında bir yemek getirir, hazırlıklara yardım eder. Şef hünerlerini sergilerken masada en keyifli hikayeler anlatılır. Yılbaşından önce evinizde vereceğiniz daveti bu şekilde organize edebilirsiniz.

Doğayı evinize taşıyın

Evde bitki bakmayı da coorie yaşam tarzının bir yönü olarak deneyimleyebilirsiniz. Tıpkı bir hayvanın bakımını üstlenmek gibi, bitkilerle de bir süre vakit geçirmek ve yapısal özelliklerini keşfetmek gerekiyor. Kısa ve soğuk kış günleri onların gürleşmesini önlese de, bu da zaman içinde edinmeniz gereken yaşamsal tecrübelerden biri. Böyle bakmak gerekiyor.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.