Art Basel 2016

 

Art Basel 2016 ve Öne Çıkan Eserler

16-19 Haziran günleri arasında 33 ülkeden 286 galerinin katılımıyla İsviçre’nin, Basel kentinde gerçekleştirilen Art Basel’den öne çıkan eserleri inceledik. Art Basel 2016,OGGUSTO’nun radarında. Art Basel’deki en etkileyici pavyonlardan biri Luxembourg & Dayan Galeri’sine ait.

Yunan sanatçı Jannis Kounellis imzalı soyut bir tablonun önünde, gün boyunca her 15 dakikada bir Igor Stravinsk’nin La Pulcinella adlı eseriyle canlı dans performansı gerçekleştirildi. Kounellis, dansı ve resmi birleştirdiği eserini, 1972 yılındaki Documenta 5 sergisine adamış.

İtalyan minimalist sanatçı Ettore Spalletti’nin imzasını taşıyan bu eser, uyanıkla uyku arasındaki çizgiye gönderme yapıyor. İki yıl önce hayata gözlerini yuman Hollandalı tasarımcı Ger van Elk tasarımı bu enstalasyon ise sanatçının son 45 yılının bir özeti olma niteliğini taşıyor.

Art Basel 2016'nın En Genç Sanatçısı

Eseri ilk kez Art Basel’de yer alan Moran Bondaroff, Basel’in en genç sanatçılarından. Giuseppe Penone’nin akasya ağacına dudak şeklini vererek hazırladığı pano ise fuarın en dikkat çeken çalışmalarındandı. Brezilyalı sanatçı Solange Pessoa, Francesca Woodman’ın nadir bulunan renkli fotoğraflarını ve organik materyallerle hazırladığı heykelleri bi araya getirmiş.

Art Basel boyunca Mendes Wood DM Galeri’nin önünden geçen istisnasız herkes, onun eserlerine dokunma ihtiyacı hissetti.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular