• Arama

Kusursuz Güzelliğin Matematiği: Altın Oran

Estetik yaptıracağınız bölgenin yüzün diğer bölümleriyle orantılı ve uyum içerisinde olması için altın oranınıza baktırmayı unutmayın.

Altın oran nedir?

Bir çizgiyi iki parçaya bölecekseniz, tüm uzunluğun, böldüğünüz iki parçadan uzun olanına 1.618 oranında olmasına dikkat ederek “Altın Oran”ı elde edebilirsiniz... Kafanız çok karıştıysa bir de şöyle bakın; a/b = (a+b)/a = 1.6180339887498948420 = Altın Oran

Geçmişten günümüze Altın Oran

Altın Oran veya 1900’lerde aldığı adıyla fi (phi) sayısı, geçmişte sıklıkla karşımıza çıksa da, günümüzde halen keşfedilmeye devam eden bir rakam. Tarihte Mısır Piramitleri ve Parthenon gibi bir çok antik mimaride kullanıldığı düşünülen bu oran, 1200’lü yıllarda matematikçi Leonardo Fibonacci tarafından daha detaylı çalışılarak “Fibonacci sayıları”nın doğmasına neden olmuş. Da Vinci tarafından da sectio aurea (golden section) olarak adlandırılan bu oran, The Last Supper ve Mona Lisa gibi tablolar da dahil olmak üzere birçok Rönesans eserinde denge ve estetiğe ulaşmak için kullanılmış. 

Güzellikte Altın Oran

Ancak bizim için asıl büyüleyici olan, altın oranın kişinin yüz hatlarına uyum, çekicilik ve güzellik kazandıran oran olarak kendini göstermesi. Toronto Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada matematikçi veya fizikçi olmayan sıradan katılımcılara gösterilen rastgele yüzler arasında en çekici olarak kabul görenlerin, altın orana en yakın orana sahip yüzler olduğu saptanmış. 

Estetik doktorunuzun yüzünüzü yatay ve dikey olarak değerlendirerek alın, burun, dudaklar, çene gibi yüz hatlarının uyumunu analiz ettikten sonra yapacağı minik değişiklikler bu orana kavuşmanıza yardımcı olabilir.

''Profil görüntüsünde dudaklar ve burun ile uyumlu bir çene şekli yüz karakteristiğini belirler. Çenenin geride olması ve çene hattının belirsizliği bu uyumu olumsuz etkiler.'' 

– Dr. Meral Dokur 

Altın oranın en belirleyici unsuru, üst yüz, orta yüz ve alt yüzün birbiriyle orantılı olması ve birbirini tamamlaması. Yeni nesil çene dolgularıyla bu oranı yakalamak artık hem çok kolay hem de çok etkili. Estetik alanının önde gelen isimlerinden  Dr. Meral Dokur çenenin  yüz harmonisindeki önemini vurguluyor. Çene yapısını burun ve dudaklar ile bir bütün olarak değerlendirdiğini belirten Dr. Meral Dokur, Galderma’nın estetik portföyünde yer alan Diamond Lift  çene dolgusu ile arzu edilen anatomik standartlara ve  ideal güzelliğin simgesi olan altın orana erişmede yardımcı olabileceğini belirtiyor.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.