• Arama

Jimmy Choo: Bir Marka Hikayesi

Kaliteli ve stil sahibi elde üretim kadın ayakkabıları ile ün kazanan Jimmy Choo’nun kendi adını taşıyan markası radarımızda.

Dizilerde, filmlerde ve birçok popüler şarkıda bahsi geçen, popülerliğinin keyfini bu denli çıkaran başka bir ayakkabı markası yoktur sanıyoruz. Peki nasıl oldu da kısa süre içinde bu denli etkileyici bir başarıya imza atıldı? Ününü kadınlar için elde ürettiği kaliteli ve stil sahibi ayakkabılarla kazanan moda tasarımcısı Jimmy Choo’nun kendi adını taşıyan markasını sizin için kaleme aldık.

İkonik Topukluların Tasarımcısı: Jimmy Choo

“Doğru ayakkabı her şeyi değiştirebilir.”

Markanın şu an karşılık geldiği lüks duruşun aksine kurucusunun hikayesinin başlangıcı son derece mütevazı. Markaya da adını veren Jimmy Choo, tam adı ile Datuk Jimmy Choo Yeang Keat, 15 Kasım 1948’de, ayakkabı üreticisi bir ailenin çocuğu olarak Malezya’da doğar. 

Penang, Malezya’da yaşarken babasından ayakkabı yapımı öğrenir. Öyle ki bazı kaynaklarda ilk ayakkabısını 11 yaşında yaptığı yazar. Daha sonra Londra’ya taşınır ve o zamanki ismi Cordwainer’s Technical College olan London Collage of Fashion’dan mezun olur. Onun için böyle bir eğitimi karşılamak maddi olarak kolay olmadığı için kendine bakmak adına aynı anda iki işte çalışır; biri restoranda, diğeri yarı zamanlı temizlik görevlisi olarak ayakkabı fabrikasında.

1986’da mezun olduktan sonra Choo, Hackney’deki eski hastane binasında kendi küçük mağazasını açar ve çalışmaya başlar. Yeteneklerinin ustalaşması ve işçiliğini parlatması çok uzun sürmez; takvimler 1988’i gösterdiğinde Vogue dergisinin 8 sayfalık dosyasında tanıtılır.

Choo’nun ünü 1990’da, Galler Prensesi Lady Diana onun ayakkabılarını giydiği zaman, zirveye ulaşır. Artık onun için hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Diana Jimmy Choo ayakkabılarını o kadar sever ki onu Kensington Palace’ta düzenlenen bir etkinliğe davet eder. Bu davet onun moda dünyasına da resmi giriş davetiyesi olur. Kısa bir süre sonra ayakkabı ikonuna dönüşür ve İngiliz İmparatorluğu tarafından onurlandırılır. 

“Bu çok güzel, karakteristik bir sanat, ve ayakkabılar onun temeli gibi. Eğer temel sağlam olmazsa, bina sağlam durmayacaktır; eğer bir kadının dengesi doğru değilse, hiçbir şeyin değildir.”

Jimmy Choo’nun işine olan tutkusu ve adanmışlığı şans eseri değildir; sadece bir ayakkabının boncuklarını işlemek için üç gün-üç gece uykusuz kalır. Haftada 20 ayakkabı üreten küçük operasyonel yapısını genişletmesine teşvik edense Vogue Aksesuar Editörü Tamara Yeardye Mellon olur. Choo’nun tasarımlarının daha geniş bir pazara ulaşması gerektiğini düşünen Mellon, onu hazır giyim ayakkabı üretimine teşvik eder.

Birlikte üst-segment ayakkabı koleksiyonu yaratan ve üretimi İtalyan bir fabrikaya emanet eden ikili, Londra’daki ilk butiklerini 1996’da açar. 90’ların sonuna gelindiğinde Los Angeles ve New York’taki mağazalarından Julia Roberts ve Zenee Zellweger gibi isimler alışveriş yapmaya başlar.

Yüzyılın dönümüne gelindiğinde Choo ve Mellon arasında anlaşmazlıklar başlar; zira Choo büyümenin her zaman o kadar da iyi bir şey olmadığını düşünür. Bir yandan ayakkabıların kalitesini sorgularken bir yandan özel müşterileri için Hackney’deki mağazasının arkasında küçük adette ayakkabılar üretmeye devam eder. 2001’e gelindiğinde şirketteki hisselerinin yarısını satar ve tamamen couture serisine yönelir. Markanın kreatif direktörlük koltuğuna, yeğeni Sandra Choi oturur. Erkelerce domine edilen kadın ayakkabı dünyası için yerinde bir alternatif.

2006 senesinde lanse edilen Jimmy Choo Couture, üzerinde sadece Jimmy Choo’nun çalıştığı ayakkabıların yer aldığı elde üretim özel serilerden oluşuyor. Koleksiyonun sergilendiği Londra mağazasında aynı zamanda seçilmiş öğrencilere ayakkabı yapımının inceliklerini öğretiyor.

“Couture fikrini ve onun yaratım üzerindeki önemini seviyorum. Tasarım dünyasında ismimi duyurduğum yer burası ve her zaman burada kalmak istiyorum.”

İkonik Tasarımları

Carrie Bradshaw, Sex and the City’nin 3. sezonunda Staten Island feribotuna koşarken, “Choo’mu düşürdüm!” dediğinde o ayakkabının ne denli özel olacağını tahmin etmiştik. Geniş bantları ve sağlam blok topukları ile nihai konforu harikulade bir zarafetle buluşturan Carrie, paçası kesilmiş jean’iniz ve şık ceketinizle dahi kombinlemek isteyeceğiniz türden. 

Markanın belki de en çok yönlü modeli, ışıltılı tasarımına rağmen hemen her okazyon için tercih edebileceğiniz ve görünümünüzü giydiğiniz an bir üst seviyeye taşıyacak olan Rommy. Soğuk havalarda koyu, sıcak havalarda açık tonları tercih etmeniz yeterli.

Jimmy Choo’nun bizzat tasarladığı ve Prenses Diana’nın zarafetini geri çağıran Erin, zamansız bir modelin tüm inceliklerini barındırıyor. 

“Bir tasarımcı mükemmele ulaştığını ekleyecek bir şey değil, çıkaracak bir şey kalmadığında anlar.”

Jimmy Choo Giyen Ünlüler

Amy Adams

Heidi Klum

Kate Middleton

Keira Knightley

Mandy Moore

Meghan Markle

Michelle Obama

Rosie Huntington-Whiteley

Solange

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.