• Arama

Heliski Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Doğa ile başbaşa ve adrenalin dolu bir deneyim sunan Heliski nedir? En iyi Heliski rotaları neresi? Tüm sorularınızın cevabı OGGUSTO’da...

Türkiye’nin kişiye özel tur hazırlayan en gustolu seyahat acentası olan Far’n Away Travel’ın kurucularından Levend İskit, OGGUSTO okurları için tutkunu olduğu Heliski sporunu ve en iyi Heliski destinasyonlarını anlattı.

Eğer kayarken dönüşlerde kayağınızın sert bir zemine değmeyeceği kadar derin ve taze toz kar bulursanız, işte bu cennetin kapıları açılıyor: adeta boşlukta süzülürmüş veya uçarmışcasına ağırlıksız kalma hissi ile doğanın içinde, ağaçlar arasında veya yukarılardan aşağılarda kalan ağaçları seyrederek, hele yüksek bir yerde iseniz, güneşli bir havada aşağılarda kalan bulutları ve bembeyaz manzaraları seyrederek yumuşacık bulutlar üzerinde süzülüyorsunuz, hafif hafif  sıçrayarak pamuk tarlasında dans edercesine sonsuz bir özgürlük hissi ile sınırlarınızı çok daha genişlettiğiniz hissine kapılıyorsunuz. Doğa ile başbaşasınız, sessizlik, sadece karda kayağınızın çıkardığı fısıltıyı duyuyorsunuz. Tertemiz serin hava ciğerlerinizi dolduruyor, enerji doluyorsunuz, hayat doluyorsunuz. Bugün ve bu an hiç bitmesin istiyorsunuz, bir bakıyorsunuz bir sonraki durağa gelmişsiniz ve helikopter sizi bekliyor aşağıda. İşte helikopter kayağı tutkusuna bir kez kapılırsanız, bırakamamanızın nedeni bu his... 

Heliski nedir?

Nedir bu helikopter kayağı peki derseniz, kayak için hazırlanmış pistler dışında, liftle ulaşım olmayan bölgelerde kayak yapmak isteyenleri, helikopterlerin başka türlü ulaşım olmayan zirveye bırakıp, kayarak iniş yapılan en heyecanlı ve farklı kayak deneyimlerinden birisi. Genelde ulaşım helikopter ile de olsa, bu bölgelere kar araçları ve kar motosikletleri ile de ulaşım sağlanarak yapılan çeşitleri var. Genelde bölgeyi, dağ ve kar koşullarını, kayak yapmaya uygun rotaları tanıyan ve düzenli takip eden, özel eğitimli dağcılık ve kayak eğitmenleri eşliğinde yapılıyor.

Pist dışında kaymanın en uç noktası olarak heliskiing, doğa ile başbaşa, pistlerden ve diğer kayakçıların kalabalığından uzak, özellikle de toz karda kayak sporunun en keyifli ve eğlenceli hali. Avrupa ve Amerika’da büyük merkezlerde helikopter kayağı yapmak için çok çok iyi bir kayakçı olmanız şart değil, orta ve üzerindeki her seviyedeki kayakçıları kendi seviyelerindeki kişilerle onların seviyelerine uygun rotalar seçerek keyifli bir helikopter kayağı deneyimi sunuyorlar.

Türkiye’de Heliski

Türkiye’de Kaçkar Dağları’nda çok başarılı bir heliski operasyonu var. İsviçreli bir pilot ve yine İsviçreli deneyimli dağcı ve kayak hocalarının eşliğinde, çevresinde ve yakınında pist olmayan Kaçkar Dağları’nda eşsiz bir kayak tecrübesi sunulmakta. Deneyimli helikopter kayakçıları/snowboardcuları için haftalık paketler sunuluyor. Ayrıca bu yıl 2 hafta da Jeremie Heitz ve Ueli Kestenholz gibi önemli isimlerle kaya ve snowboard haftaları olacak, Ueli ile birlikte bu sporun atalarından olan Lazbordcular ile de birlikte de kayılacak. İlk kez denemek isteyenler için de 8-10 Mart arasında 3 günlük özel bir grup oluşturuluyor.

Far’n Away Travel’da Kaçkar dağlarında gerçekleştirilecek operasyon dışında, yurtdışında Kanada, Alaska, Grönland, Himalayalar, Kamçatka ve İzlanda gibi ülkeler de helikopter kayağı yapmak isteyenlere özel geziler de bulunuyor.

Dünyanın En İyi Heliski Destinasyonları

Kanada, Alaska, Batı ABD ve Rocky Dağları, Grönland, İzlanda, Yeni Zelanda,Rusya’da Kamçatka Yanardağları, Kazakistan, Gürcistan, Himalayalar’da birkaç yer, Güney Amerika’da Şili ve Arjantin helikopter kayağının yapıldığı bazı yerler. Avrupa’da İtalya, Avusturya ve İsviçre en fazla heliskiing yapılan ülkeler. Fransa’da yasak olmasına rağmen İtalya’ya yakın yerlerinde müşterilerini İtalya’da kayağa götüren ve hatta bazen sınırın Fransa tarafında da helikopter kayağı yaptıran şirketler var. Kuzey Avrupa’da ise Finlandiya ve İsveç’de yapılıyor, Norveç’de yasak. 

Whistler - Kanada

Kanada BlackComb Dağları’nda Whistler heliskiing için en önemli merkez olarak kabul ediliyor. Bir cok şirket heliskiing ve cat-ski denilen kar araçları ile çıkartıp, gün içinde daha kısa mesafe kayılabilen ama çok daha uygun fiyatlı hizmetler veriyor. Bu nedenle de fiyatlar Avrupa’ya göre daha uygun seviyede. Ayrıca Kanada’da Revelstoke da hem kayak merkezi, hem de helikopter kayağı servisleri nedeni ile çok cazip merkezlerden birisi. Revelstoke’u çok cazip kılan birkaç özelliği var aslında, hem kuzey Amerika’nın en yüksek irtifa farkı olan kayak merkezine sahip, 1.000 metre irtifadan 3.000 metreye lift ile çıkıp, mola vermeden, tekrar çıkış almadan 2.000 metre irtifa farkını kayabiliyorsunuz. Ayrıca doğa ve eğitimli pilotlar nedeni ile birçok yerde haftada 3-4 gün olan down-day, yani helikoperin uçamadığı ve heliski yapılamayan gün sayısı tüm sezon boyunca 4-5 gün gibi çok düşük bir seviyede. Bu şekilde hemen her gün uçuş ve kayak zevkine ulaşabiliyorsunuz. Bu bölgenin bir avantajı da farklı irtifalarda farklı doğa ve kar koşullarında kayağa fırsat tanıması. Kar ve hava koşulları uygun olduğunda, yukarılarda sis varken dahi ağaçların arasında görüş mesafesi daha iyi olduğundan 1.000-1.500 metrelerde bembeyaz ağaçların arasında toz karda çok eğlenceli bir kayak yapılabiliyor, hava sıcak ve düşük irtifada kar kalitesi bozulmaya başladığında ise 3.000 metre irtfiaya kadar çıkılan alpin kayak bölgesinde helikopterle kayak sunuluyor. Tabii minik ve sevimli kayak kasabası da akşamları biraz hareket arayanlar için bir avantaj. 

Kamçatka – Rusya

Helikopter kayağı için en egzotik yerlerden birisi de Rusya’nın kuzeydoğusunda Bering denizi kıyısında yer alan gayzerleri, yanardağları, vahşi ve sert doğası ile meşhur kayak için oldukça uzun bir sezon sunan Kamçatkadır. Kamçatka’da helikopter kayağı için güvenliğe çok önem veren ve lokal tecrübesi yüksek olan bir operatörle kayak yapmak çok önemli. Zira bu çok egzotik yerde güvenliği Avrupa standartlarında sağlanması ve kullanılan ekipmanın yeni ve modern olması en önemli kriter. Burada daha büyük Rus helikopterleri kullanılıyor, 3 rehberin eşlik ettiği 12şer kişilik gruplarla kayak yapılıyor. Kamchatka görsel olarak sanırım dünyanın en etkileyici doğasına sahip. Çok geniş bir alanda kayak yapabiliyor, aktif yanardağlar arasında, hatta bir noktada aktif yanardağın kraterinin içine kayabiliyor, gayzerler arasında kayak yapabiliyorsunuz. Okyanus kıyısındaki bazı kulvarlarda ise okyanus kıyısına kadar kayaklarınızla gelebiliyorsunuz. Bu yıl hazırlıklı davranıp altımıza mayo giymiştik, zirveden kıyıya kayıp, kıyafetleri çıkarıp 2 derece olan okyanusa attık kendimizi. Sonra da kurulanıp, kayak kıyafetlerimizi geri giyip, okyanus kıyısında enfes bir manzara eşliğinde öğle yemeğimizi yedikten sonra kaymaya devam ettik. Unutulmaz bir deneyimdi…

İtalya & İsviçre Alpleri

İtalya ve İsviçre en fazla kayak opsiyonu sunan ülkeler, buralarda hava ve kar durumuna göre farklı tepe ve dağlara, hatta başka ülke sınırları içinde kayak yaptırma şansları olabiliyor. Bu da orada bulunduğunuz kısa sürede helikopter kayağı yapabilme ve kaliteli kar bulabilme ihtimalinizi arttırıyor. Tabii İsviçre ve İtalya’da yemek ve kalınacak yer kalitesi de en uygun yerler arasında, İtalya’da kalınacak yer olarak daha uygun fiyatlar bulmak mümkün. İtalya’da Mont Blanc ve Gran Paradiso dağları arasında yer alan Valgrisenche vadisinde 20’den fazla helikopter iniş noktası ve 350 km civarında kayılabilecek bölgesi ile geniş imkanlar sunuyor.

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda ise Mt Cook ve Queenstown civarında çok güzel manzaralar eşliğinde heliski yapmak mümkün. Dünyanın adrenalin sporları merkezi olmaya aday Queenstown’da kayak tatilinizi sky-diving, bungee jumping ve nehirde dar kanyonlarda çok hızlı teknelerle heyecanlı turlar yapmak gibi bol adrenalinli aktivitelerle birleştirmeniz mümkün.  

Güney Amerika

Güney Amerika’da And dağlarında gerek Şili, gerekse Arjantin tarafında heliski yapılabiliyor. Bunu özellikle Patagonya’nın doğal güzelliklerini ve sert doğasını da görmek için bir Patagonya seyahati ile veya her iki ülkedeki çok hızla gelişen şarap merkezlerine ziyaretle  birleştirilebilir.

Heliski İçin Bavulunuzda Olması Gerekenler

Götürülmesi gereken malzemeler: 

  • pist kayaklarına göre daha geniş off-pist kayaklar (bazı merkezlerde kiralanabiliyor)
  • iyi korumalı su geçirmeyen kıyafetler
  • kalın eldivenler, ayrıca yedek eldiven 
  • kask

Genelde heliski yaptıran şirketin sağladığı ama isteyenlerin kendi malzemesini de edinebileceği malzemeler:

  • Çığda arama bulma için alıcı/verici cihazları
  • katlanabilir kürek
  • katlanabilir karda arama çubuğu

İlk Kez Heliski Yapacaklara Tavsiyeler

İlk kez helikopter kayağı deneyecek kişilerin öncelikle pist dışında kayak tekniklerini öğrenmek ve geliştirmek için pist dışı kayak teknikleri dersleri almaları ve piste yakın yerlerde pist dışında bu tekniklerini eğitmenler eşiliğinde geliştirmeleri helikopter ile çıkıldığında maksimum keyfi almaları için çok önemli. İlk kez helikopter kayağı yapacaklar için Türkiye’de Kaçkar dağlarında 3 günlük paketlerden birisini veya Avrupa’da özellikle İtalya ve İsviçre’de sunulan tek çıkışlık 200 Euro civarında maliyeti olan turlar hem kendilerini denemeleri, hem ilk deneyimde sınırlarını çok zorlamamaları için uygun fiyatlı, iyi birer fırsat. 

Helikoptere inip binerken çıkaracağınız eldivenlerinizin karların erimesi ile ıslanan elinizde ıslanması ihtimaline karşı yedek eldiven taşımanız tavsiye edilir. Çıkışlarda rüzgarlı lift yerine helikopterde oturuyor olacağınız için, aslında eğer hava çok soğuk değilse, kayakta üşüdüğünüzden daha az üşüyorsunuz, çok kalın giyinmek gerekmiyor. Kayakta olduğu gibi gün içinde değişebilecek hava koşullarına uyum gösterebilecek şekilde birçok katlı giyinmek ve sadece termal kıyafetler giymek lazım. Termal içlik ve polarlar arasına yünlü veya pamuklu kıyafetler veya tişört giymemek lazım, zira bu kumaşlar termallerin teri dışarı atma özelliğini taşımayıp teri emerek ıslanıp üşümenize neden olurlar.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.